A kis- és középvállalatokon múlhat az e-számla elterjedése

forrás Prim Online, 2012. április 2. 14:27

Az Európai Unió azt a célt tűzte ki, hogy 2020-ra az elektronikus számlázás legyen a legnépszerűbb számlázási forma az egész kontinensen. Az Európai Bizottság 2010. decemberi adatai szerint az európai vállalatok számlaforgalmuknak mindössze 5 százalékát bonyolítják elektronikus úton. Bár a vállalatvezetők egyre jobban ismerik az elektronikus számlázás előnyeit, főként a kis- és középvállalatok mégis ragaszkodnak a megszokott papíralapú számlázáshoz. Az e-számlázás számottevő elterjedésében azonban a kkv szektor is fontos szerepet játszik, ezért olyan megoldásokra van szükség, amelyek megkönnyítik az áttérést. Ebben segíthet például, ha a vállalatirányítási rendszer előre telepítve tartalmazza az elektronikus számlázási modult, így azt nem kell külön megvásárolni, majd integrálni a meglévő rendszerekbe. Az Octopus 8 vállalatirányítási rendszert alkalmazó vállalatok már élvezhetik e technológia előnyeit, hiszen a rendszer a NetLock Kft. megoldásának köszönhetően elektronikus számlázási modullal érhető el.

„Egyrészt azért vezettük be az elektronikus számlázást, mert hosszú távon célunk, hogy papírmentes vállalattá váljunk. Másrészt üzleti előnyöket is realizálhatunk, hiszen az e-számlát már azelőtt letöltheti és bevételezheti a vevőnk, hogy megérkezett volna a megrendelt termék. Terveink szerint 2012-ben a számláink 50-60 százalékát már elektronikusan állítjuk ki, és a papíralapú számlákhoz ragaszkodó ügyfeleink esetében a másodbizonylatokat mi már elektronikusan őrizzük. Vezetőként pedig az sem utolsó szempont, hogy minden elektronikusan kiállított számla vagy másodbizonylat legalább eggyel kevesebb aláírást is jelent, így csökken az adminisztrációval töltött idő” – mondta el Ferencz Sándor, az Octopus 8 modulját elsők között alkalmazó Gigatel Kft. üzletfejlesztési vezetője.

„A NetLock és az Octopus 8 rendszert fejlesztő Vison-Software Kft. együttműködésének eredményeként született meg az integrált modul, melyhez mi biztosítottuk a technológiát és a szükséges szaktudást. 2011 ősze óta a rendszert használó vállalatok elektronikusan bocsáthatják ki számláikat, archiválhatják azokat, illetve lehetőségük nyílik a még papíralapon készülő számláik másodbizonylatainak hiteles elektronikus megőrzésére is. Ennek köszönhetően nemcsak papír-, nyomtatási és postaköltséget takarítanak meg, hanem raktározási kapacitást is felszabadítanak, hiszen nincs szükség a számlák papíralapú megőrzésére” – nyilatkozta Fényes Lóránd, a NetLock Kft. kereskedelmi igazgatója.

Az Európai Bizottság becslései szerint, ha minden európai vállalat átváltana az elektronikus számlázásra, azzal hat éves időtáv alatt mintegy 240 milliárd eurót lehetne megtakarítani. Továbbá a számlák kiállításából, szállításából adódó környezeti terhelés is jelentősen mérséklődne, a számítások szerint évente 1 millió tonnával kevesebb széndioxid kerülne a légkörbe.