A KIR-től a WAP-ig

Kovács Gyôzô Kovács Gyôzô, 2000. június 19. 11:09
Kétnapos ülést tartott a balatonöszödi kormányüdülőben az Informatikai Tárcaközi Bizottság (ITB), amelyen a bizottság tagjain kívül számos szakértő és nagyvállalati képviselő is részt vett és előadást tartott.
Az ülés házigazdája az ITB vezetője, Zöldné Roska Marietta informatikai helyettes államtitkár volt, aki bevezetőjében elmondta: a kétnapos ülés alkalmat ad arra, hogy számos fontos kérdést megtárgyaljanak, és összegezzék az ITB kétéves munkáját. Ennek egyik leglényegesebb eleme, hogy az ITB már nemcsak tanácsadó szerv, hanem a bizottságban stratégiai döntések is születnek; a másik fontos változás, hogy a kormány közvetlen irányítása alatt álló országos hatáskörű szerveknél amerikai mintára bevezették a CIO (Chief Information Officer) informatikai vezetői funkciót, amely közvetlenül a közigazgatási vezető alá tartozik. Ez annyit jelent, hogy a tárcáknál a pénzügyi és gazdasági vezetővel azonos szintre kerültek az informatikai vezetők, akik közvetlenül részt vesznek a tárcát érintő döntések meghozatalában. A CIO egyben tagja az ITB-nek is.

Az ITB-nek egyébként hét szakmai bizottsága van, amelyből három már jelentős európai uniós elismerést is kapott.

Az ülésen bemutatták a legnagyobb kormányzati projekteket, ezek közül az egyik az elektronikus iratkezeléssel (KIR - Kormányzati Iratnyilvántartó Rendszer), a másik pedig a közigazgatási adatvagyon-nyilvántartással (KIKERES) foglalkozik.

Szigeti András az ITB nemzetközi kapcsolatairól számolt be. Mint elmondta, a két- és többoldalú együttműködés más kormányok hasonló szervezeteivel jó úton halad, de az ITB-nek fontos kapcsolata van például az OECD mellett sok más külföldi szervezettel is, amelyek közül néhánynak a képviseletét is ellátja.

Zöldné Roska Marietta vázolta, hogy a magyar kormány az Európai Unióhoz való felzárkózásban informatikai szempontból egyáltalán nincs elmaradva, sőt bizonyos mértékben még a francia kormányzati szerveknél is előbbre tart. Ami például az amerikai-kanadai mintára készült, a közérdekű adatokhoz való hozzáférést megoldani szándékozó KIKERES rendszert illeti, ezt Európában még csak most kezdik alkalmazni - Magyarország pedig már jelentős mértékben megvalósította a rendszert. Egy másik jelentős eredmény, hogy - hála az NIIF közösségnek - a magyar oktatói-kutatói hálózat azonos szinten van a vezető európai országokéval.

Az Antenna Hungária képviseletében Döbrőssy Gábor Tetra-üzletágigazgató bemutatta a legújabb Tetra-mobiltelefonrendszert, amelyről a nagyközönség azért tud nagyon keveset, mert nem a meglévő GSM 900-as és 1800-as mobilrendszerek versenytársa, hanem emelt szintű (és természetesen drágább) szolgáltatásaival a nagy, például a kormányzati felhasználókat célozza meg. Első komoly bemutatkozása már megtörtént, az árvíz idején ugyanis Tetra-mobiltelefonokat osztottak szét a védekezésben részt vevők között, mobil adóállomásokat telepítettek, amelyekkel a vezetés és az árvízi védekezők szinte hibamentesen tarthattak kapcsolatot. A Tetra rendszer egyik ilyen emelt szintű szolgáltatása például a csoportkommunikáció, amit a rendszer alapszolgáltatásaként a nagyobb közösségek - rendőrség, mentők, de például szállítmányozási cégek stb. - tudnak igen hatékonyan használni. A Tetra már egy nyílt európai rendszer, amely elterjedt például Ausztriában, Angliában, Portugáliában, Olaszországban stb. A készülékeket és a kapcsolati rendszert számos nagy cég - mint például a Motorola, a Nokia és mások is - részben fejleszti és gyártja. A Tetra mögött jelenleg 1,5-2 milliárd eurós rendelésállomány és több ezer bázisállomás-rendelés áll. Nagy valószínűséggel ez a rendszer lesz az egyesült Európa és természetesen a NATO egyik kommunikációs eszköze.

Az öszödi tanácskozáson felállították a gépkocsikra szerelt mobil adótornyokat, amelyek segítségével azonnal kipróbálhatóvá vált a rendszer.

A meghívott előadók egyike volt Nyírő András, aki a Westel WAP-os hálózatairól tartott érdekes előadást. Mint elmondta, ez a rendszer csak most kezd elterjedni, a tartalomszerkesztés - elsősorban a korlátozott technikai lehetőségek, például a kisméretű képernyő miatt - mindenféle nehézségeket vet fel, ezért lényeges különbség van a megszokott internetes és a WAP-os információszolgáltatás között. A WAP-felhasználók gyors és tömör információt szeretnének kapni, általában nincs idejük arra, hogy hosszan böngésszenek a világhálón, de a kis képernyő erre nem is nagyon alkalmas. Ennek ellenére válogatott és egyszerű - az előadó által "Commodore-stílusúként" jellemzett - grafikákat is készítenek a WAP-képernyőre. A rendszer várhatóan elsősorban az üzleti élet szereplői között terjed majd gyorsan.