Kütyük: elbutítanak vagy felokosítanak?

MTI Sajtóadatbank, 2014. szeptember 1. 13:45

Kétségtelen, hogy praktikus digitális eszközeink nem kis mértékben megkönnyítik az életünket, ahogy az internet is sok mindent leegyszerűsít, de vajon milyen hatással van mindez a képességeinkre, érzelmi életünkre? – erről is szó volt a Kossuth Rádió Napközben csütörtöki adásában.

Egyes kutatók azzal fenyegetik az egyre szaporodó „kütyük” felhasználóit, hogy míg az elektronikai eszközök egyre okosabbak lesznek, ők menthetetlenül elbutulnak – ha ez így megy tovább. Mások viszont az evolúció új szakaszáról beszélnek.

A problémát 2007-ben kezdték komolyabban kutatni, amikor egy dél-koreai kutatócsoport kétezer irodai alkalmazott kognitív funkcióit vizsgálta. Meglepő eredményekre jutottak. Az egyik, hogy a dolgozók csak kevés információt jegyeznek meg, mert azt az okostelefonok, számítógépek megteszik helyettük.

Tizenéveseknél előfordul, hogy beszűkülnek a személyes kapcsolataik, például az udvarlás, ismerkedés az interneten zajlik, még azelőtt, hogy valóságosan is találkoztak volna, személyes randevú helyett a hálón keresztül beszélgetnek, csevegnek egymással.
Egyes kutatók szerint az életmódot erősen befolyásoló digitális eszközök kiterjedt használata a fiataloknál az elmagányosodás felé mutat, és náluk is fennállhat az elbutulás veszélye, mert a „kütyük” leegyszerűsítik, de egyben be is szűkítik az életüket. Ezzel szemben Tristyán László szociológus a Napközben csütörtöki adásában azt mondta, szerinte a mai világban nem jobbak vagy rosszabbak az emberek közötti kapcsolatok, hanem mások. Azt látni, hogy azok a fiatalok, akik a kapcsolataikat a virtuális valóság közbeiktatásával bonyolítják, nem érzik magukat rosszul, magányos embernek, és valóságosan is össze tudnak jönni másokkal.

A szociológus szerint a régi mérce a műveltség meghatározásakor sem alkalmazható a mai világban, ma nem olyan tudásra van szükség, mint kétezer éve vagy akár néhány évtizeddel ezelőtt. Úgy véli, a kreativitás sem csökkent, hanem más területeken érvényesül.

Gyarmathy Éva pszichológus szerint azért jó ez a mai világ, mert több a választási lehetőség azáltal, hogy ilyen sok információ érhető el. A gyerekek olyan ismereteket is megszerezhetnek a világháló segítségével, amelyek érdeklik őket, de az iskolában esetleg nem tanítottak. Úgy szerezhetnek tudást, hogy pontosan annyit „vesznek be”, amennyit kedvük tartja. Hatalmas lehetőség a fejlődésre, különösen, mert sokszor a kevesebb több. Ezzel szemben az iskolában általában túl sok tárgyi tudást akarnak velük elsajátíttatni, ahelyett, hogy azt tanítanák meg nekik, hogyan kell jól, szakszerűen és hatékonyan választani az egyre nagyobb mennyiségben elérhető információk közül – tette hozzá Gyarmathy Éva.

A pszichológus arról is beszélt, hogy a sok inger az idegrendszert sokkal inkább az információk rövid távú befogadására készteti, szemben azzal a helyzettel, amikor kevesebb az inger.

Szvetelszky Zsuzsa szociológus, kommunikációkutató szerint jó jel, hogy két-három éve a nemzetközi diákvilágban megjelent az angolul social learningnek nevezett módszer. Ez azt jelenti, hogy egymást tanítják a gyerekek, aminek egyik része, hogy a netre feltöltenek – általános iskolai, középiskolai vagy egyetemi – tananyagokat. Szó sincs arról tehát, hogy a gyerekek ne akarnának tanulni, feladatokat megoldani, kommunikálni, kapcsolatokat kiépíteni, kapcsolataikat tartalommal feltölteni és ápolni.

