Új vezetőség az NJSZT élén

Kovács Gyôzô Kovács Gyôzô, 2000. június 29. 16:36
Idén Eger adott otthont a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság sok éve legnagyobb találkozójának, a VII. Neumann Kongresszusnak, amely ezúttal nemcsak hagyományos tudományos találkozó volt, hanem egyben tisztújító közgyűlés is, ahol a jelen lévő Neumann-tagok szinte a teljes vezetőséget - sokaknak lejárt a mandátuma, és tisztségük már nem volt megújítható - újraválasztották. (A krónikás - aki a társaság hivatalos megalapítása, azaz 1975 óta volt főtitkára és alelnöke - is ezen a kongresszuson búcsúzott el "örökre" a társaság vezetésétől.)
A kongresszus általában kiemelkedő esemény a Neumann-társaság életében, most is így volt, ráadásul kivételesen aktuális témát és kitűnő szlogent sikerült választani: az "Együtt az információs társadalomba" jelmondat tökéletesen fejezte ki a társaság és a kongresszus célját. Rangos előadók tartottak élvezetes és tartalmas beszámolókat, helyzetértékeléseket, meghívott előadóként eljöttek a szakmapolitikai, valamint az informatikában érdekelt kormányzati, közintézményi és társadalomtudományi szakemberek is, akik az információs társadalom fontos problémáiról tartottak érdekes előadásokat.

A konferenciák rendezői azt szokták mondani, hogy egy ilyen összejövetel akkor igazán hatékony, ha esik az eső és dörög az ég, mert akkor a résztvevők nem a strandon élvezik a szabadságot, hanem - jobb dolguk nem lévén - aktívan látogatják az előadásokat. Nos, ez a kongresszus erre a szokásra is rácáfolt. Pedig Eger nagyon szép város, jó strandja is van, sőt hét ágra sütött a nap, az előadások, valamint a kerekasztal-megbeszélések mégis szinte reggeltől estig tele voltak. Persze az olyan érdekes beszélgetések, mint a "Társadalomtudósok az információs társadalomról" vagy a "2000. évi dátumváltás tapasztalatai" szinte vonzották a hallgatókat.

A "konferenciaguruk" általában nem igen ajánlják a sokszekciós rendezvényeket, mert azt mondják, hogy azok nagyon megosztják a hallgatóságot, és így - matematikailag is - kevesebben jutnak egy-egy beszámolóra. A szervezők minden napra öt párhuzamos szekciót építettek a programba, mint például az "Infokommunikációs ipar Magyarországon", az "Információs rendszerek - elektronikus gazdaság", a "Mobilinformatika" vagy éppen (a nekem oly kedves) "Informatikatörténet", amelyre még az utolsó, záró napon is sokan voltak kíváncsiak.

A konferencia nyitónapján osztotta ki a leköszönő elnökség a Neumann-díjat, amelyet az idén a társasággal való szoros együttműködésért Székely Tibor, az EMT vezetőségi tagja, valamint a társaságban végzett munkájáért Papp György kapott.

A konferencia záró eseményeként megtartott közgyűlésen a gyakorlatilag hat éve szolgáló, leköszönő vezetőség nevében Sima Dezső elnök számolt be az eddig végzett munkáról, majd a jelen lévő tagság megválasztotta az új vezetőséget.

A társaság új elnöke Bakonyi Péter, a "területi" alelnök Raffai Márta, a "szakmai" alelnök Arató Péter, a további három alelnök pedig Remzső Tibor, Sipka Júlia és Tószegi Zsuzsa lett. A felügyelő bizottságba hasonlóképpen új tagok kerültek: Herdon Miklós, Inzelt Péter és Száva Lajos, akik az alapszabály szerint az első elnökségi ülésig maguk közül választják meg a bizottság elnökét. A közgyűlés résztvevői Havass Miklóst a társaság tiszteletbeli elnökévé választották.

A kongresszus végül is nem mondta ki, hogy még csak haladunk az információs társadalom felé, vagy már bőven benne vagyunk az informatika korában. Sokkal inkább arról szólt ez a tanácskozás, hogy a hazai informatika ma már szinte nincs elmaradva a "fejlett" nyugati országok mögött, a történelem buktatói ellenére is sikeresen igyekszik felzárkózni a nálunk sokkal jobb helyzetben lévő államokhoz, sőt minden remény megvan arra, hogy hazánk a XXI. századba már a többi országgal körülbelül egyenrangú, az informatika terén fejlett országként fog belépni.