Elképesztő exportsiker: magyar cég megoldása támogatja a lett és észt gázpiac összevonását

forrás: Prím Online, 2019. november 8. 08:59

Európán belül az első több országot átfogó gázpiaci egyesítést hozzák tető alá a magyar IP Systems megoldásával. Az energetikai szoftverfejlesztésre szakosodott vállat már bevezetés alatt álló informatikai rendszere révén az észt és a lett gázszállítói infrastruktúra kerül közös platformra. A közbeszerzési eljárás keretében elnyert mintegy 100 millió forint értékű projektet 2020 tavaszára valósítja meg az IP Systems az észtországi Eleringnél és lettországi Conexus Baltic Gridnél, hatása azonban egész Európa gázpiacára kiterjedhet. 

A földgáznak, mint energiaforrásnak számos versenytárssal, alternatív energiaforrással kell megmérettetnie magát. A versenyképesség záloga a méretgazdaságosság, ami különösen a kisebb piaccal rendelkező nemzetek, így pl. az Északi országok esetében kulcskérdés. Észtország, Lettország, Finnország és Litvánia ezért együtt kezdte el megvizsgálni az egységes közös gázpiac kialakításának lehetőségét. Két országot meghaladó gázpiac összevonásra az Európai Unió történetében eddig még nem került sor, a példaértékű projektben elsőként az észt és a lett piac kerül összevonásra. Ennek alapfeltétele azonban egy közös informatikai platform, melynek beszerzésére az észt és lett szállítási rendszerüzemeltetők 2019 elején írtak ki pályázatot.  

 

„Az IP Systems tökéletesen megfelelt az elvárásainknak. Tapasztalatuk, referenciáik és nem utolsó sorban az általuk alkalmazott, nagy rugalmasságot biztosító agilis módszertan kellően meggyőző volt ahhoz, hogy rájuk bízzuk ezt az Európában példaértékűnek számító projektet” - mondta Veiko Aunapuu, az Elering projektmenedzsere. „Az IP Systems nemcsak versenyképes árat és egy megbízható technikai megvalósítási tervet ajánlott, hanem egy nagyon világos projektmenedzsment megközelítést is. Az ajánlatukban rendkívül meggyőző volt, hogyan fognak eljutni egy működőképes közös platformhoz. Izgalmas egy ilyen tapasztalt csapattal dolgozni” - mondta Jānis Vilims, a Conexus Baltic Grid informatikai osztályának vezetője.

 

Finnország és Litvánia lehet a következő

Az első körben két országra kiterjesztett megoldás segítségével a korábbiakhoz képest a gázpiaci szereplők sokkal egyszerűbben és hatékonyabban használják majd a gázszállítói infrastruktúrát. A határkeresztező kapacitáspontok megszűnnek, több informatikai platform helyett, egykapus megközelítéssel az összes kereskedelmi tevékenység egy központi platformon lesz megvalósítható. Az Európában eddig egyedülálló működési modell további előnye, hogy csökkennek az üzemeltetési költségek és a piacra lépés korlátai is, valamint nő a likviditás. Mindez összességében regionálisan javítja az ellátás biztonságát, komolyabb versenyt és végső soron a gázárak csökkenését is hozhatja. 

 

A tender keretében az IP Systemsnek rendkívül komplex feladatot kell megoldania, mely hatékonyan és gyakorlatilag szünetmentesen menedzseli az összességében mintegy 2000 ezer km hosszú, 5 be- és 7 kitáplálási ponttal rendelkező észt és lett gázszállítói hálózatot. „Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy az ukrán áram és gázpiaci liberalizációt lehetővé tevő platformok leszállítását követően ismét egy előremutató projektben vehetünk részt, mely pozitív hatással lesz az európai gázpiac optimális működtetésére és egyúttal javítja a versenyt” – mondta Füzi Ákos, az IP Systems Zrt. vezérigazgatója.

 

Az alkalmazottak tulajdonában lévő magyar vállalat már megkezdte a rendszer bevezetését, mely fokozatosan lép éles üzembe 2019 novemberétől. A teljes megoldás 2020 tavaszán kerül átadásra. A megoldás elsőként Lettország és Észtország földgázszállító rendszerei között kerül kialakításra, de a tervek közt szerepel az is, hogy a rákövetkező években Finnország és Litvánia földgázszállítási rendszerüzemeltetői is csatlakozhatnak hozzá. 

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Fényes jövő vár idén az adatközponti szektorra

Saját átalakulási folyamaton megy keresztül az adatközpontok piaca, amely magába foglalja a legmodernebb technológiák használatát a műveletek és az erőforrások elosztásának optimalizálása, valamint a biztonsági protokollok javítása érdekében. 

2024. március 28. 19:05

Országszerte elérhetővé válik a Netrevalók program

A Netrevalók program sikeres tavalyi indulása után idén az Informatikai és Könyvtári Szövetséggel kötött megállapodással országos szintűvé válik a kezdeményezés, és 27 fővárosi könyvtár mellett 48 vidéki intézmény is csatlakozik a programhoz. Így összesen már 45 településen lesz elérhető a generációk digitális edukálását célzó program. A digitális infrastruktúra fejlesztése érdekében a Magyar Telekom a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár és az Informatikai és Könyvtári Szövetség részére 100- 100 darab monitort adományoz a programban résztvevő könyvtárak számára.

2024. március 28. 11:50

Tabudöntögető témákat feszegetnek a diákok a Megoldások a holnapért programban

Kiválasztották a Samsung és az EdisonKids által meghirdetett Megoldások a holnapért kihívás legjobb 50 diákcsapatát. A fenntarthatóság, a jövő oktatása és a közösség hívószavára összesen 120 jövőformáló és kreatív pályázat érkezett az ország számos pontjáról. A továbbjutók új készségekkel és ismeretekkel gazdagodhatnak a Megoldások a holnapért speciális tanulási platformján, hogy újszerű megoldást dolgozhassanak ki az általuk felvetett problémára. Az oktatási anyagok összeállításában, a diákok tervezői gondolkodásának elmélyítésében idén ismét kulcspartner a Cellux Csoport. A csapatokat támogató tanárok mentorálásában a Hősök Tere Alapítvány ad szakmai segítséget.

2024. március 28. 10:01

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09

Nők az informatikában – Számít a nemek aránya a munkahelyen?

2024. március 12. 20:53

Szemünk előtt zajlik az e-kereskedelem mohácsi csatája

2024. március 6. 13:05