Vezérigazgatói vádak a koronatanúval szemben a Telekom Austria-ügyben

MTI Sajtóadatbank, 2011. augusztus 27. 09:48

Miközben újabb lapértesülések láttak napvilágot pénteken a Telekom Austriát érintő korrupciós ügyben, a vállalat jelenlegi vezérigazgatója a koronatanúval szemben fogalmazott meg vádakat.

A lapértesülések egy része a 2001-2007 közötti kormánypártok újabb politikusait keverte korrupció gyanújába, a Profil című hetilap pedig arról írt, hogy Johanna Mikl-Leitner jelenlegi belügyminiszter kabinetfőnöke augusztusban megpróbált nyomást gyakorolni a Telekom Austriára a nyomozással összefüggésben. (A vállalat a név hasonlósága ellenére nem tagja a Magyar Telekom-csoportnak és a Deutsche Telekomnak).

Hannes Ametsreiter, a cég jelenlegi vezérigazgatója egy ugyancsak pénteken megjelent interjúban Gernot Schieszlert, a nyomozásban koronatanúnak nyilvánított volt menedzsert gyanúsította korrupcióval.

Az egyre terebélyesedő Telekom Austria-botrány eredetileg egy 2004-re visszanyúló árfolyam-manipulációs ügyként indult. Miután nyomozás indult ellene, Schieszler vádalkut kötött a hatóságokkal. Az ügyészség egy házkutatás során megtalálta a volt menedzser részletes, napló jellegű feljegyzéseit azokról az ügyekről, amelyeket gyanúsnak vagy törvényellenesnek talált. Szerdán ismertté vált, hogy az ügyészség a napló alapján nyomozást indított egy volt alkancellár és infrastrukturális ügyekért felelős miniszter, Hubert Gorbach ellen azzal a gyanúval, hogy pénzt fogadott el egy törvénymódosításért. További, meg nem erősített lapértesülések szerint Gorbach pártja, a Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) párt is megkérdőjelezhető anyagi támogatást kapott a cégtől, s vizsgálják azt a rendőrségi telekommunikációs beszerzést is, amit Ernst Strasser, az Osztrák Néppárthoz (ÖVP) tartozó akkori igazságügy-miniszter idején kötöttek egy konzorciummal, amelynek a Telekom is tagja volt.

A BZÖ csütörtökön kizárta soraiból Gorbachot. Strassertől az ÖVP néhány hónapja vált meg, miután egy brit oknyomozó riport kiderítette, hogy európai parlamenti képviselőként lobbitevékenységre ajánlkozott pénzért.

Pénteki újságcikkek további ÖVP-s és BZÖ-s politikusokat neveztek meg lehetséges törvényellenes juttatások kedvezményezettjeként. Egyikük az ÖVP egy másik prominens politikusa, Wilhelm Molterer volt alkancellár. Molterer állítólag 20 ezer eurót kapott futballegylete részére a Telekom Austriától.

A Profil internetes cikkében azt írta, hogy Michael Kloibmüller kabinetfőnök birtokába került jegyzőkönyv szerint egy megbeszélésen azt mondta a Telekom képviselőinek, "túl offenzív" a cég információs politikája az Alfons Mensdorff-Pouilly ismert lobbistának, Maria Rauch-Kallat volt néppárti (ÖVP) miniszter férjének teljesített kifizetéseket illetően, s hogy ennek "kellemetlen következményei" lehetnek. A Profil úgy tudja, a kabinetfőnök arra célzott, hogy vizsgálat alá vonatja a Telekom korábbi leányvállalatát, a Mobilkomot. Kloibmüller cáfolta, hogy bármiféle figyelmeztetést intézett volna a Telekom Austriához.

Ametsreiter a Kronen Zeitung című bulvárlapnak nyilatkozva kijelentette, hogy az árfolyam-ügy mögött egy egész "Schieszler-rendszer" áll, s hogy be fogja perelni "a tetteseket" a vállalatnak okozott veszteség miatt. Azt is mondta, hogy "a hatóságokkal együtt" vizsgálat alá vonja emellett a Telekom korábbi kelet-európai - bulgáriai és fehéroroszországi - cégvásárlásait.

Schieszler ügyvédje szerint a cég "kettős beszédet folytat" az ügyben: egyrészről elkötelezettnek mondja magát az ügy feltárása mellett, másrészt "a feljelentési fenyegetéssel erőteljesen nyomás alá helyezik" ügyfelét.