Adatbányászat az egészségért

, 2000. május 9. 20:14
Az embereket meghatározó hárommilliárd DNS-párt, az emberi génállományt már szinte teljesen feltérképezték. Most a kutatók egy újabb nagyszabású vállalkozás keretében, a betegségeket okozó elváltozások után kutatva átszűrik a DNS-adatokat.
A génláncolat több milliárd SNP-ből (nucleotide polymorphism) álló apró eltéréseit az adattárházak és döntéstámogatási rendszerek ismert képviselője, a SAS Institute adatbányászati megoldása segítségével vizsgálják, s az észak-karolinai Állami Egyetemen folyó munkák már reményt keltő eredménnyel jártak, ahol Alzheimer-kórban szenvedő betegek SNP-adatait elemezve a betegséggel összefüggő génmintákra bukkantak.

Az eltéréseket felfedezve a gyógymódok megtalálására is lesz remény. Ha egyes SNP-k párosíthatók lesznek bizonyos betegségekkel, az megnöveli a terápiás lehetőségek számát, hiszen az emberi test természetes kémiai útvonalainak alapján az egyének egyedi genetikai felépítését megcélzó újfajta gyógyszerek láthatnak majd napvilágot.

A genetika, az analitika és az informatika kereszteződéséből létrejött új tudományág, a bioinformatika óriási adattömeget állít majd elő. A SAS Institute ezért a kutatást végző partnerekkel együtt most a genetikai adatokat a gyógyszerfejlesztés csatornái felé irányító módszerek kifejlesztésén dolgozik. A SAS Institute SAS PharmaHealth Technologies üzletága pedig gyógyszerészeti kutató és az egészségmegőrzés területén tevékenykedő vállalatoknak s a hozzájuk tartozó szabályozó szervezeteknek fejleszt orvosbiológiai adatfeldolgozó rendszereket, alkalmazásokat és eljárásokat.