Újabb ingyenes Office-alkalmazás: nyitott helyett szabad

primhirek, 2011. január 26. 17:40

Mivel az Oracle és a Sun Microsystems tavalyi összeolvadásával az OpenOffice az Oracle birtokába került, a szoftver fejlesztői inkább egy új, ám a korábbi nyílt jelleget újra cégfelügyelet nélkül megvalósító fejlesztés mögé álltak, és ennek eredményeként tegnap megjelent a  LibreOffice 3.3, a közösség által fejlesztett szabad irodai szoftver első stabil kiadása. Kevesebb mint négy hónap alatt a LibreOffice-on dolgozó fejlesztők száma húszról jóval száz fölé nőtt, ami lehetővé tette a tervezettnél korábbi megjelenést.

A Document Foundation fejlesztői közösség egyik vezetője, Caolán McNamara így nyilatkozott: „Ez az első stabil kiadásunk, ezért nagyon várjuk a felhasználók visszajelzéseit, amelyeket azonnal beépítünk a kódba, és amint lehet újabb verziókat jelentetünk meg. Februártól áttérünk egy kiszámítható, átlátható és nyilvános kiadási ütemtervre. Ezt határozta el az Engineering Steering Committee, és ezt kérték a felhasználók is.” A LibreOffice kiadási ütemterve elérhető a http://wiki.documentfoundation.org/ReleasePlan oldalon.

A LibreOffice 3.3 több, egyedülálló újdonságot tartalmaz. A közösség tagjai között a következők a legnépszerűbbek: SVG-fájlok importálása és szerkesztése, egyszerű címlapformázás és -számozás a Writerben, jobb navigátor a Writerben, a cellák és munkalapok ergonomikusabb kezelése a Calcban, valamint a Microsoft Works és a Lotus Word Pro dokumentumok importálásának lehetősége. Ezenkívül beépítésre került több, népszerű kiterjesztés is. Segítségükkel lehetővé válik a PDF-fájlok importálása, a bemutatók vetítésénél előadói konzol használható, teljesen új jelentéskészítő található az adatbázisokból történő adatok kinyerésére stb. A LibreOffice 3.3 újdonságainak teljes listája a következő weboldalon olvasható: http://hu.libreoffice.org/letoeltes/ujdonsagok-3-3/.

 A LibreOffice 3.3 az OpenOffice.org 3.3 összes újdonságát is tartalmazza, például az egyedi dokumentumjellemzők újfajta kezelését, a szabványos PDF-betűkészletek beágyazását a PDF dokumentumokba, az új Liberation Narrow betűkészletet, a Writer és a Calc többféle dokumentumvédelmi lehetőségét, beállítható számú tizedesjegyet az általános számformátum esetén a Calcban, az 1 millió soros munkalapokat, a CSV-importálás új lehetőségeit a Calcban, rajzobjektumok beillesztését a Chartban, a diaelrendezés kezelésének javítását az Impressben, az új és könnyebben használható nyomtatási beállítóablakot, színes munkalapfüleket a Calcban és még sok egyebet. Ezek közül többet a LibreOffice-csapat fejlesztett ki, még a Document Foundation megalakulása előtt.

A LibreOffice fejlesztői február 5-én ás 6-án a brüsszeli FOSDEM konferencián találkoznak egymással. Február 6-án egész nap előadásokat tartanak a LibreOffice fejlesztésének elméleti és gyakorlati aspektusairól, valamint a Document Foundation munkájáról.

A Document Foundation honlapja a http://documentfoundation.org. A LibreOffice honlapja a http://www.libreoffice.org, de emellett elérhető két magyar honlap is, egymást kiegészítve: http://libreoffice.hu és http://hu.libreoffice.org.