7 milliárd dollárért fejleszti 32 nm-es gyártókapacitását az Intel

Milkovits Gábor, 2009. február 11. 10:01

Az Intel bejelentette, hogy a válság ellenére mintegy 7 milliárd dollár beruházással 32 nanométeres technológiájú csipgyártó létesítményekkel bővíti három meglévő amerikai üzemét.

A hír pozitív kicsengése ellenére elemzők megemlítik, hogy az Intel menetrendjének fényében az intézkedés egy kissé megkésettnek tűnik, ugyanis a vállalat első, Westmere kódnevű 32 nanométeres processzorának az idei negyedik negyedévben kell kijönnie. Igaz viszont, hogy ebből a szempontból előnyös az a stratégia, hogy új üzem építése helyett az Intel inkább bővít, ez ugyanis az alacsonyabb költségek mellett egyúttal gyorsabb is. A vezető processzorgyártó igyekezett kihangsúlyozni, hogy az oregoni, arizonai és új-mexikói gyáregységek fejlesztése összesen mintegy 7000 értékes új munkahelyet teremt a válságtól sújtott Amerikában. A cég ezzel párhuzamosan kiemelte, hogy míg bevételeinek nagyjából 75 százaléka külföldről származik, addig termelése ugyanekkora arányban Amerikában zajlik.

Eközben a rivális AMD egy teljesen új gyárban kezdi meg a 32 nanométeres technológiára történő átállást; a New York államban épülő Luther Forest üzem nagyjából 3,2 milliárd dollárba kerül a cégnek és a tervek szerint idén júliusban lesz kész. A 21 futballpályányi területű gyár körülbelül akkora lesz, mint az Intel jelenlegi legnagyobb, az izraeli Kirjat Gatban található félvezetőüzeme.