A tibetiek megkerülik a "Nagy Tűzfalat" - A technológia nagy segítséget nyújt (2. rész)

MTI Sajtóadatbank, 2012. május 5. 08:40

Ez azonban nem éppen veszélytelen. Két hónapja a szerzetes egyik társát őrizetbe vette a rendőrség, alig néhány nappal azután, hogy egyik barátja Szecsuan tartományból telefonon tájékoztatta a legújabb önégetésről.

Dordzse szerint kollégája azzal követte el a hibát, hogy túl sok emberrel osztotta meg a hírt, ugyanis "a rendőrség mindenütt jelen van".
   
"Ha valakit torkon ragadsz, nem lepődhetsz meg, ha az illető visszaüt"
   
    A hatóságok kérlelhetetlenek azokkal szemben, akik politikailag kényes információt terjesztenek. 2008-ban egy osztrák AIDS-ellenes szervezet alkalmazottját kémkedés címén életfogytiglani börtönre ítélték, mert e-mailben részletesen beszámolt arról, hogy mit látott Lhászában.

    Az emigráns csoportok szerint a kormány erőfeszítései az információk ellenőrzésére meglehetősen eredményesek voltak a tibeti autonóm tartomány legnagyobb részében. A hatóságok drákói biztonsági intézkedéseket léptettek életbe, és megtiltották a külföldi újságírók beutazását a térségbe. "A zavaró berendezések a legtöbb lhászai lakos számára lehetetlenné teszik a Szabad Ázsia Rádió adásainak a hallgatását" - árulta el Dan Southerland, a rádió ügyvezető igazgatója.

    Ám a keletebbre fekvő tibeti területeken, amelyeken a legutóbbi időkig lazább volt a felügyelet, a büntetés lehetősége még nem fojtotta el teljesen az információt. A hajdani szélesebb értelemben vett Tibet Amdo és Kham néven ismert része viszonylag gazdagabb, ez a vidék régóta melegágya az értelmiségi erjedésnek és különvéleménynek. Ebben a ma Csinghaj, Kanszu (Gansu) és Szecsuan tartományokra eső térségben került sor a legtöbb önégetésre és tüntetésre a jelentős kínai katonai erő jelenléte ellenére is.

    A hatóságok a legkülönbözőbb módszerekkel próbálják fékezni a vitatott információk terjedését. A tibetiek a témától függetlenül csak a helyi rendőrség engedélyével készíthetnek fotokópiát, az internet-kávéházak vendégeinek fel kell mutatniuk az állam által kiadott személyazonosítási kártyájukat. Helyi lakosok felfedték, hogy Kanszu tartományban a rendőrsége márciusban őrizetbe vette mindazokat, akik tanúivá váltak egy piaci önégetésnek, begyűjtötte telefonjaikat és kitörölte belőlük az esetet ábrázoló felvételeket.

    A hatalmas, számos turista által felkeresett labrangi kolostor szerzetesei szerint a templomegyüttes fölé magasodó ideiglenes adótorony képes minden telefonbeszélgetés rögzítésére vagy akár a telefonforgalom teljes leállítására. Tavaly nyáron a Peking által kiválasztott, sok tibeti szemében illegitim pancsen láma látogatása idején ezt meg is tették a hatóságok. "Telefonjaink öt napra elnémultak" - közölte egy szerzetes. Ez a taktika azonban csak rövid időre alkalmazható, mert ha a szolgáltatást nem állítják helyre, azt a helyi gazdaság szenvedi meg.

    Az amerikai lap munkatársa az egyik szerzetestől megkérdezte, nem gondolja-e, hogy az önégetések hullámát éppen az ilyen eseteket bemutató képek váltották-e ki. A Loszang nevű pap azonban fejét rázta, szerinte nem a halottakról készített fotók, hanem a kormány vaskezű intézkedései idézték elő a fiatal emberek öngyilkosságait. "Ha valakit torkon ragadsz, nem lepődhetsz meg, ha az illető visszaüt" - jegyezte meg.