Magyar előterjesztést fogadott el az ET a fiataloknak szóló internetes szolgáltatásokról

MTI Sajtóadatbank, 2009. szeptember 30. 09:45

Európának a sokszínűséget kell védelmeznie, ebbe beletartozik a nemzeti kultúrák védelme, az pedig a gyerekkorban kezdődik - hangsúlyozta Kozma József MSZP-s országgyűlési képviselő az MTI-nek, miután az Európa Tanács (ET) parlamenti közgyűlésének strasbourgi ülésén megszavazták előterjesztését a fiataloknak szóló internetes szolgáltatásokról.

Az elfogadott állásfoglalásban az ET felszólította a tagállamokat, hogy fokozzák a fiatalkorúak védettségét az általuk használt internetes, illetve egyéb online médiaszolgáltatások veszélyes vagy káros hatásaival szemben, elsősorban szülői szűrőprogramok használata révén. A tagországoknak támogatást kell nyújtaniuk olyan, biztonságos hálózatok megteremtéséhez, ahol a gyerek nyugodtan "barangolhat", nem találkozik pornográf tartalommal, nincs módja jogsértő fájlletöltésre, személyi adataival nem lehet visszaélni.

A technológia adta eszközökön túl - olvasható a Kozma által benyújtott és elfogadott állásfoglalásban - a társadalomban is erősebben kell tudatosítani azt, hogy az internet fokozott esélyeket ad, ugyanakkor fokozott veszélyeket hordoz magában a fiatalkorúakra nézve. Az ajánlások közt szerepel, hogy amely ország még nem tette meg, csatlakozzék a kibernetikai térben elkövetett bűncselekmények visszaszorításáról szóló egyezményhez, illetve annak kiegészítő jegyzőkönyvéhez. Az internetes szolgáltatóktól az eddiginél nagyobb fokú jogi felelősségérzetet vár el az Európa Tanács.

Megállapodásokat kell kötni a tartalomszolgáltatókkal, hogy azok saját nemzeti vagy nemzetközi keretekben fogadjanak el  magatartási kódexeket, és zárják ki soraik közül azokat, akik rosszhiszeműen vagy jogot sértve járnak el - mondta Kozma József az MTI-nek.

A képviselő a távirati irodának nyilatkozva kiemelte, hogy az internet óriási lehetőséget jelent a sokszínű európai kultúra számára. Az egyes nemzeti kormányoknak szerinte támogatniuk kell azokat a kezdeményezéseket, amelyek az egyes kisebb közösségek kultúráját teszik könnyen elérhetővé és vonzóvá a világhálón.

"Nekünk, közép-európaiaknak nem kell mondani, miért fontos ez" - jegyezte meg, és szorgalmazta, hogy Magyarország is külön programnak tekintse a nemzeti kulturális értékek internetes megjelenítésének bővítését. Ezzel - mondta - növekszik a védettség a nagyobb kultúrák behatolása ellen is, anélkül, hogy falakat kellene építeni.