Csökken a frekvencialekötés- és -használat díja: ösztönző a szélessávú fejlesztésekhez

MTI Sajtóadatbank, 2008. augusztus 11. 10:55

A mobiltelefon-hálózatok üzemeltetőinek 34 százalékkal kevesebb díjat kell fizetniük a harmadik negyedévtől a frekvencialekötés és -használat után egy pénteken megjelent rendelet szerint; ennek köszönhetően a szolgáltatók várhatóan bővítik kapacitásaikat, elsősorban az eddig gazdaságosan le nem fedhető területeken.

A Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium (KHEM) pénteken, arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a díj mértéke nagymértékben függ a szolgáltatók által telepített bázisállomások számától, amely meghatározza a szélessávú mobilinternet eléréssel lefedett területek méretét.

A lefedettségnövelés elsősorban az elmaradott térségek mobilinternet-ellátása szempontjából nagyon fontos, hiszen azokon a területeken, ahol a szolgáltatói bevételek megfelelő alapot nyújtanak a fejlesztésekhez eddig sem okozott gondot a mobilinternet-használat - jegyzi meg a minisztérium.

Hozzáteszik, hogy a mobilinternet-elérés tekintetében elmaradott térségek a vezetékes internetelérés szempontjából sincsenek jó helyzetben, több száz településen még mindig nincs mód szélessávú internetkapcsolat létesítésére sem - jegyzik meg.

A díjcsökkentéstől ezért azt várja a tárca, hogy ösztönzi a szélessávú fejlesztéseket, a mobil szélessáv elterjesztését, és a mielőbbi országos lefedettség elérését.

A Pannon vállalati kapcsolatokért felelős vezérigazgató-helyettese, Drozdy Győző szerint az intézkedés jó irányba mutat, de a cég további lépéseket tartana szükségesnek ahhoz, hogy Magyarországon is minél szélesebb kör részesülhessen a mobilinternet nyújtotta előnyökből. Ennek érdekében a Pannon továbbra is folytatja hálózatának korábban megkezdett, dinamikus bővítését - közölte az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében.

A vezérigazgató-helyettes hangsúlyozza: a díjcsökkentés nem a teljes frekvenciadíjra, hanem csupán a harmadik generációs - a mobilinternetezést lehetővé tévő - UMTS állomások díjaira vonatkozik. A csökkenés a teljes frekvenciadíjra vetítve hozzávetőlegesen mindössze 5 százalékot jelent, amely a szolgáltatók által a koncessziós szerződésben vállalt, a frekvencia lekötésért és használatért fizetendő díj növekedésének harmadát sem éri el. Így e csökkenés mellett is tovább nőnek az egyébként az Európai Unióban a legmagasabbak közé számító magyar frekvenciadíjak - mutat rá Drozdy Győző.