Fedezzük fel kompakt fényképezőgépünket!

Kiss Ádám Zoltán, 2009. március 15. 16:13

A kompakt gépek árának csökkenésével nőtt a kínálat, mára rengeteg háztartásban található ilyen fényképező. Az alábbiakban nézzünk néhány egyszerű tippet a teljesség igénye nélkül, hogyan hozhatunk ki többet kompaktunkból.

Tény, hogy a tükörreflexes DSLR gépek sok szempontból felülmúlják a kompaktokat, ám ez még nem jelenti azt, hogy ezekkel a gépekkel ne lehetne igen jó felvételeket készíteni. Míg sokakat az árcímke tántorít el a csúcskategóriától, mások a nagy méret és a külön fotóskoffer gondolatával nem tudnak megbarátkozni, vagy éppen átláthatatlanul bonyolultnak találják kezelésüket. Azonban a fotóművészet legnagyobbjainak példája jól mutatja, hogy egy parányi kis géppel is történelmet lehet írni.

1. Frissítsük a firmware-t

Mielőtt bármihez kezdenénk, érdemes az alapszoftver frissítésén elgondolkodni. A legzsúfoltabb kompakt kategóriában a cégek minél előbb piacra dobják fejlesztéseiket, és ez sokszor fésületlen elsőxverziós szoftverek társaságában történik, akárcsak a mobiltelefonok esetében. A legtöbb gyártó honlapján azonban ott sorakoznak a legújabb változatok, melyek nem csupán hibákat javítanak, de sokszor új képességeket vagy kényelmi szolgáltatásokat vezetnek be. Fontos azonban, hogy a frissítés során pontosan kövessük a gyártó utasításait.

2. Kísérletezzünk a kézi beállításokkal

Míg a kompakt kategória lényegéhez tartozik a gyors képkészítést támogató automata beállítások sora, számos gép beleszólást enged működésébe. Sok esetben állítható az érzékenység, de akár az expozíciós idő, a fehéregyensúly vagy a kategória felső osztályában szinte minden mutató. Meglepő képességre lelhetünk gépünkben különböző beállítások mellett készített, félhomályban, éjszaka vagy éppen gyors mozgó tárgyakról, emberekről készült képeinkben.

3. Kapcsoljuk ki a vakut

A legtöbb automatikus üzemmódnál a vaku szinte azonnal bekapcsol, ha nem verő napfényben fotózunk. Ez azonban nem a legszerencsésebb fényszínezetet adja képeinknek, ráadásul meríti az akkut. Tény, hogy élesen látszik mi van a felvételen, de ezeken a hideg fénnyel nyakon öntött képeken valahogy nem ismerünk rá ismerőseink igazi arcára. Bátran kapcsoljuk ki a vakut, és próbálkozzunk nélküle. A meglepően szép fényeket megörökítő fotók bemozdulása ellen segíthet egy - akár alkalmi - állvány, vagy ha letesszük a gépet és időzítővel dolgozunk, még akkor is, ha nem akarunk a fényképen szerepelni, így az expozíciós gomb lenyomásától nem mozdul be a kép.

4. Ne kapcsoljuk ki a vakut

No de mi a helyzet, ha gépünk érzékenysége olyan gyenge, hogy vaku nélkül csak szabad ég alatt tudunk fotózni. Ekkor egy egyszerű trükköt süthetünk el. Kapjunk elő egy egyszerű A4-es lapot és tartsuk a vaku elé. A papír áttetsző, így a fény egy jó részét átengedi, ám egyben fel is puhítja azt, valamint a térben szétszórja, így csökken az az érzésük, hogy alanyunkra „rálőttek” egy villanófénnyel. Ez a csel egyben a becsillanó, visszavillanó fényeket is megszelídíti, a bátrabbak akár színes papírokkal is próbálkozhatnak egyedi színhatások eléréséhez.