Felkészült az NMHH a 900-es frekvencia értékesítésére

MTI Sajtóadatbank, 2011. március 9. 09:01

A Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság felkészült arra, hogy a kormánydöntésnek megfelelően lebonyolítsa a 900-as frekvencia értékesítését, amit akár pályázaton vagy árverésen is elnyerhetnek a potenciális pályázók.

Mátrai Gábor, a Nemzeti Média és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnökhelyettese az MTI-nek elmondta, bár még nincs végleges döntés az ügyben, a hatóság minden variációra felkészült, s már folyik egy árverező szoftver tesztelése is.

A frekvenciát nemsokára értékesíthetik, mivel Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter a múlt hét végén úgy nyilatkozott, hogy a kormány hamarosan kiírja a 900-as frekvenciát, ami tovább növeli a szolgáltatási lehetőségeket a piacon.

Mátrai Gábor elmondta azt is, hogy a hatóság társadalmi egyeztetésre bocsátotta a mobil frekvenciadíj-rendelet tervezetét, amely ezután hivatalosan egyeztetésre kerül az érintettekkel. A terv az, hogy a mobil díjrendelet lehetőség szerint még áprilisban
hatályba lép, s hosszútávon kiszámítható, sávos, előrekalkulálható díjakat tartalmaz majd.

A hatóság nemzeti konzultációra bocsátotta a vezetékes és mobilpiacokat érintő piacelemzési határozattervezeteit is, így a szélessávú nagykereskedelmi, valamint a hívásindítási és -végződtetési tervezeteket. Mindez ezért is fontos, mert a kétévente
esedékes piacelemzési határozatok a nagykereskedelmi díjak szabályozásán keresztül lehetőséget jelentenek a kiskereskedelmi hívásdíjak csökkentésére is.

A hatóság célja most emellett az, hogy segítse a már meglévő szélessávú hálózatokhoz a nagykereskedelmi piaci hozzáférést, élénkítse az új generációs hálózatokba való befektetést, és az új szélessávú szolgáltatások megjelenését, elterjedését. Ennek
érdekében a kábelhálózatokra is kiterjesztik ott a szabályozást, ahol ezt a vezetékessel együtt birtokolja egy jelentős piaci erejű szolgáltató.

A mobilpiacra vonatkozó díjszabályozás pedig további díjcsökkenést irányoz elő a mobil végződtetés területén.

A szóban forgó piacokra vonatkozó szabályozás várhatóan az év közepén jelenik meg, mivel a tervezeteket az Európai Bizottsággal is egyeztetni kell, illetve a bizottság hagyja jóvá azokat - mondta az elnökhelyettes.

Mátrai Gábor, a digitális átállásról elmondta, mindenki abban érdekelt, hogy az sikeres legyen, a rendelkezésre álló pénzügyi forrásokat a leghatékonyabban használják fel, s gyakorlatilag senki se maradjon ki a televíziózás lehetőségéből az analóg rendszer
lekapcsolása után. Cél az is, hogy az előre meghirdetett dátumhoz, 2011 végéhez képest a lehető legkisebb legyen a csúszás, mivel az 790-862 megahertzes, úgynevezett "digitális hozadék" frekvenciasávokat legkésőbb 2013 januárjáig az uniós rendelkezéseknek megfelelően át kell adni a mobilszolgáltatóknak.

Az elnökhelyettes elmondta, az NMHH megkezdte a második digitális monitoring-vizsgálatot, amelynek kiértékelése után áprilisban a hatóság látni fogja, hogy az első negyedév végén még hány háztartás nem állt át a digitális földfelszíni sugárzásra.

Az adatok kiértékelése után pedig a hatóság elnöke eldönti, mi legyen a végleges átállási menetrend.

A vizsgálat kiterjed a háztartások keresleti elemzésére, jövedelmi helyzetére és műsor-fogyasztási szokásaira is, s felméri azt is, hogy a kínálati oldalon rendelkezésre állnak-e a megfelelő digitális tv-készülékek, illetve a digitális adás konvertálását megoldó digitális vevőkészülék (set top box).

Az elnökhelyettes elmondta, 2011-ben ki kell dolgozni még, a rászoruló háztartások által igénybe vehető set top box támogatás feltételrendszerét is.

Hozzátette, hogy 2012 júliusában a két kereskedelmi televíziónak lejár az analóg koncessziós szerződése, s ezt követően át kell állniuk digitális adásra. A nemzetközi tapasztalat az, hogy a közszolgálati televíziók a kereskedelmieknél valamivel később állnak át digitális adásra.