SSD-re készek az AMD új lapkakészletei

Kiss Ádám Zoltán, 2010. május 14. 19:03

Érkeznek az AMD új chipkészletével készített alaplapok a Gigabyte-tól és az Asustól. Az AMD 870, 880G és 890 GX néhány olyan újítást tartalmaz, amelyet a közeljövőben már ki is tudunk használni egy a kis felárért, így már most érdemes ezekre a jobb alaplapokra odafigyelni.

Szerencsére bő a választék az új chipkészletekhez készített alaplapok között, számos szempontból választhatunk új alaplapot magunknak. Várható, hogy hamarosan széles köreben elterjedhetnek a 6 GB/s-os háttértárolók és az USB 3.0-s perifériák, nem is beszélve a legújabb Phenom processzorokról, ezért megtérülő beruházás lehet már most olyan alaplapot beszerezni, ami képes is használni őket. A boltokba lassan megérkező alaplapokon az Asus és a Gigabyte két különböző utat választott az új AMD chipsetek bevezetésére. Az AMD az új északi hidakhoz kétféle déli hidat ajánl, a már ismert, korábbi SB710-est, ezt használja a Gigabyte az olcsóbbik alaplapjához és a szintén új SB850-est, ezt a megoldást alkalmazza az ASUS. Az ASUS továbbá integrált grafikus vezérlőt is telepített, a Gigabyte viszont ránk bízza, mivel készítjük majd a képet magunknak.

Az SB850-es 6 darab 6 GB/S sebességű SATA csatlakozót kínál, amely a közeljövő gyors merevlemezeivel és SSD meghajtóival már használni is tudunk majd. Aki ilyen gyors rendszerekben gondolkodik, érdemes megfontolnia, hogy az SB850-est válassza, még akkor is, ha ez most többe kerül.Az új déli híd lehetővé teszi RAID 5 kötetek létrehozását, egyéb tekintetben szinte azonos szolgáltatásokat nyújt az olcsóbb 710-essel. Tehát ha kedvezőbb árú gépet szeretnénk, akkor választhatjuk nyugodtan az SB710-es déli hidat is. Az új északi hidak támogatják a legfrissebb AMD Phenom processzorokat egészen a hatmagos X6-ig. A 6 GB-os SATA csatlakozók mellett a másik újdonság az USB 3.0, de erre csak kiegészítő chippel képesek az új alaplapok, általános megoldás a NEC lapkák használata, amelyek az USB port sebességét 5 GB/s-ig növelik. Az AMD 870-es mellett nincs alaplapi grafikus vezérlő, 16 csatornás, második generációs PCIe csatlakozón keresztül tehetünk mellé grafikus megjelenítőt. A Crossfire kétkártyás elrendezésben azonban csak 2-szer 8 csatornánk lesz a két kártya részére.



A 880G-hez az ASUS tett egy HD 4250-es fedélzeti grafikus megjelenítőt is, amely 128 MB-os DDR3-as SidePort memóriájával DirectX 10.1-es kompatibilitást nyújt. Így az alaplap az ATI Stream technológiájával támogatva, külön grafikus kártya nélkül is kiemelkedő multimédiás képességekkel rendelkezik mind a játékok, mind a HD digitális megjelenítés terén. Szintén az Asus lapra került GPU a 890GX alaplapi chipkészlethez. A Gigabyte a márkán kívül akkor jó választás, ha már van, vagy tervezzük különálló grafikus kártya beszerzését. Az Asus a 890GX kiváló képességeire építkezve a HD 4290-es motorral kategória fölötti HD vizuális élményt nyújt. A legújabb 1.3 verziójú HDMI csatlakozó megfelelő HDTV-hez kapcsolódva még szélesebb színspektrumot, élethűbb képet kínál. Érdekesség, hogy az erős alaplapi grafikus megjelenítő mellé csak az Asus alaplapján találunk még két teljes 16-szoros PCIe bővítőhelyet a további grafikus upgrade-hez.