Több száz év milliónyi könyvillusztrációja érhető el az interneten

MTI Sajtóadatbank, 2014. szeptember 1. 08:52

Az elmúlt 500 évben megjelent több mint 600 millió könyvből vonta ki a fotókat, rajzokat és más képi illusztrációkat egy amerikai kutató, aki meg is osztotta az adatbázist az interneten.

Kalev Leetaru 12 millió képből álló archívumot tervez létrehozni, ebből 2,6 milliót már fel is töltött a Flickr online fotómegosztóra. A képek 1500-tól 1922-ig megjelent könyvekből származnak; utóbbi évszám az a határ, amelytől kezdve a szerzői jogi megszorítások életbe léptek.
 

A gyűjtemény óriási előnye, hogy kereshető, hiszen minden kép tartalmi címkékkel van ellátva. Leetaru, a washingtoni Georgetown Egyetem kutatója, az Internet Archive által digitalizált mintegy 600 millió könyvet tekintett át egy általa kifejlesztett képkereső szoftver segítségével, mely a képaláírást, valamint a közvetlenül a kép előtt és után található szövegrészt is kimásolta a könyvből, így kontextusba helyezve az illusztrációt.

 


 

Kalev Leetaru szerint a digitalizációs projektek eddig a szövegekre koncentráltak, és nagyrészt figyelmen kívül hagyták a képeket. "Az elmúlt évek alatt a könyvtárak digitalizálták a könyveiket, de PDF-ként vagy más szövegesen kereshető fájlokként töltötték fel azokat. A könyveket szavak gyűjteményének tekintették; most ezt megfordítjuk" - mondta a BBC-nek.
 

A kutató szerint nagyon izgalmas rákeresni valamire, és megnézni, hogyan változott az ábrázolása az idők folyamán. A telefonról például azt találjuk, hogy a legkorábbi képek csupa távbeszélő üzletembert mutatnak, többnyire férfiakat, később azonban főleg a családot összekötő eszközként ábrázolják - magyarázta. Egy másik példa a vasút, amelyet kezdetben a világot alapjaiban megváltoztató újításként mutattak be, idővel azonban a hétköznapok részévé válik a képeken.

 


 

Ha projektje jövőre lezárul, Kalev Leetaru szeretne a Wikipédiával is együttműködni, hiszen a képarchívum nagyszerű illusztrációs forrása lehetne a szócikkeknek. Egyúttal azt is tervezi, hogy felajánlja könyvtáraknak képkereső programját, így bármelyik kigyűjtheti a képeket saját digitalizált adatbázisából, és így állandóan bővülhet a globális képgyűjtemény.

 

http://www.bbc.com/news/technology-28976849

Kulcsszavak: e-kultúra kultúra

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Sony World Photography Awards 2024 – kihirdették a nyerteseket

A World Photography Organisation egy különleges gálaünnepségen Londonban kihirdette a Sony World Photography Awards 2024. évi nyerteseit. Az immár 17. éve megrendezett díjátadó ünnepség napjaink legjobb fotográfiai alkotásait mutatja be, valamint az elmúlt év legközkedveltebb képeit és történeteit díjazza. A győztes, döntős és shortlistre került képek április 19-től láthatók a Sony World Photography Awards 2024 kiállításon a londoni Somerset House-ban.

2024. április 19. 20:08

Kiberbiztonsági útmutató készült a magyar kkv-knak

A magyar kisvállalkozásokat támogató kiberbiztonsági kézikönyvet mutatott be az Európai Innovációs és Technológiai Intézettel (EIT Digital), a Nemzetközi Digitális Alapítvánnyal (Global Digital Foundation) együttműködve a Huawei Technologies. 

2024. április 19. 18:43

A MITTE az ügynökségi partnere a világ első tokenizált naperőmű projektjének

A MITTE felel a globális zöld energia vállalat, a Sunmoney Solar Group almárkájának branding és social feladataiért, illetve a Sunmoney 360 app design feladataiért.

2024. április 19. 16:59

Ünnepel a Samsung Galaxy Team európai sportolói csapata

Már csak 100 nap, és elkezdődnek a 2024-es párizsi olimpiai és paralimpia játékok. Ez alkalomból a Samsung, az esemény nemzetközi partnereként bejelenti eddigi legnagyobb létszámú sportolói csapatát. A vállalat idén összesen 57, köztük 44 európai Team Galaxy versenyzőt támogat – olyan sportolókat, akik a játékok során országukat képviselik –, hogy az olimpián is kihozhassák magukból a bennük rejlő lehetőségeket. 

2024. április 19. 15:11

Új szintet léphet az MI-forradalom az adatközpontokban

Együttműködési megállapodást kötött a Schneider Electric és az NVIDIA, a két cég összefogásának köszönhetően megnyílik az út a mesterséges intelligencia (MI) alkalmazásokat még jobban támogató, ugyanakkor energiahatékonyan működő adatközpontok kialakítása előtt. A megállapodás részeként a Schneider Electric leányvállalata, az AVEVA digitális iker platformját összekapcsolják az NVIDIA Omniverse megoldásával, egységes környezetet biztosítva a virtuális szimulációhoz és az együttműködéshez.

2024. április 19. 13:24

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09