IVSZ: új elnökség

MTI Sajtóadatbank, 2009. április 22. 11:02

Az információs és kommunikációs technológiai (IKT) iparág forgalma az idén akár 15-20 százalékkal is csökkenhet, ezen belül a telekommunikációs szegmensé a hangszolgáltatás iránti kereslet fennmaradása miatt várhatóan stagnálni fog, így az informatikát érinti súlyosabban a válság - mondta az Informatikai Vállalkozások Szövetsége (IVSZ) elnöke kedden a szervezet éves közgyűlésén, amelyen új elnökséget is választottak.

Keresztesi János kiemelte: az idén a várakozások alapján mintegy 20 százalékkal a pénzügyi szektor és az ipar informatikai megrendelései esnek vissza, míg például a gyógyszeriparé valószínűleg a tavalyihoz hasonló marad.

Kifejtette: az IKT szektor mintegy 55 ezer embert foglalkoztat, s a bruttó hazai termék (GDP) 10 százalékát állítja elő.

Az IVSZ egy korábbi felmérése szerint 2007-ben az informatikai és a távközlési piac együttes mérete elérte az 1476 milliárd forintot: ezen belül a távközlési kis mértékben, 2 százalékkal visszaesett, az informatikai piac pedig 8,4 százalékkal nőtt. A két piac együttesen 4,4 százalékkal bővült 2007-ben.

Az IVSZ-nek elmúlt évi adatai még nincsenek, de tavaly novemberben a szervezet még azt várta, hogy 2008-ban 6 százalék körüli lesz az informatikai piac növekedése, míg a távközlési piac visszaesik.

A távközlési szolgáltatások magyarországi konszolidált piaca 2007-ben 885 milliárd forint volt, azaz a cégektől a végfelhasználók ekkora összegért vásároltak távközlési szolgáltatást. Az összeg az informatikai szolgáltatások vásárlását már nem tartalmazza.

A végfelhasználó szervezetek külső beszállító javára történő informatikai költését tükröző konszolidált informatikai piac tavaly elérte az 590 milliárd forintot.

Keresztesi János elmondta, hogy az idén az eddigi tapasztalatok és várakozások szerint a kisvállalkozói szektor vásárlásai erőteljesen visszaesnek. Hozzátette, az informatikai piacot jól jellemzi, hogy minél kisebb egy cég, annál kevesebb pénzért vesz ilyen eszközöket. A termékek és szolgáltatások 70 százalékát a 100 főnél több alkalmazottat foglalkoztató cégek vásárolják.

A közgyűlésen ismertették az IVSZ tavalyi gazdálkodási adatait: a szervezet éves, főként tagdíjakból és támogatásokból álló bevétele 235,5 millió forint volt, ami mintegy 14 millió forinttal kisebb az egy évvel korábbinál. A tavalyi adózás utáni eredménye 5,3 millió forint volt, szemben az egy évvel korábbi 13,7 millió forint veszteséggel. A jobb eredmény a költségtakarékos gazdálkodásnak köszönhető.

Az IVSZ az idén 217 millió forint bevétellel és 215,6 millió forint kiadással számol.

A közgyűlésen megválasztották az IVSZ új elnökségét. A mikro- és kkv tagozat alelnöke Kátai Szabolcs, a nagyvállalati tagozat alelnöke Laufer Tamás, a multi tagozat alelnöke Hegedűs Gábor, az elektronikai tagozat alelnöke Gacsal József, míg a telco tagozat alelnöke Beck György lett. A szakterületekért felelős elnökségi tagok: Bóna Ákos (szabályozás, szélessáv), Juhász István (IT szolgáltatások), Drajkó László (piacbővítés), Füzes Péter (szofver), Papp Péter(iparágfejlesztés), Major Gábor (online tartalomszolgáltatás), Vinnai Balázs (K+F, innováció), Tuska István (hardver), Kerémi András (közbeszerzés), végül K. Szabó Imre (export, import) lettek.

A szövetség elnöke továbbra is Keresztesi János, akinek a mandátuma jövőre jár.