Mesterséges intelligencián alapuló magyar applikáció segíti a jelnyelvtanulást

forrás: Prím Online, 2022. január 15. 11:07

Immár a magyar felhasználók számára is elérhető a SignAll jelnyelvet tanító applikációja, a magyar jelnyelvi ABC. Az alkalmazást fejlesztő SignAll Technologies Zrt. a Vodafone Digitális Díj keretében nyert támogatást ahhoz, hogy az Egyesült Államok és Kanada után Magyarországon is elérhető legyen a mesterséges intelligenciára és egyedülálló képfeldolgozó algoritmusokra épülő applikációjuk, amelynek használatával a felhasználók könnyedén elsajátíthatják és gyakorolhatják a magyar jelnyelv alapjait. Az alkalmazás célja ezen felül, hogy növelje a jelnyelv és a siket kultúra ismertségét Magyarországon. 

A magyar jelnyelvi ABC egy mesterséges intelligencián és képfeldolgozó algoritmusokon alapuló applikáció, amely hatékonyan tudja megtanítani a jelnyelvi ABC-t a felhasználóknak. Az alkalmazásban egy instruktor mutatja be a különböző jelnyelvi kézformákat és a gyakori hibákat, ill. a mesterséges intelligenciának köszönhetően a gyakorlásban is segít azáltal, hogy felismeri, a felhasználó a jelnyelvi ABC melyik kézformáját mutatja. A SignAll világszinten is egyedülálló jelnyelvi fordító technológiáját előzőleg 2018-ban mutatta be az Egyesült Állomokban, majd Kanadában, ahol az amerikai jelnyelv oktatásában és terjesztésében számos sikert ért el: többek között 2021 szeptemberében a Snapchat integrálta alkalmazásába a technológiát, így világszerte 300 millió felhasználó számára vált elérhetővé az amerikai jelnyelv alapjainak interaktív megismerése. 

 

A jelnyelv azonban a beszélt nyelvekhez hasonlóan országonként, ill. nemzetiségenként különböző, így az amerikai jelnyelven már jól működő alkalmazás módosítására volt szükség ahhoz, hogy az a magyar jelnyelvi daktil ABC-t is felismerje és Magyarországon is használható legyen. A SignAll Technologies Zrt. ehhez nyert támogatást a 2021-es Vodafone Digitális Díj Digitális Oktatás kategóriájának harmadik helyezettjeként. 

 

 

„Amikor technológiai vállalatként arról beszélünk, hogy hiszünk az összekapcsolt, digitális társadalomban, pontosan ilyen megoldásokra gondolunk és a Vodafone Digitális Díjjal épp a SignAllhoz hasonló, hihetetlen ötletek és innovációk előtt szerettük volna megnyitni az utat. Ezek azok az újító technológiák, amelyek társadalmunk javára válnak, és megkönnyítik a közösségek életét. Rendkívül büszke vagyok rá, hogy az Alapítvány támogatása hozzájárul a siketek és hallók közti kommunikáció megkönnyítéséhez. Látva a SignAll eredményeit, izgatottan várjuk, hogy milyen pályázatok érkeznek a 2022-es Vodafone Digitális Díjra!” – nyilatkozta Dr. Orbán Anita, a Vodafone Magyarország vállalati kapcsolatokért felelős vezérigazgató-helyettese, a Vodafone Magyarország Alapítvány kurátora.

 

„A tengerentúli sikerek után biztosak voltunk benne, hogy szeretnénk visszaadni valamit annak az országnak, ahonnan indultunk. A Vodafone Digitális Díj lehetővé tette, hogy elvégezhessük a magyar nyelvű adaptációhoz szükséges, fejlesztői és adatgyűjtési munkát, ill., hogy az alkalmazás hazánkban teljesen ingyenes legyen. Magyarországon megközelítőleg 60 ezer siket ember szembesül nap, mint nap az akadálymentes kommunikáció problémájával. Célunk, hogy az alkalmazással a lehető legtöbb felhasználót érjük el, akik így közelebbi kapcsolatba kerülhetnek a jelnyelvvel és remélhetőleg kedvet kapnak a jelnyelv mélyebb elsajátítására is a számos magyarországi képzőhely egyikén, ezáltal hozzájárulva egy befogadóbb társadalom létrejöttéhez” – mondta el Robotka Zsolt, a SignAll Technologies Zrt. alapítója a magyar piaci bevezetés kapcsán.

 

A Vodafone Alapítvány támogatása révén a SignAll fejlesztői tartalmi és technikai módosításokat hajtottak végre az alkalmazásban. A hazai változathoz magyar siketek bevonásával újra rögzítették a jelnyelvi kézformákat ill. a magyar jelnyelvhez illeszkedő videókat és képeket. Mivel az app a jelnyelv többi részletét, így a testpozíciót, az arckifejezést is tudja érzékelni, ezért az elmúlt hónapokban a SignAll mesterséges intelligencia mérnökei a felismerést végző neurális hálót és az algoritmusokat is újra tanították, ill. módosították. 

 

Az alkalmazásban elérhető, közérthető, tájékoztató videók segítik a jelnyelv népszerűsítését, ill. a siket kultúra megismerésében is támogatják a felhasználókat. A Magyar jelnyelvi ABC ingyenesen letölthető a Google Play és App Store áruházakból. Az alkalmazás használatához arra alkalmas okoseszköz szükséges, amely rendelkezik előlapi kamerával. 

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Informatikai pályaorientációs napon segítik női szakértők az iskolás lányok elhelyezkedését

Lányoknak szóló informatikai pályaorientációs napot szervez a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság Informatika Történeti Kiállítása és a Women4Cyber Hungary a szegedi Szent-Györgyi Albert Agorában. A Girls in ICT Day rendezvényen gondolatébresztő interjúk és inspiráló előadások segítenek a jövő reménybeli női informatikusainak a tájékozódásban és elhelyezkedésben. Az érdeklődőknek az eseményre nemcsak személyesen, hanem online is lehetőségük van csatlakozni.

2024. április 18. 16:54

Kerti bolt: az eMAG új, online üzlet az üzletben koncepciója több mint 100 ezer termékkel

Kerti bolt néven az eMAG új, bolt a boltban online koncepcióját indította útjára a webáruházában, amely mintegy 100 ezer-féle kertészeti terméket kínál, és kényelmesebb böngészési élményt nyújt e kategória termékei között. Értékesítési statisztikái szerint egy átlagos magyar vásárló átlagosan mintegy 24.000 forintot költ online vásárolt kertészeti termékekre – a legtöbb ilyen terméket május hónapban értékesíti a cég.

2024. április 18. 09:59

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09