Segíts otthonról látássérülteknek újságot olvasni!

forrás: Prím Online, 2015. június 23. 11:39

A látássérült életében is egyre nagyobb szerepet játszik az informatika. A speciális képernyőolvasó vagy képernyőnagyító szoftverekkel ma már ők is tudják használni a számítógépet, tudnak szöveget szerkeszteni, böngészni, akár újságcikkeket is olvasni, úgy, ha valaki előtte felolvassa nekik, és ők meghallgatják. Erről szól a Lapról hangra projekt is.

Szuhai Mihály, az Informatika a Látássérültekért Alapítvány kuratóriumi elnöke a Kossuth Rádió Napközben című műsorában kifejtette, a Lapról hangra projekt közösségi összefogás. Látó önkéntesek vállalják el, hogy újságcikkeket olvasnak fel, ezeket a hangfelvételeket feltöltik a portálra, és arról a látássérült olvasók letölthetik vagy helyben meghallgathatják. Házilagos körülmények között is készíthetőek hangfelvételek, például a Skype programnál használt mikrofon megfelelő hozzá - magyarázta.

Kovács Krisztina, az ELTE fogyatékosügyi koordinátora és a Bárczi Gusztáv Gyógypedagógiai Kar oktatója hozzátette, nagy igény van rá, hogy emberi hangon olyan cikkekhez is hozzájussanak látássérült emberek, amelyek nincsenek digitalizálva. A projekttel kapcsolatban kiemelte, más intézmények is segíthetnek, ha meghirdetik dolgozóik között. Az ELTE-n a felhívás közzététele után két hét alatt havonta közel 200 cikket vállaltak az ott dolgozók, emellett tervezik, hogy a hallgatók között szabadon választható kurzusként meghirdetik, de már most is vannak olyanok, akik ellenszolgáltatás nélkül jelentkeztek rá.

 



Csák Attila a Vakok és Gyengén Látók Hermina Egyesületének munkatársa kiemelte, sokszor a probléma gyökere, hogy az információ mint olyan kevésbé áramlik a tagok között. Ma már nagyon sok lehetőség van a képernyőolvasó vagy képernyőnagyító szoftvereken és felolvasott anyagokon kívül, például különféle digitalizált és szoftvereken keresztül elérhető újságok. De sokszor találkoznak azzal, hogy eme információk nem vagy csak kismértékben jutnak el az érintettekhez, ezért fontos például a média tevékenysége is.

Szuhai Mihály hozzátette, a Lapról hangra portálon több évre visszamenőleg érhetőek el felolvasott újságcikkek, elsősorban heti- és havilapok cikkeit őrzik meg. Sok tudományos lap vagy magazin évek múlva is meghallgatható.

Napi friss hírekre is van igény. Ma már az online hírportálok nagy többsége szinte akadálymentesen használható, nemcsak a képernyő-felolvasó szoftverek, hanem az okostelefonok is egyre elterjedtebbek látássérült körben is, különféle applikációkkal nagyon gyorsan hozzájuthatnak az információkhoz - tette hozzá Csák Attila.

Hangsúlyozta, az emberi hangot jobban preferálják a látássérültek, de most már a képernyőolvasók is törekednek arra, hogy a gépieket emberi hangok váltsák fel, nem beszélve a különféle okostelefonok nyújtotta, meghangosítási lehetőségekről. Az emberi hang jobban hangsúlyoz, kevésbé fárasztó és nagyobb segítséget nyújt a felhasználónak.

forrás: Kossuth Rádió / Napközben / hirado.hu

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Doom-klón és új játékok jelentek meg a HomeLAB-3-asra

A Neumann Társaság HCC szakosztályának pályázatán a több mint negyven évvel ezelőtt megjelent, házilag összeszerelhető magyar Homelab-3 hobbikomputerre készültek jóval későbbi vagy világszerte elterjedtebb számítógépekről ismert játékok, így például a Doom vagy a Wizard of Wor klónjai. A programozás fejlődését szemlélteti, hogy lelkes kóderek több generációval újabb platformok játékait tudták sikeresen adaptálni az ősgépre, csúcsra járatva annak képességeit.

2024. április 16. 16:36

Európában csökkent, Magyarországon változatlan a tévénézésre fordított idő

A televíziózás továbbra is meghatározó napi szabadidős tevékenység hazánkban annak ellenére, hogy Európa legtöbb országában, de a világ számos táján is csökken a televízió népszerűsége. A Föld népessége napi szinten 2 óra 25 percet tévézik. Az európaiak majdnem egy órával többet, átlagosan 3 óra 22 percet, míg mi, magyarok az ezredforduló óta töretlenül legalább négy órát ülünk a televízió képernyője előtt egy átlagos napon – derült ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) friss elemzéséből.

2024. április 16. 14:55

A Stanford Egyetem professzora szerint példaértékű a Széchenyi-egyetem és az ipar együttműködése

Nagyra értékeli a Széchenyi István Egyetem elmúlt években megvalósult fejlődését dr. Glenn Tiffert, az amerikai Stanford Egyetem Hoover Intézetének professzora, aki az ellátási láncok biztonságossá tételéről tartott telt házas előadást a Győri Innovációs Parkban április 9-én. A kutató szerint az intézmény példaértékűen működik együtt az ipari szereplőkkel, segítve a hallgatók gyakorlatorientált képzését.

2024. április 16. 13:14

Májusban indul az első SMP Marketing Masters kurzus!

A Magyar Marketing Szövetség elhozza a hazai szakemberek és marketingtevékenységet végzők számára a legszínvonalasabb stratégiai, kreatív, digitális, illetve technológiai tudásbővítő kurzusokat. Az SMP Masters magyar nyelvű, programsorozat összesen 5, egyenként 2 napos tematikus kurzusból áll.

2024. április 16. 11:41

Közel félmillió e-töltőpontra is szüksége lehet Franciaországnak néhány éven belül

A becslések szerint 2030-ra Franciaországban legalább 330 ezer, de akár 480 ezer e-töltőállomásra is szükség lehet. Ehhez gyors ütemben, folyamatosan újabb és újabb autópálya-pihenőhelyeket szerelnek fel töltőkkel, ahol már most akár 20 perc alatt 80 százalékra „tankolhatóak” az e-autók. 

2024. április 16. 10:10

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09