Karácsonyi csaló a Vaterán és a Teszveszen

forrás Prim Online, 2010. december 30. 18:15

Közvetlenül karácsony előtt, az ajándékozási lázat és kényszert kihasználva profi csaló borzolta a Vaterán és a Teszveszen vásárlók idegeit. Tudjuk, mindig vannak mások hiszékenységéből profitálók az aukciós portálokon, de ebben az esetben a kárösszeg nagysága és a professzionális végrehajtás miatt az eset mindenképpen figyelmet érdemel.

Az eladó mézesmadzagja információnk szerint egy komoly digitális tükörreflexes fényképezőgép-váz volt, melyet a magyarországi beszerzési ár harmadáért kínált. Az alacsony árat azzal indokolta, hogy az épp kifutott modellből hozzájutott angliai beszerzője egy 94 darabból álló, raktáron maradt mennyiséghez. A licitálók ösztönös bizalmatlanságát részletes és segítőkész válaszaival feloldotta, 10-12 munkanap szállítási időt, garanciát, folyamatos kapcsolattartást, futárcégnél nyomonkövetési számot, értékbiztosítást ígért. A kérdésekre nem rögtön válaszolt, hogy ne állítson „valótlant”, előtte mindig kikérte az „angliai kapcsolata” véleményét. A tamáskodóknak megadott egy linket, egy „konkurens” weboldalét, ahol korábban hasonlóan nyomott áron lehetett ilyen termékhez jutni. Még arra is ügyelt, hogy az általa hirdetett 30-40 egyéb elektronikus kütyünek piaci árat jelöljön meg, ezzel is hangsúlyozva a fotómasinák beszerezhetőségének alkalmi voltát. A mohóságát is kordában tartotta, a 94 db (csak a Vaterán) leütése után sajnálkozva utasította el az újabb jelentkezőket, ők már csak a jövő évi szerencséjükben bízhatnak, ha lesz.

A leütés után a vásárlók megkapták az eladó elérhetőségeit, a telefonszámát, az általa működtetett webáruház (http://www.premiumelektronika.com/) linkjét, a magyarországi bankszámlaszámot, majd a pénz beérkezése után hozzájutottak a külföldi futárcég visszaigazolásához is, mely „igazolta”, hogy csomagjuk rendben fel lett adva és még az ünnepek előtt megérkezik.

A 2 napos vásárlási dömping után hideg zuhanyként érkezett a Vatera figyelmeztető levele: az eladót kitiltották a piactérről, valószínűleg csaló surrant be a piactérre, ne utaljon senki, illetve aki már kelepcébe került, tegyen feljelentést a rendőrségen.

A pénzük után futóknak reményt nyújtott, hogy az eladó továbbra is elérhető volt, mind mélben, mind telefonon nyugtatta kuncsaftjait, a Vatera téved, információközlési hiányosságok miatt áskálódnak ellene, de ezt ő kezeli, a csomagok pedig rendre úton vannak.

Csak egy aprócska probléma borzolta a kedélyeket a több napi várakozás végén, az eladó levélben közölte, hogy vírustámadás érte a szerverüket, ezért ideiglenesen az e-mail címük és a webboltjuk nem üzemel, és a vásárlók biztonsága érdekében javasolja, hogy törölje mindenki a vele történt levelezését, nehogy kártevő kerüljön a gépekre.

A pont a legelsőnek megadott december 21-i határnap után került a mondat végére: senkihez sem csengetett a postás. Majd másnap sem. De nem volt webáruház sem, e-mail válasz sem, csak kikapcsolt telefon. Eltűnt a futárcég oldala is, csakúgy, mint az árreferenciának megadott elérhetőség is.

A Vaterán és a Teszveszen a száznál több gépvázzal és az általa hirdetett számtalan műszaki termékkel jelentős anyagi kárt okozott emberünk, vagy inkább a mögötte álló csapat. A károsultaknak a Vatera nem ígért segítséget, pedig egy többmilliós csalásnál érdekes lenne megtudni, hogy a Vatera milyen indokokkal távolította el az eladót a licitálás megnyitását követő harmadik napon. Azt nem tudhatta, hogy nem fog teljesíteni, hiszen ez leghamarabb a licit megnyitását követő 10. napon derülhetett volna ki. Ha valóban adatokat nem közölt az eladó, akkor hogyan szabadíthatták rá a piactérre? Ezek csak találgatások, mert a Vatera a figyelmeztető levelen kívül nem közölt semmilyen információt a kárvallottakkal, azokat magukra hagyta, még az egymásra találásukat sem támogatta. Mindenki egyénileg vívhatja harcát a lakóhelye szerint illetékes rendőrkapitányságon.