A Google átszabta kínai portálját, nem kockáztatja a kitiltást

Milkovits Gábor, 2010. június 30. 08:56

A Google ezentúl nem irányítja át automatikusan kínai weboldaláról a hongkongira a látogatókat, hanem egy linket helyezett el erre a célra, valószínűleg azért, hogy ne szolgáltasson okot a hatóságoknak az országból való kitiltáshoz.

A keresőóriás márciusban úgy döntött, hogy a google.cn címre látogatókat automatikusan a helyben cenzúramentes Hong Kong-i google.com.hk portálra irányítja. A lépésre azt követően került sor, hogy a kínai kormány kezdettől fogva politikai alapon szűri a világ legnépszerűbb keresőjének találatait, tavaly április óta pedig a kormányzat által támogatott hackerek sorozatosan olyan támadásokat hajtottak végre a cég Gmail levelezője ellen, amelyekkel ellenzéki aktivisták postafiókjait igyekeztek megbénítani. Tavaly decemberben aztán olyan összehangolt cyber-támadás érte a Google szervereit, amelyet követően az internetes tartalomszolgáltató kilátásba helyezte a teljes kivonulást a kínai piacról, habár a kormány mindvégig tagadta érintettségét az ügyben. Az ezt követően kezdeményezett tárgyalásokon a Google arra az álláspontra helyezkedett, hogy csak akkor marad a kommunista rezsim által irányított országban, ha mindenfajta cenzúrát megszüntetnek a cég oldalaival szemben, a tárgyalások azonban nem vezettek eredményre.

Az 1997 óta ismét Kínához tartozó Hong Kong belpolitikai téren széleskörű autonómiát élvez, így ott az internetet sem cenzúrázzák, azonban Hong Kong-i weboldalak is csak államilag szűrve látogathatók a többi kínai számára, így egyes oldalak és politikailag kényesnek ítélt tartalmak már most sem érhetők el Kínából a google.com.hk portálon keresztül sem. A mostani döntés hátterében valószínűleg az áll, hogy színfalak mögött azért tovább folynak a tárgyalások a Google és a kínai rezsim között, és a két fél addig is megpróbál valamilyen stabil átmeneti helyzetet teremteni, amíg a konfliktus így vagy úgy nem rendeződik. Márpedig a kínaiak többször jelezték, hogy az automatikus átirányítás sérti az ország törvényeit, és amennyiben a Google nem változtat ezen a gyakorlaton, kénytelenek lesznek felfüggeszteni az amerikai cég működési engedélyét. Egyelőre úgy tűnik, hogy az éles üzenetváltások ellenére a Google a végsőkig megpróbálja nyitva hagyni a megegyezés lehetőségét, hiszen a több százmillió fős kínai internetes piac kiemelkedően fontos a vállalat számára.