EFOTT - A kulisszák mögött 2.

Czipperer Dia, 2012. július 7. 17:49

 

A csütörtöki vihar a fesztivált sem kímélte. Több ezer ember és a profi technikai felszereltség épsége forgott kockán. Biztonsági terv, pontos előírások: de mit ér mindez, ha jön a váratlan? Páll László mesélte el, mi volt azon az estén.

 

Bármilyen rendezvény szervezése során szükség van egy biztonsági tervre, amely tartalmazza, milyen helyzetekben milyen elvárásoknak kell megfelelni. Van egy operatív törzs, amely együtt dolgozik: jelen esetben a rendőrség, a katasztrófavédelem és az EFOTT szervezői. Csütörtök este így épült fel a csapat, akik próbáltak megküzdeni a zord időjárással.

 Kép: Szmetana Balázs

 

Az ilyen esetekre - mint megtudtam tőle - nem lehet teljes mértékben felkészülni, mindig vannak nem várt események. Azon az estén is jött a váratlan: ennyire szélsőséges időjárásra senki nem számított.

 

Az Országos Meteorológiai Szolgálattal van együttműködése a fesztivál szervezőinek, így folyamatosan értesülnek az aktuális időjárási viszonyokról. Ez azonban akkor kevésnek bizonyult. Páll László szerint a szolgáltatás hatékonyságán lehetne még javítani, hiszen akkor értesültek a bajról, amikor tényleg baj volt. Az OMSZ jelentései megérkeztek ugyan, de azt nem lehetett tudni, milyen erővel csap le a vihar. „A tó viharjelző rendszeréből tudtunk arra következtetni, hogy hányadfokú viharral van dolgunk.” - meséli. A viharcellák pont a fesztivál fölött csaptak össze, és onnantól, hogy tisztában voltak a helyzettel, igyekeztek minden tőlük telhetőt megtenni. „Ezt nem kívánom senkinek sem”.

 

A legfontosabb ilyen helyzetben, hogy az emberi életet mentsék, minden lehetséges veszélyforrást ki kell iktatni. Ennek érdekében a színpadokon kikapcsolták az áramforrásokat, és a koncerteket elhalasztották. Csak akkor kezdődtek el a programok a fedett Rauch Arénában, amikor a Fejér Megyei Katasztrófavédelem engedélyt adott rá.

 

Az, hogy mindez megvalósulhasson, hatékony kommunikációra van szükség. Az EFOTT-os szervezők belső kommunikációja rádión keresztül valósul meg. Azt tartják fontosnak, ha az információ egy helyre összpontosul - ez tudatos. Így mindenki képben van az adott helyzettel - „nincs titkolnivalónk” - mondja. Ha valaki hosszabb beszélgetést tervez, átvált egy másik csatornára, hogy ezzel ne zavarja a többieket. Alapvetően azonban nem tartják célravezetőnek az egyes részlegek elkülönülését.

 

Összesen 40 rádió működik egy csatornával. Bár a technológia fejlődése felvetette a lehetőségét annak, hogy a telefon és az e-mail kiszorítja a rádión keresztüli kommunikációt, szerinte azonban - szerencsére - ez a mai napig megkerülhetetlen.

 

Kommunikáció ide vagy oda, ekkora mennyiségű vízzel, és ilyen erejű széllel nehéz mit kezdeni. Minden csak a szervezők lélekjelenlétén múlott. Szerencsére főként „befogadható” veszteség keletkezett: a civil falu sínylette meg leginkább az időjárás viszontagságait. A szétesett sátrakat nem is építették újra, a BME ponton kaptak helyet a pórul jártak.

 

Nagyobb veszteségként könyvelhető el az, hogy a Pepsi Színpadról leborult egy vizuáltechnikai eszköz. Páll László elmondta, hogy a hirtelen jött víz alámosta a tartóállványt, és a színpad mellett található egyik Led-kijelző leborult. Sajnos erre előre nem lehetett számítani, de azóta a többi szerkezettel együtt megerősítették, így nem kell hasonló esetektől tartani a jövőben. Tehát 2013-ban hajrá EFOTT ismét, a többi pedig a az időjáráson múlik. „Ilyen szempontból a Jóisten kezében vagyunk.”