Lopott a Google vagy sem?

Vértes Judit, 2011. január 23. 23:18

Az Oracle Google elleni „plágiumperéhez” adott új bizonyítékokat Florian Mueller, aki a Foss Patents blogon igyekszik részletekbe menően bizonyítani, hogy az Android több helyen tartalmaz olyan kódsorokat a Java-ból, ami nem lehet véletlen egyezőség, vagyis a Google tudatosan sértette meg a szerzői jogokat. A blogbejegyzés máris szakmai vitát gerjesztett, ugyanis egy másik szakértő, Ed Burnette, a Ziff Davis Net "Dev Connections" blogjában cáfolja Mueller megállapításait.

Az Oracle  nyáron beadott vádjában egy olyan példát mutat, ahol az Android operációs rendszer kódja sorról sorra megegyezik egy, az Oracle tulajdonában lévő vállalat, a Sun Microsystem által védett kóddal. Florian Mueller ezen kívül még hat másolt fájlt talált egyetlen könyvtárban. További kutatást végezve 37 olyan fájlra bukkant, ami a „Sun Proprietary/Confidential” jelzéssel volt ellátva, azaz egyértelműen jogtalanul használta őket a Google. Talált több olyan fájlt is, melyek a program logikájában nem, csak minimális  dolgokban tértek el a Sun által fejlesztett és jogvédett kódoktól. A bizonyítékokat Mueller 46 oldalnyi dokumentumban gyűjtötte össze.

Ed Burner a ZDnet-en először is kétségbe vonja Mueller kompetenciáját – se nem fejlesztő, se nem jogász – állítja. A kérdéses hét fájl - írása szerint - teszt fájlként volt fent, a Sun maga jelentette meg őket, hogy segítse a fejlesztőket saját kódjaik és eszközeik tesztelésében, az Android és az Apache Software Fondation fejlesztői visszafejtették, majd újra építették őket. A Kódok fejlécén az Apache license jelzés tévesen jelent meg. Ezeket a fájlokat 2010. október 30-án és 2011. január 14-én törölték is, az Android nélkülük fut. A további 37 fájlról Ed Burnett azt állítja, hogy azok egy bizonyos audio-meghajtó chipjének a kódjai, és valószínűleg tévedésből kerültek fel.

Nilay Patel, szabadalmi jogász (Engadgetben megjelent publikációja) szerint az, hogy a fájlok csak tesztfájlok voltak, technikai kérdés, de jogilag nem változtat a tényen, hogy a Google megsértette a szerzői jogokat az operációs rendszere fejlesztése és disztribúciója során.

A vita tehát a két blogbejegyzéssel sem dőlt el, marad a bíróság, miközben naponta több mint 300.000 Android operációs rendszerrel működő telefont és tabletet aktiválnak. Lehet, hogy ezek vásárlói orgazdák?