Mérföldkő az integrált orvosdiagnosztikai képalkotásban

Kovács Attila, 2008. október 18. 14:36

Biograph mCT néven olyan diagnosztikai szkennert dob piacra Siemens Healthcare divíziója, amely a nagy teljesítményű számítógépes tomográf (CT) képességeit a nagy felbontású pozitronemissziós tomográffal (PET) kombinálja. Így egyetlen berendezés eleget tesz a molekuláris képalkotás és a radiológia minden követelményének. (A hagyományos PET/CT berendezések esetében a CT komponens csak korlátozottan alkalmazható igényes CT vizsgálatokra.)

A Siemens az új berendezéssel már a “molekuláris komputertomográfia” koncepcióját valósítja meg. A csökkenő egészségügyi költségvetések idején az új rendszer kiválóan alkalmas mindkét fajta vizsgálat gazdaságos elvégzésére, és integrált működésmódjának köszönhetően elősegíti a két diagnosztikai diszciplína, a radiológia és a nukleáris medicina közötti szoros együttműködést. A Siemens, amely elsőként kínálta a PET/CT technológiát, ezzel most újabb lépést tesz a hibrid képalkotás fejlődése mentén.

A Biograph mCT révén, ha kell, egy lépésben mind CT-, mind PET-felvétel készíthető ugyanarról a személyről ugyanabban a vizsgálószobában. A rendszer funkcionális anatómiai és molekuláris információt is szállít, mégpedig gyorsabban, élesebb és tisztább minőségben: ez az egyetlen berendezés, amely rutinszerű esetben öt perc alatt és homogén 2 mm-es felbontással képes PET/CT letaőpogatást előállítani a teljes felvételi területről (látómező; FOV – Field of View). Az így készített klinikai képek diagnosztikai értéke nagyobb, mint a standard PET-képek esetében.

Egy szoba, egy készülék, egy team és egy elégedett páciens – így foglalható össze a rendszer kínálta nagyobb szakmai hatásfok, amelyhez ráadásul nagyobb költséghatékonyság is párosul. A konstrukció páciens-barát jellegét a széles (78 cm átmérőjű) és rövid alagút határozza meg, amely a klausztrofóbiára hajlamos vagy túlsúlyos személyek számára sem okoz kellemetlenséget, a rövid vizsgálati idő pedig a hiperaktív, gyermek- és időskorú betegek számára is elviselhető. A tágassága ellenére kis alapterületű készülék integrált CT szkennereknél egyedülálló, 40, 64, sőt akár 128 szeletes detektor-konfigurációval szállítható – ennek és az egycsöves felépítéshez képest kiemelkedő. Az akár 150 ms időbeli felbontásnak köszönhető a kiváló képminőség. A rövid felvételi idő mellett az alkalmazott ultra-alacsony sugárdózis illetve a felesleges adaptív dózisvédő pajzsok (amelyek biztosítják, hogy a vizsgált személyt csak releváns sugárzás éri) is hozzájárulnak betegkímélő tulajdonságához. A berendezés rutinszerű tumor-diagnosztika mellett összetett vizsgálatokra is alkalmas, pl. a neurológia és a kardiológia területén.