A kézírás visszaszorulása egészen más kérdés, hiszen annak elsajátítása nehéz feladat. Ha egy gyerek előbb tanulja meg a betűk használatát az általuk "simitelefon"-nak is hívott érintőképernyős eszközön, akkor az egyes teóriák szerint az visszafoghatja a késztetést a finom mozdulatokat igénylő kézírás megtanulására – tette hozzá Szvetelszky Zsuzsa.

Gyarmathy Éva a kézírást a kézi mosáshoz hasonlította, amire mindenki képes – ha nem is olyan ügyesen, mint a régebben élt emberek –, de már senki nem műveli. Ha valaki tehát nem ír kézzel, gyengébbek lesznek ez irányú készségei, és amikor mégis elő kell vennie ezt a tudását, az sokkal nagyobb erőfeszítést követel meg. Az, amit nem gyakorolunk, ami nincs benne a kultúrában, háttérbe szorul, és ez bármire igaz – hangoztatta a pszichológus a Kossuth Rádió műsorában.

 

Kossuth Rádió / hirado.hu

 

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Megjelentek az első HMD okostelefonok

A Human Mobile Devices (HMD) bemutatta első saját gyártású okostelefonjait: megérkezett a HMD Pulse Pro, HMD Pulse+ és HMD Pulse. A Pulse kollekció már most lefekteti a HMD designalapjait: merész vonalvezetés, egyedi tónusok, modern és letisztult esztétika, elegáns kialakítás, előkelő formatervezés – és mindez elérhető áron.

2024. április 25. 13:15

A Samsung legújabb képernyői az AI TV-k új korszakát hozzák el

A Samsung az Unbox & Discover eseményen mutatta be 2024-es Neo QLED 8K és 4K, valamint OLED televíziókból és hangprojektorokból álló portfólióját. A világ egyik élvonalbeli televíziógyártójaként elismert Samsung idén bevezetett készülékei olyan hatékony, mesterségesintelligencia (AI)-alapú funkciókkal rendelkeznek, amelyek minőségibb otthoni szórakozást kínálhatnak.

2024. április 25. 11:38

Kiderült, hogy állnak a magyarok a robotokhoz

Idén is kitárta kapuit a HVG Állásbörze, ahol több mint száz munkaadóval személyesen és hibrid formában is találkozhattak azok az álláskeresők, akik ellátogattak április 17-19-e között a Papp László Budapest Sportarénába. Mindenki kedvence, a Bastion Group robotkutyája is jelen volt az eseményen, ahol hatalmas volt az érdeklődés a robotika iránt.

2024. április 25. 09:56

Jöhet a személyre szabott reklámoktól mentes ingyenes Facebook és Instagram?

Nagy várakozás előzte meg az uniós adatvédelmi testület (EDPB) állásfoglalását az egyelőre leginkább a Meta által használt „consent or pay” (hozzájárulás vagy fizetés) üzleti modell adatvédelmi vonatkozásaival kapcsolatban. Várhatóan mi lesz a hatása a véleménynek a közösségi médiumok és platformok működésére, mit jelenthet mindez a piaci szereplők és a felhasználók számára? A fenti kérdéseket Bartal Ivánnal, az Oppenheim Ügyvédi Iroda adatvédelmi jogi praxisának vezetőjével jártuk körbe.

2024. április 24. 21:07

Innováció a légi szállítmányozásban

A DSV egy hazánkban innovációnak számító, korábban még sosem alkalmazott átvilágítási szolgáltatás elindításával új export légiszállítási lehetőségeknek nyit kaput. A Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér közvetlen közelében található raktárukban már 2-8 Celsius-fokos környezetben is átvilágítási szolgáltatás nyújtására lesznek a továbbiakban képesek, ezzel pedig fellendítik a BUD Airport gyógyszerexport tevékenységét. A fejlesztés egy gyógyszeripari üzleti esemény keretein belül debütált 2024. április 23-án, Vecsésen.

2024. április 24. 19:50

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50