A Yahoo nem engedelmeskedik a francia bíróságnak

MTI Sajtóadatbank, 2000. június 19. 08:29
A Yahoo nem tesz eleget a francia bírósági döntésnek, amely arra kötelezi, hogy akadályozza meg a francia internetezők hozzáférését a náci tárgyakat árverező honlaphoz - tudatta egy pénteken megjelent interjúban Jerry Yang, a világ egyik legnagyobb internetszolgáltatójának társalapítója.
Rasszizmusellenes mozgalmak keresetének eleget téve egy párizsi bíróság május 22-én határozatot hozott, amelynek értelmében a Yahoo-nak kijelölt határidőre tálalnia kell a technikai módszert a hozzáférés megakadályozására.

A Libérationnak nyilatkozó Yang szerint a bírósági követelés "naiv", és a bíróság olyan terület fölött ítélkezett, amelyet nem ellenőrizhet. A franciák hozzáférésének megakadályozását az inkriminált oldalhoz - amely az SS-zászlóktól a haláltáborokban használt gáz dobozolt adagjaiig sok ezer náci "relikviát kínál" - addig a szolgáltató meg sem fontolja, amíg erre amerikai bíróság nem kötelezi - mondta.

Yang képtelenségnek tartja, hogy az amerikai anyacég, a Yahoo.com szerverein történő beavatkozást követeljen egy francia bíróság. A franciaországi leányvállalat, a Yahoo.fr szerverein nincs is ilyen oldal - jegyezte meg. A szolgáltató mind a 23 országban, ahol jelen van - fűzte hozzá - betartja a helyi törvényeket. "Kínában tiszteletben tartjuk a cenzúrát, még a politikában is, de azt kérni tőlünk, hogy az amerikai szervereinken beavatkozzunk, azt nem, ilyet még nem láttunk. A franciák egyedülállóak" - mondta nevetve.

Yang naivnak nevezi a világháló böngészőinek nemzetiség szerinti szűrésére vonatkozó követelést. "A bíróság nem veszi számításba az internet technológiáját, természetét. Sok mindent kértek már tőlünk, de a francia eljárás egyedülálló" - mondja, bár szavaiból nem következik, hogy a bírói döntés teljesítése technikailag megoldhatatlan volna.

A tajvani születésű, Kaliforniában nevelkedett, 31 éves Yahoo-alapító elutasítja, hogy álláspontja az amerikai értékek, a szólásszabadság amerikai értelmezésének védelmezése. "Minden kultúrának lehetősége kell hogy legyen megvédeni önmagát. De önök se kényszeríthetik a saját értékeiket a világra. Ha amerikai imperializmusról beszélünk, akkor a LICRA-ügyben nem kell francia imperializmusról beszélni?" - kérdezi arra a rasszizmusellenes mozgalomra utalva, amelyik másodmagával a bírósághoz fordult.