A régi név megint szép lesz?

Simonyi Endre, 2000. január 27. 23:39
Petôfi verssora után nem szerepelt kérdôjel, de a kijelentést a számítógépes klubok jövôjére vonatkoztatva joggal lehet kitenni. Huszonhárom évvel ezelôtt azért jöttek létre az elsô, kis létszámú klubok, hogy a mikrogépek építôi a szűkösen rendelkezésükre álló információkat kicserélve segítsék egymást. Mintegy húsz évvel ezelôtt elkezdôdött a géphasználók számának rohamos emelkedése, és a klubokban megkezdôdött képzésük. Számuk gyorsan nôtt, és ezzel együtt a klubok tagsága is.
Egyesek oktató klubokká alakultak, óriási taglétszámmal. (A legnagyobb, a Boston Computer Society virágzása idején húszezres létszámú volt.) Ezekben az oktatás üzleti vállalkozássá alakult át.

A gépeket azonban már nem a klubok tagjai, hanem az egyre nagyobb gyártó cégek készítették. Ezek viszont már ellátták használati utasítással a gyártott gépeket, így a klubok egy része eltűnt, másik része pedig átalakult. A tagság már nem ment el egy-egy összejövetelre, hanem elektronikus leveleket cserélt a SISOP (System Operator - a telefonközpontos szerepét ellátó személy) számítógépe segítségével. Ezek voltak az internetes levelezôklubok ôsei.

Azonban pont akkor, amikor az Internet gyors terjedése még a levelezôklubok létalapját is megkérdôjelezte, a mozgalom furcsa módon új erôre kapott. Az érdeklôdés abban a rétegben ébredt fel, amely korábban igyekezett elkerülni mindent, aminek köze van a számítógéphez - a nyugdíjas korúak körében.

A mai hatvanas, hetvenes korosztály a számítógépek tömeges elterjedésének kezdetén már nem akarta megtanulni e szokatlan eszköz használatát. Most mégis egyre többen belevágnak, hiszen a kapcsolattartás, a levelezés, a hasznos idôtöltés új minôségét teszi lehetôvé számukra. (Persze ez az Egyesült Államokra igaz, mert nálunk egy átlagos nyugdíjas nem vehet az egyhavi nyugdíjából komplett és eléggé korszerű gépet.)

A klubok szervezését olyanok kezdték el, akik még a korábbi klubok tagjai voltak, és nyugdíjba vonulásukkor idômilliomosok lettek. Tipikus eset a Las Vegas területén működô Sun City Summerlin Computer Club szervezése és élete. Hét éve alakult, 38 taggal. Közülük 14-en ma is aktívan részt vesznek a közösség életében, köztük az elnöknô, aki már húsz éve géphasználó. A jelenlegi tagok nagy többsége a klubban ült oda elôször a számítógép elé, aminek fô oka az volt, hogy levelezni akart, és az e-mail küldéséhez, fogadásához meg kellett tanulnia a komputer használatát. A klubban újraéledt a SIG (Special Interest Group), az azonos érdeklôdésűek által létrehozott csoportrendszer. Van csoportja az Excel-használóknak, a levelezôknek, az alkotó grafikusoknak stb. A tagdíj 20 dollár, amiért megkapják az évente tízszer megjelenô, 30 oldalas klublapot is.

Visszatérve cikkünk címére: ilyen klubok nálunk is lehetnének! És ahogy már húsz évvel ezelôtt is, íme a felhívás: hívjon fel, akit ez érdekel! (Telefon: 23-375-665)