Az új Pirate Bay fizetne a fájlmegosztásért

Kiss Ádám Zoltán, 2009. július 1. 19:44

A Pirate Bayt 7,8 millió dollárért megvásároló tulajdonos első interjújában egy eddig ismeretlen üzleti modellt vázolt fel, ahol a vállalat fizetne a felhasználóknak és nem fordítva.

A Pirate Bay tulajdonosai és a Global Gaming Factory X (GGF) közti megállapodás értelmében a kalózoldal tegnap 60 millió svéd koronáért, vagyis nagyjából 7,8 millió dollárnak megfelelő összegért a szintén svéd internetkávézó-lánc tulajdonába került. A GGF részéről Hans Pandeya a BBC-nek adott interjúban vázolta fel teljesen új üzleti modelljüket. A Pirate Bay problémája kettős, hatalmas látogatottság és kis bevétel, másrészről a jogtulajdonosok egyre fokozódó nyomása. A helyzet meglehetősen hasonlít a YouTube problémáira, míg alig győzik kiirtani az állandóan feltöltött és nagyon keresett illegális tartalmakat, a bevétel minimális. A YouTube erre anyacégének, a Google-nek technikájával, vagyis reklámok beiktatásával próbál válaszolni. A gyakorlat azonban azt mutatja, hogy a neten felnőtt generáció az ilyen tolakodó megoldásokat, mint például a felvételek előtt kötelezően végignézendő reklámblokkok, igen nehezen tűri, és már önmagában ez ok lehet az oldal visszaesésére. A fizetés szintén nem megoldás, hiszen a kínálat mellett a teljes ingyenesség vonzotta oda a tömegeket. A GGF egy tőzsdére bevezetett vállalat, így az illegális tartalmak valamilyen mértékű szűrése kikerülhetetlen, ám szerintük ellenlépésként van megoldás a felhasználók megtartására.

Mi olcsóbb az ingyenesnél, teszi fel a kérdést a GGF, és a válasz az, ha fizetnek nekünk. Az egyelőre csak körvonalazott új üzleti modell szerint a felhasználók az internetforgalom, a megosztás aránya és egyéb mutatók szerint részesülnének kisebb pénzkifizetésekben, így nem csak otthagyni nem éri meg az oldalt, de mindenki igyekezne minél aktívabb felhasználóvá válni. Hogy mindez hogyan működik majd a gyakorlatban, és a mikro kifizetések rendszere hogyan néz majd ki, az a jövő zenéje, mindenesetre tény, hogy a GGF 100 millió koronáért egy P2P hálózatok fejlesztésével fogalakozó céget is vett, és új modellje, bármilyen ködös is még, alapjaiban változtathatja meg az internetes tartalmak kezelését.