Párizstól New Yorkig: mindenütt lopják az okostelefonokat

forrás Prim Online, 2010. december 21. 08:40

Az MTI összeállítása szerint a világ nagyvárosaiban nyilvános helyen jóformán már elő sem szabad venni egy iPhone-t vagy egy Blackberryt, okostelefonunk azonnal zsebtolvajok vagy akár rablók célkeresztjébe kerül.

Egy októberben készült átfogó tanulmány szerint a francia főváros tömegközlekedési járművein elkövetett lopások mintegy fele során mobiltelefonokat tulajdonítottak el, s az ellopott készülékek hetven százaléka iPhone vagy pedig Blackberry. "Ezeket a már valóságos kis számítógépeknek számító okostelefonokat akár 300 euróért (80 ezer forintért) is tovább lehet adni" - mondta egy párizsi nyomozó, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy az okostelefonokra szakosodott zsebtolvajok időnként kifejezetten erőszakosak. Néhány nappal ezelőtt például Párizsban három férfit meg is ütöttek a telefonrablók, egyiküket pedig megkéselték, miközben két iPhone-t elvettek tőle.
 
A jelenség azonban nemcsak Párizsra jellemző. Nagy-Britanniában egy harmincfős különleges rendőrségi egység foglalkozik az okostelefon-lopások jelentős növekedésével. Egy barcelonai újságírónő pedig kommentárok özönét kapta, amikor blogjában arról írt, hogy fél nyilvános helyen használni iPhone-ját. "Mielőtt előveszem a telefont, jól körbenézek, mintha egy mobil helyett kést próbálnék előhúzni, vagy pedig kábítószert akarnék elrejteni valahol az utcán" - írta a 29 éves Susana Ramirez.
 
A New York-i metróban már hangosbemondókban figyelmeztetik az utasokat, hogy vigyázzanak mobiltelefonjaikra, de az amerikaiak többségét ez nem zavarja abban, hogy az utazás közben is folyamatosan esemesezzen.
 
"Ez olyan, mint a dohányzás. Mindenki tisztában van az ártalmaival, de nem akar róla tudomást venni" - véli Jack Wraith, a telekommunikációs iparon belüli bűncselekmények elleni brit akciócsoport elnöke. Példaként említette, hogy az okostelefonokban tárolt adatokat ma már nagyon jól lehet védeni, valamint biztonsági intézkedésekkel a készülékeket idegen felhasználó számára használhatatlanná lehet tenni, de ezeket csak nagyon kevesen veszik igénybe.
 
Wraith szerint emiatt vihetik a mobiltelefonokat könnyen külföldre, elsősorban afrikai és kelet-európai országokba, ahol egy iPhone-t akár ezer dollárért (207 ezer forintért) is el lehet adni, ha abban például olyan adatok is vannak, amelyeket banki csaláshoz fel lehet használni. A szakember szerint a lopások elszaporodása ugyanakkor nem riasztja el a felhasználókat a státuszszimbólumnak számító okostelefonok vásárlásától.