Az ABB „Zéró kibocsátásért " küldetése egy fenntartható társadalom jövőképe

forrás: Prím Online, 2020. január 27. 09:30

A németországi Lüdenscheidben lévő telephelyén az ABB kidolgozta a fenntartható városok és ipar jövőjének egy modelljét, az első szén-semleges és energia-önellátó gyártóüzemének felépí-tésével, írja Tarak Mehta, az ABB Energetika (Electrification) üzletágának elnöke.

A "Mission to Zero" (Küldetés a zéró kibocsátásért) fenntarthatósági kezdeményezésünk részeként, kétévnyi tervezés és kivitelezés után, büszkén mutattuk be tavaly Németországban az első szén-dioxid-semleges és energia-önellátó gyárte-lepünket. 

 

Köszönhetően a Busch-Jaeger leányvállalatunk lüdenscheidi üzemében telepített technológiánknak, napsütéses napo-kon elegendő megújuló energiát termelünk a gyár teljes energiaigényének fedezéséhez. 

 

Az alkalmazott megoldás sokkal szélesebb körű, mint egy egyszerű naperőmű: korszerű és integrált megoldás, amely ellátja a megújuló energia előállításának és elosztásának valamennyi feladatát.  

 

Jelenleg az ABB cégcsoport bevételének több mint fele olyan technológiákból származik, amelyek hozzájárulnak az éghajlatváltozás -elleni küzdelemhez. Célunk, hogy ezt az arányt 2020-ban tovább növeljük, a 2018. évi 57%-ról 60%-ra emeljük. 

 

 

Lüdenscheid az intelligens energia-ökoszisztéma olyan példája, amelynek összes eleme digitálisan vezérelhető és háló-zatba kötött. A rendszerelemek együttműködése növeli az energiahatékonyságot, a fenntarthatóságot, és biztosítja az erőforrások megőrzését, a valódi, zéró kibocsátású jövő létrehozása érdekében, az iparban és azon kívül is.  

 

A fotovoltaikus rendszer 3500 négyzetmétert foglal el, a telephely parkolójára telepítve. Évente mintegy 1100 MWh, éghajlati szempontból semleges energiát képes termelni – ami nagyjából 340 lakóház kiszolgálásához lenne elegendő. 

 

Olyan kogenerációs erőművel kombinálva, amely kétszer hatékonyabb, mint egy széntüzelésű erőmű, Lüdenscheid mint-egy 14 százalékkal több energiát képes előállítani, mint amire szüksége van. Ezt a többletenergiát az elosztóhálózatba tápláljuk, így fenntartható módon előállított energiával járulunk hozzá a régió energiaellátásához.  

 

 

A lüdenscheidi rendszer központi technológiai eleme az OPTIMAX skálázható energiamenedzsment rendszer. Az OPTIMAX folyamatos felügyeletet biztosít és az energiatermelés, -fogyasztás és -tárolás optimális vezérlését végzi, nagy-részt autonóm módon. 

 

A lüdenscheidi telephelyen további, digitálisan együttműködő technológiákat is telepítettünk, például akkumulátoros energiatároló rendszert (BESS), valamint töltési pontokat, ahol az alkalmazottak és a látogatók is ingyenesen tölthetik elektromos autóikat. Összességében az üzem évente mintegy 630 tonna CO2-t takarít meg. 

 

Az üzem a fenntartható jövő egyik követendő példája, és örülök, hogy már világszerte nagy érdeklődést váltott ki azon ügyfeleink körében, akik szívesen csatlakoznak a zéró kibocsátást célzó küldetésünkhöz. 

 

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Több százezernyi forintnyi érték lapul az otthonainkban

Ha valakinek hirtelen nagyobb összegre van szüksége, akkor érdemes szétnéznie a lakásban, mielőtt a bankba rohanna hitelért. A fenntarthatóság jegyében ma már szinte azonnal készpénzzé tehetjük a nem használt eszközeinket, amivel nemcsak a családi kasszának teszünk jót, hanem a környezetnek is. Egy-egy fiókban vagy szekrényben lapuló mobiltelefon, laptop, tablet, esetleg fényképezőgép ára a több százezer forintot is elérheti ugyanis még használtan is.

2024. március 18. 19:21

Spinoff Extra: topvezetőktől tanulhatnak a hallgatók a Széchenyi István Egyetemen

A Spinoff Klub a győri Széchenyi István Egyetem nagy sikerű közösségépítő, innovációgazdasági programsorozata, amelyen meghívott előadók panelbeszélgetés keretében tárgyalják meg a legfrissebb technológiai trendek üzleti vonatkozásait. A mostani félévtől a brand újabb rendezvénnyel bővül: a Spinoff Extra során sikeres topmenedzserekkel ismerkedhetnek meg az érdeklődők – elsőként, március 20-án, szerdán dr. Szászi István, a Robert Bosch Kft. ügyvezető igazgatója lesz a vendég.

2024. március 18. 14:37

Az ABB segíti a Feröer-szigetek zöld energiára való átállását

Az ABB folytatja együttműködését a SEV-vel, a Feröer-szigetek fő villamosenergia-termelőjével és -elosztójával. Az együttműködés keretében az ABB innovatív szinkronkompenzátor (SC) technológiát szállít, amellyel javítható az villamosenergia-hálózat stabilitása, ami napjainkban egyre nagyobb jelentőséggel bír, mivel a szigeteken fokozatosan leállítják a fosszilis tüzelésű erőműveket, és megújuló energiaforrásokon alapuló áramtermelésre állnak át. A legújabb fejlesztés keretében a harmadik SC-egységet az északkeleti Borðoy szigetén telepítik, ahol ez a berendezés mintegy 5000 ember helyi áramellátását fogja javítani.

2024. március 18. 12:59

Együtt száguld az autóipar és az SAP a digitális jövő felé

Figyelemre méltóan gyors változásoknak lehetünk tanúi manapság az autóiparban – gondoljunk akár a vezetéstámogató rendszerekre, az elektrifikációra vagy az újrafelhasználásra. Átalakulnak a vásárlási szokások is, az autószalonok helyett egyre többen vesznek járművet online. A generatív mesterséges intelligencia pedig várhatóan még több változást kényszerít ki. Az iparág saját versenyképességének fenntartásáért nagy figyelmet fordít a digitalizációra. 

2024. március 18. 09:56

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Nők az informatikában – Számít a nemek aránya a munkahelyen?

2024. március 12. 20:53

Szemünk előtt zajlik az e-kereskedelem mohácsi csatája

2024. március 6. 13:05

Magyar fejlesztők programján ámul a világ: Már nem csak tanul, teremt is a magyar MI

2024. február 27. 20:28

Magyar siker a bahreini Forma 1-en

2024. február 21. 16:15