Hiscom - Lezárult az intézményközi adatkommunikációs program fejlesztése

MTI Sajtóadatbank, 2011. november 23. 18:33

Összesen 605 millió forintos beruházással lezárult az intézményközi adatkommunikációs program kifejlesztése; az úgynevezett Hiscom-projekt kidolgozásához a projektcég 300 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyert a Gazdaságfejlesztési Operatív Programból (GOP) - jelentette be a Pan-Inform Kft. ügyvezető igazgatója sajtótájékoztatón szerdán Balatonfüreden.

Náray Gábor Zsolt az egészségügyi informatikát alapjaiban megreformáló Hiscom (Hospital Information System and Communication) nevű programról elmondta: a termék kifejlesztése kétéves kutatómunkát követően lezárult. A kórházak, rendelőintézetek, klinikák közötti folyamatos kommunikációt biztosító rendszert év végéig négy helyszínen tesztelik, a veszprémi megyei kórház mellett Balatonfüreden, a novemberben átadott balatonalmádi kistérségi járóbeteg-ellátó intézetben, és a győri Petz Aladár Megyei Oktató Kórházban.
    A Pannon régió egészségügyi szolgáltatói részére kidolgozott projekt megvalósítására külön céget alapítottak; a klaszter öt tagja között a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórház is szerepel, a szükséges önrész döntő hányadát az ISH Informatika Kft. biztosította - mondta az igazgató.
    Kiemelte, hogy az egészségügyi ellátást végző szolgáltatók közötti kommunikációt vizsgálva azt tapasztalták, hogy az információ döntően papíron jut el egyik helyről a másikra, miközben az adatáramlás lassú, a papírok elveszhetnek, megsemmisülhetnek. A balatonfüredi fejlesztő központban kidolgozott rendszer a betegek adatait, leleteit, zárójelentéseit elektronikusan tárolja, és közvetlenül, a nap 24 órájában hozzáférhető az egészségügyi szereplők számára. Hangsúlyozta: a Hiscom teljes kiépítése jelentős megtakarítást eredményez, mert csökken a feleslegesen megismételt vizsgálatok száma, és a betegeknek kevesebb időt kell utazással, időpont egyeztetéssel vagy leletekre várakozással tölteni.
    Elmondta, hogy az adatkommunikációs program iránt jelentős a külföldi érdeklődés, Svájc és Németország mellett Romániával folytatnak tárgyalásokat a speciális "informatikai közmű" kiépítéséről. A nemzetközi, interregionális felhasználásra is alkalmas fejlesztés megfelel az európai szinten is kiemelkedően szigorú magyar adatbiztonsági követelményeknek - tette hozzá.