Kihirdették a „Digitális Esély 2019” pályázat nyerteseit

forrás: Prím Online, 2019. december 10. 19:03

Az SAP Hungary és a Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács idén hatodik alkalommal támogatja hátrányos helyzetű fiatalok infokommunikációs képzését. A „Digitális Esély” pályázat keretében 2019-ben 7 non-profit szervezet között 7,8 millió forintot osztottak szét innovatív, előremutató helyi kezdeményezések megvalósítására.

A támogatásról szóló okleveleket a digitális ügyfél- és munkavállalói élménymenedzsment téma köré épülő SAP Digital Experience konferencia keretében adta át a nyertes civil szervezetek képviselőinek Pintér Szabolcs, az SAP Hungary Kft. ügyvezető igazgatója és Vágujhelyi Ferenc, a Nemzeti Hírközlési és Informatikai Tanács (NHIT) elnöke.

 

A program ez elmúlt években 5500, idén pedig további 150 rászoruló fiatal számára hozta közelebb a digitális világ nyújtotta lehetőségeket.

 

„Évek óta elkötelezetten támogatjuk a rászoruló gyerekek infokommunikációs fejlesztését, mert hiszünk benne, hogy a digitális tér mindenkié. Nem csupán az anyagi forrásokat biztosítjuk az ötletek megvalósításához, kollégáink önkéntes mentorként és segítőként is részt vesznek a programokban, és utat mutatnak a gyerekeknek. Ez legalább olyan fontos pillér, mint maga a támogatás.” - hangsúlyozta Pintér Szabolcs, az SAP Hungary Kft. ügyezető igazgatója, aki kiemelte: mindig támaszkodnak a civil szervezetek helyismeretére, hiszen ők látják igazán jól, milyen programok működnek az adott térségben a leghatékonyabban. 

 

Vágujhelyi Ferenc, az NHIT elnöke a díjátadón kiemelte: a kormányzat időben felismerte az új technológiákban – mint a mesterséges intelligencia vagy az 5G – rejlő gazdasági és társadalmi lehetőségeket, elkezdődött a kapcsolódó stratégiák, valamint a szükséges jogszabályi háttér kidolgozása, ezért a megkezdett úton továbbhaladva nagyon komoly eredményeket érhetünk el ezeken a területeken is, így a kapcsolódó fejlesztések hamarosan részei lesznek mind az állampolgárok, mind a vállalkozások mindennapi életének. Ehhez azonban elengedhetetlen, hogy az infokommunikációban jártas fiatalok felhasználói szinten tudják alkalmazni a modern technológiákat, vagy akár részt vegyenek ezek kialakításában. Az idei nyertes pályázatok között mindkét terület – a felhasználói szintű informatikai ismeretek, valamint a programozás és a kódolás alapjainak oktatása is – hangsúlyosan megjelenik.

 

 

Az idei nyertes szervezetek széles spektrumon hoztak megvalósítható elképzeléseket a digitális szakadék csökkentésére, és a gyerekek játékos bevonására az infokommunikáció világába:

  • A Kállósemjéni Diákokért és Ifjakért Egyesület rászoruló általános iskolások korú gyerekek számára Lego MindstormsEV3, Scratch és Minecraft programozó, robot szakkört és nyári tábort szervez, valamint hátrányos helyzetű középiskolás diákok számára indít tanfolyamot a weblapszerkesztés, a 3D nyomtatás, a 3D grafika és az animációs filmkészítés alapjainak megismertetésére. 
  • A 14-25 éves korú, rászoruló roma fiatalokat ösztöndíj- és mentorprogrammal támogató HBLF-Romaster Alapítvány egy új, az informatikai ismeretek bővítését is célzó ösztöndíjprogram elindítására kapott támogatást. A programban résztvevő fiatalok maguk gazdálkodhatnak a havi keret felhasználásáról: tervet kell leadniuk, hogy milyen tanfolyamokkal fejlesztik majd az év során digitális ismereteiket és hogyan adják tovább saját környezetükben a megszerzett tudást. 
  • Több évi együttműködés után idén is támogatást nyert a Szegényeket Támogató Alap (SZETA) Egri Alapítványa: ők a Béke-telepen élő cigány lakosság 10-14 éves fiataljai számára dolgoztak ki a mindennapi boldoguláshoz elengedhetetlen, alapvető informatikai tudást átadó napi foglalkozásokat, melyeket mentoraik és önkéntes segítőik vezetnek majd.
  • Az AURA Autistákat Támogató Közhasznú Egyesület az Excel használatát oktató tanfolyamot indít az autizmussal élő fiatalok munkaerőpiaci elhelyezkedésének segítésére, emellett kvalifikáltabb állásokat és befogadó munkahelyeket keres a résztvevők számára. 
  • A Nógrádi Grund Klubhálózat egy 60 órás, iskola utáni programsorozatot dolgozott ki helyi rászoruló gyerekeknek különböző informatikai témák bemutatására: az internetes keresőprogramok használata éppúgy a tanterv része, mint a programozásba való bevezetés, a digitális képalkotás, a drónhasználat bemutatása, de kirándulást, gyárlátogatást is szerveznek, hogy megmutassák a robottechnika használatát a gyakorlatban. 
  • A Magyar Vöröskereszt Csepelen a Családok Átmeneti Otthonában élő 10-14 éves korú gyerekek számára indít tanfolyamot az internetes veszélyekre való felhívással: ötleteket adnak a bullying elkerülésére, bemutatják az etikus hackerkedés szabályait. Emellett gyakorolják a gyerekekkel, hogy a digitális technikák hogyan segítenek a tanulásban, a Gyerekfilm Akadémia közreműködésével pedig a kisjátékfilm készítésbe is betekintést nyújtanak. 
  • A Tóth Antal Alapítvány a Hallássérült Gyermekekért a soproni Cseresznyevirág Gyermekotthonban élő, normál szükségletű 10-14 éves gyermekek, valamint a soproni Tóth Antal Egymi-ben tanuló, hátrányos helyzetű családokban élő tanulók digitális felkészítését vállalta egy minitanfolyam keretében: a BBC micro:bit oktatórobot segítségével vezetik be a gyerekeket a programozás és a robotika világába. 

