Újabb döntések a domainszabályozásról

, 2000. május 30. 09:16
Az Internet Szolgáltatók Tanácsa mellett működő tanácsadó testület 2000 májusában újabb, a domaindelegációs és -regisztrációs igénylések nagy számát érintő döntéseket hozott. A testület egyes hivatásokat (orvos, ügyvéd, mérnök) jelentő szavak második szintű közdomainné minősítését javasolja.
A testület május 10-i ülésén két elvi állásfoglalást fogadtak el: "a tanácsadó testület 3/2000. (V. 10.) elvi állásfoglalása a nem gazdálkodószervezetek, illetve a jogszabállyal létrehozott szervezetek prioritásos igényeinek, illetve a második szintű közdomainek létesíthetőségének tárgyában; és a tanácsadó testület 4/2000. (V. 10.) elvi állásfoglalása a domainnévre vonatkozó igénylés az üzleti tisztesség jogszabályi követelményére hivatkozással és a kereskedelmi nevek védelme érdekében történő megtagadásával kapcsolatban született jogértelmezés, mely egyben konkrét ügyekben is egyedi döntésnek minősül."

Egyedi állásfoglalásban döntött a testület a Computer.hu Betéti Társaság computer.hu domainnévre prioritással benyújtott igényének visszautasításáról, arról, hogy a netsport.hu domain névvel kapcsolatos vita nem a testület kompetenciájába, hanem bíróság elé tartozik, valamint javaslatot tett a nyilvántartó felé az ún. "szabályozott hivatásokat" (orvos, ügyvéd, mérnök) jelölő szavak második szintű közdomainné való nyilvánítására. A testület megállapította: e nevek a hivatást nem gyakorlók részéről történő használata mindenképpen alkalmas az internethasználók, a piaci szereplők megtévesztésére - ugyanakkor az adott hivatáshoz tartozók valamelyike általi kizárólagos használat is sértené a többi hivatást gyakorló érdekeit, a versenysemlegesség elvét. A javaslatról az ISZT legközelebbi közgyűlése hoz majd döntést.

Az 5/2000-es elvi állásfoglalás "a delegálás visszautasíthatósága a mű sajátos címéhez, illetve a műben szereplő jellegzetes és eredeti alak elnevezéséhez fűződő kizárólagos szerzői jogok megsértése esetén" címet viseli, s általánosságban mondja ki: olyan név delegálása nem történhet meg, mely harmadik személyek szerzői jogait sérti. Az elvi állásfoglalás a szerzői jogi jogsérelem lehetőségeit tárgyalja. A testület álláspontja szerint a szerzői jog alapján álló jogvédelem megilleti a Hősember és a Hódító játékok alkotóit, a mű címével szemben a törvény által támasztott eredetiség kritériumainak azonban nem felel meg a Ki kicsoda, a biológia, matematika, földrajz kifejezés, melyek domainkénti regisztrálását az igénylők szerzői jogaikra hivatkozva kérték. A testület elismerte az RTL Klub szerzői jogon alapuló kizárólagos jogát a hetihetes.hu domain névre, nem fogadta el viszont a Republic együttes képviselőjének érvelését, miszerint a zenekar a Boldogság című albuma alapján tarthat elsőbbségi igényt a boldogsag.hu-ra.

A 6/2000. számú, "a delegációs és regisztrációs szabályzat szerinti prioritásos igények és a jogszabály alapján gyakorolható kizárólagos elsőbbségi jogok ütközéséről és a megtévesztő domainnév-igénylés teljesítésének tilalma" címet viselő elvi állásfoglalás szellemében a testület 47 egyedi igénylés jogosságáról is döntött. Az elvi állásfoglalás kimondja: amennyiben egy konkrét domainnév igénylése a tisztességtelen piaci magatartás és a versenykorlátozás tilalmáról szóló 1996. évi LVII. törvény (tpvt.) személyi, területi és tárgyi hatálya alá tartozik (azaz az igénylő a gazdasági tevékenységnél lényegesen szélesebb körben értett piaci magatartást a Magyar Köztársaság területén tanúsító természetes és jogi személy, jogi személy nélküli gazdasági társaság /vállalkozás/), a törvény előírásainak kötelezően érvényesülniük kell. A törvény hatálya alá tartozik "bármely személy, aki ellenszolgáltatás ellenében elad vagy vásárol, illetve szolgáltatást nyújt vagy igényel, piaci magatartást tanúsít, függetlenül attól, hogy tevékenységének eredményeként nyereséghez (profithoz) jut-e vagy sem. Mindezt a versenyjogi gyakorlatból vett példákkal, értelmezést segítő rendelkezésekkel támasztja alá.

A tpvt. 2.§ általános szabályként mondja ki, hogy tilos gazdasági tevékenységet tisztességtelenül - különösen a versenytársak, a fogyasztók törvényes érdekeit sértő vagy veszélyeztető módon, vagy az üzleti tisztesség követelményeibe ütközően - folytatni. Ez az általános igényű, a gazdasági tevékenység tisztességtelen folytatására vonatkozó tilalom a domainnevek választása, használata során sem csorbulhat.

E törvényi rendelkezésbe és az üzleti tisztesség alapkövetelményébe ütközhet minden megtévesztő névválasztás, névhasználat. A hivatkozott jogszabályhely ugyanis nem csak a tényleges jogsérelem bekövetkezése esetén érvényesülhet, de akkor is, ha a tanúsított piaci magatartás veszélyeztető jellegű, azaz a jogsérelemre csak lehetőséget teremt.

Az állásfoglalás alapján számos, közismert szolgáltatás vagy termék sajátos márkanevére a nem a terméket, szolgáltatást értékesítők (jogosultak) részéről beérkezett igénylés elutasításra került. Nem teljesíthető Müller Illés igénye a wrigley.hu, a britistelecom.hu, a mediaedge.hu, youngrubicam.hu domainnevekre, s az Innovex 97 Kft. sem kaphatja meg a hypo-bank.hu, a hilton.hu, a polus.hu vagy a lego.hu domainneveket.

A testület lényegesnek tartja, hogy az elvi állásfoglalás alapján több száz, ma még függőben lévő igénylés sorsáról dönthetnek a regisztrátorok. A testület elismerte a domainnév-kereskedelem létjogosultságát, mely - a márciusi liberalizáció szellemével összhangban - a domainnevek használatának jogát átruházhatóvá tette. Ezzel azonban a domainnév igénylése, használata az igénylőt piaci szereplővé is teszi, s e minőségében már a versenyjog hatálya alatt áll, a tisztességtelen verseny tilalmára vonatkozó generálklauzula rá is alkalmazható.

A testület következő ülésén döntést hoz a védjegyoltalommal kapcsolatos prioritásos jogok kérdésében, s számos újabb egyedi állásfoglalás elfogadása is várható.