Digitális festészet: nem más művészet, nem irányzat, nem stílus, hanem...

forrás Prim Online, 2010. április 11. 20:07

A digitális festészet népszerűsítése, a digitális művészetet kedvelők és gyakorlók, illetve a digitális festészettel megismerkedni kívánók kiszolgálása a célja a BPIX Digitális Alkotó Centrumnak, mely idén is meghirdette fiataloknak szóló digitális festészeti versenyét. De mis az a digitális festészet?

A BPIX meghatározása egyszerű és világos:  „A digitális ’festmény’ a hagyományos festmény egy forradalmian új technika igénybevételével megvalósuló formája. Nem más művészet, nem irányzat, nem stílus, hanem bármely irányzatban vagy stílusban, de a hagyományos ecset és olajfesték helyett digitális segédeszközökkel, azaz új technikával létrehozott műalkotás.”

A digitális úton létrehozott művekre tehát ugyanaz a művészeti, esztétikai mérce vonatkozik, mint bármely más módon létrejött alkotásra. A hagyományos festészethez hasonlóan a festőművész itt is kézi munkával dolgozik, de ecset helyett digitális ecsettel, vászon helyett digitalizáló táblára, az olaj, akryl, tus stb. festék helyett a tintasugaras nyomtatóban lévő speciális tintával veti vászonra vagy papírra az alkotását.

A digitális eszközökkel előállított festményeknek természetesen eltérő tulajdonságai vannak a hagyományosakétól: a digitális alkotás számítógépes adathordozóra mentése bármikor előhívhatóvá teszi a művet, így az alkotások bármeddig könnyen továbbfejleszthetőek lesznek, egymás vázlatául szolgálhatnak, akár több, egymással megegyező - szigorúan számozott vagy számozatlan - példány is előállítható a festményekből. A művek kiállításához elegendő egy számítógép (persze monitorral együtt…), a „kiállítótér” könnyedén bővíthető az internet révén, a „valódi” kiállítások helyszínére pedig elektronikusan eljuttatható, így lehetővé válik az olyan nemzetközi rendezvényeken való megjelenés, ahová egyébként a hagyományos festményeket eljuttatni nagyon költséges lenne.

Hogyan találják meg helyüket a digitális alkotások a gyűjtőknél? Hogyan védhetők a szerzői jogok? Ezekre a kérdésekre is számos gyakorlati tanáccsal szolgál a BPIX.

A digitálisan alkotó művészeket összefogó művészeti csoport hazánkban kevés van, egyik közülük az Artoris Műterem, illetve digitálisan alkotók képeit bemutató galéria, a BPIX Digitális AlkotóCentrum galériája, a BPIX Galéria.

Az Artoris Műterem egy új művészeti irányzatot, a SplitDeco stílust képviseli hazánkban. Alkotásai szűrőjén keresztül az interaktív digitális festészet egyedülálló formájával, sokoldalú felhasználási területeivel ismerteti meg az érdeklődőket. Az alkotóközösség egyik tagja, Selmeczi Zsuzsanna például egyedi megközelítésű díszvázákat (is) alkot, az olyan új technikai eljárások, mint a giclée (zsiklé) alkalmazása mellett a hagyományos festészeti eljárásokat is felhasználja alkotásain.

És persze azt se felejtsük el megemlíteni, hogy aki most rögtön kedvet kap az alkotáshoz, a szükséges szoftvereket (Gimp, Irfan View, XnView stb.) máris letöltheti a Letöltés.com-ról.

 

További információ: http://bpix.hu