Erősödött az informatikai vezetők pozíciója a vállalatokon belül

MTI Sajtóadatbank, 2010. január 4. 10:36

A gazdasági válság miatt jelentősen erősödött az informatikai vezetők pozíciója a vállalati döntéshozatalban, a Deloitte idei "IT Business Balance" felmérése szerint - közölte a társaság az MTI-vel.

A felmérés során a Deloitte 28 ország - köztük Magyarország - IT vezetőit és gazdasági szakembereit kérdezte az érintettek között lévő együttműködésről és a változó szerepekről.

A válaszadók 41,5 százaléka úgy tekint az IT-re, mint az üzleti döntéshozatal hajtóerejére. A válság következtében hirtelen új prioritást élvező IT befektetési portfóliók hatására felerősödött a párbeszéd az IT és az üzleti oldal között. A Deloitte közleményében úgy vélte, ezt a párbeszédet kellene az IT vezetőknek intézményesíteniük a krízis utáni időszakban is, hogy elérjék az üzleti oldal és az IT szintre hozását.

Az IT újrapozícionálását nehezíti, hogy kevés szó esik róla a felső vezetés körében. A megkérdezett vállalatok körülbelül fele ritkán vagy soha nem beszél meg IT ügyeket döntéshozói szinten. A válaszadók ötöde szerint az IT-stratégia csak ritkán, illetve soha
nem kerül összehangolásra a vállalati stratégiával. A legtöbb cég számára az IT továbbra is csak egy állandó tétel az éves költségvetési tervben, ezért a szervezeteknek jobban kell figyelniük arra, hogy az IT iránya illeszkedjen az általánosan követett stratégiai irányhoz - emelte ki a közlemény.

A Deloitte szerint az informatikának az üzleti érték teremtése érdekében meg kell haladnia az automatizációt és a hatékonyságnövelést. Az IT több üzleti értéket fog teremteni, ha a cégek eltekintenek a hagyományos "fokozott gépesítés alacsony költségek mellett" szemlélettől. Nagyobb hangsúlyt fog kapni a közvetlen üzleti hatással bíró dimenziók számára nyújtott érték, a vevőelégedettség, a jobb termékek, a forgalom és a profit növelése.

A közlemény szerint jelen gazdasági helyzetben az IT-szolgáltatások kiszervezését mind az IT, mind pedig az üzleti oldal megvalósíthatónak találja, azonban a válaszadók 60 százaléka csak óvatosan élne ezzel a lehetőséggel. A legjellemzőbb továbbra is a helyszínen végzett kiszervezett munka, a régiók között jól érzékelhető különbségekkel. A legtöbb válaszadó szerint az IT kiszervezésére vonatkozó döntés közös elhatározás eredménye.

A felmérésből megállapítható, hogy még mindig nem irányul elég figyelem az IT biztonságra. Az üzleti oldal többet szeretne biztonságra és adatvédelemre költeni, mint az IT. Mindkét csoport több mint fele gondolja, hogy az IT elkötelezetten harcol a belső csalások ellen. A bekövetkező ilyen események száma és súlyossága azonban nem kelt elég figyelmet, ami nehézkessé teszi, hogy valóban értékeljék a biztonságot és az adatvédelmet, és ennek folytán igazoltnak lássák a szükséges befektetéseket - mutatott rá a Deloitte.