Pályázatok ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Kreatív megoldásokkal építenének fenntartható jövőt a Zöld kód pályázat döntősei

Március 23-án rendezte meg a Vodafone Magyarország Alapítvány a Zöld Kód – Kódolj a holnapért! pályázat döntőjét. A legjobb ötletekkel érkezett csapatok közül a fiatalabb korosztályt egy Scratch-meccs várta, míg a nagyobbak szakmai mentorok segítségével valósíthatták meg a fenntarthatósági problémákra reflektáló robotötleteiket. A 6 millió forint összdíjazású pályázattal a Vodafone Magyarország Alapítvány célja, hogy a fiatalokat arra buzdítsa, gondolkodjanak és tegyenek azért, hogy a digitalizációt a fenntartható jövő szolgálatába állítsák.

2024. március 27. 15:08

Női szakemberekkel mutat példát a fiataloknak az IVSZ és a WiTH

Március 20-án délután második alkalommal adták át az IVSZ – Digitális Vállalkozások Szövetsége és a Women in Technology Hungary Egyesület (WiTH) együttműködésében meghirdetett 40 év feletti női példaképek a digitális gazdaság területén pályázat díjait. A BME Villamosmérnöki és Informatikai Karán megrendezett gálán négy kategóriában hirdettek nyertest, továbbá a szakmai zsűri egy olyan különdíjat is átadott, amellyel minden évben egy, a szakterületén kiemelkedően teljesítő pedagógus munkáját ismerik el.

2024. március 21. 17:55

Napelemes pályázat: ezek az akkumulátorok legnagyobb buktatói

Senki nincs még elkésve, aki igényelni szeretné a napelemekből és energiatárolóból álló rendszerekre kiírt Napenergia Plusz Program vissza nem térítendő támogatását, de elővigyázatosnak kell lenni. Házi Ádám, a Wagner Solar Hungária Kft. fejlesztési igazgatója felhívta rá a figyelmet, hogy nem minden akkumulátor tudja működtetni a rendszert áramszünet esetén, de arra is ügyelni kell, hogy a telepített eszközök kompatibilisek legyenek egymással. A szakértő szerint érdemes olyan kivitelezővel együtt dolgozni, aki a pályázat megvalósítása után is a rendelkezésünkre áll.

2024. március 14. 13:04

Digitális készségek fejlesztését célzó hazai projektek indulhatnak egy rangos európai díjért

Az Európai Digitális Készségfejlesztési Díj keretében öt kategóriában díjazzák a kontinensen élő emberek digitális kompetenciákkal való felvértezése iránt elkötelezett európai, köztük magyarországi projekteket és szervezeteket. Az IVSZ szerint a digitális készségek fejlesztése a gazdaság versenyképessége szempontjából elengedhetetlen – hiszen a hazánkban élő 16-74 év közötti felnőttek fele nem rendelkezik alapszintű digitális kompetenciákkal, pedig ezek nem csak a hétköznapi ügyintézést könnyítik meg, hanem a munkahely megtartásában és megszerzésében is fontos szerepük van. Ezért is különösen fontos összegyűjteni és megmutatni a készségfejlesztéssel kapcsolatos nemzetközi és hazai jó gyakorlatokat minél szélesebb körben. 

2024. március 7. 17:48

Újabb izgalmas találmányok nevezhetnek a Magyar Ipari Célgép Nagydíjra

A hazánkban megvalósuló külföldi ipari beruházások alapján számíthatunk arra, hogy a célgépgyártók iránti igény a közeljövőben nőni fog, és a már eddig is jelentős nemzetgazdasági szerepén nagyot fog lendíteni ez a szektor. Ebben segít a Magyar Ipari Célgép Nagydíj, amelyet idén immár negyedik alkalommal hirdetnek meg.

2024. február 22. 10:02

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09

Nők az informatikában – Számít a nemek aránya a munkahelyen?

2024. március 12. 20:53

Szemünk előtt zajlik az e-kereskedelem mohácsi csatája

2024. március 6. 13:05