Két világ, egy Nap

Vértes Judit, 2015. május 12. 12:31

A Curiosity 2012. augusztus 6-án landolt a Mars felszínén. Azóta minden nap – egy marsi „nap” 24 óra és 39 perc – küld információkat a tevékenységéről. Ezek között vannak egy nagy felbontású színes kamerával, a Mastcammal készített felvételek is.

Számos jó minőségű képek készített már a Curiosity, mióta a Marson tengeti napjait. Nem meglepő módon rengeteg kő van a képeken. De végre a 956. marsi napon (2015 április 15-én kedves Földlakók) a Mastcam kamerának sikerült megörökítenie a naplementét a vörös bolygón.

 

A felvételek nagyon különböznek a mi narancssárga-vörös színárnyalatú naplementéinktől. Ennek oka a Mars atmoszférájában lévő finom por. A képek a viharok közötti csendben készültek, de a légkör még ekkor is tele van az apró porszemcsékkel. A felvételek lehetővé teszik a kutatóknak a Mars atmoszférájában lévő porrétegek vizsgálatát.

 

„A finom por épp olyan méretű, hogy a kék színű fény könnyebben hatol át a légkörön.” – mondta Mark Lemmon, a Curiosity csapatának tagja a Texas A&M egyetemen.

 

„Ahogy a kék fény szétszóródik a porszemcsékről, közelebb maradnak a Nap irányához, mint a többi szín. Az ég többi része sárga – narancssárga árnyalatú, mivel a vörös és a sárga minden irányba szétszóródik.” Ez épp ellentéte a földi naplementéknek, ahol a nap körüli terület válik vörös és sárga színűvé, és az ég többi része kék.

 

A képeket a Curiosity fekete fehér változatban küldi vissza. Ha közelről megnézzük, a kép mintázata az úgynevezett Bayer mátrix. Ennek segítségével kódolja minden digitális kamera a színeket.

 

A Bayer filter sok színes szűrő a Mastcam detektorán. Minden pixel piros, kék vagy zöld színű, és amikor exponál, a fény minden egyes szűrőn keresztül megy. Maga az érzékelő nem tudja értelmezni a színeket. A digitális kamerákban van egy beépített szoftver, ami dekódolja a szürkeskálán létrehozott mátrixot. A Curiosity képeit általában a Földön dekódolják.

 

Ezeket a képeket az űrfelvételek iránt rajongó Damia Bouic dekódolta. A színek dekódolásához a Gimp and G’MIC programot használta, majd a Pixelmator segítségével eltűntette a fehér csíkokat, és kiszűrte a zavaró részeket.

 

A Curiosity fedélzetéről ezek az első képek, azonban 2010-ben már készült felvétel a marsi naplementéről, a NASA Jet Propulsion laboratóriuma tette közzé az Opportunity által készített videót.

 

Forrás: cnet

Prim.hu - Kiemelt hír ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Magyar cégek férhetnek hozzá Európa legnagyobb innovációs hálózatához

A magyar innovációs ökoszisztéma megerősítését zászlójára tűző Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) partnerséget kötött az Európai Innovációs és Technológiai Intézet (EIT) Health hálózattal, amelynek célja az európai polgárok egészségesebb jövőjének előmozdítása az egészségügyi innováció támogatásán keresztül. Az együttműködés fontos mérföldkövet jelent az egészségügyi innovációval foglalkozó magyar vállalkozások számára, hiszen az EIT Health InnoStars kiterjedt hálózatához való hozzáférés kaput nyit számukra az európai partnerekhez és rajtuk keresztül az európai és nemzetközi piacokhoz.

2024. április 9. 13:20

Közel háromezren vettek részt a PlayIT-n

Nagysikerű rendezvénynek, a PlayIT-nak adott otthont a Széchenyi István Egyetem: az országos gamerexpóra közel háromezren látogattak ki. Az esemény minden korosztályt megmozgatott és az egész család számára szórakozást kínált, a campus több helyszínén várták a gaming és az e-sport iránt érdeklődőket.

2024. március 31. 14:29

Eldőlt, hogy kik képviselik Magyarországot a Nemzetközi Informatikai Csapat Diákolimpián

Két magyar csapat jutott tovább a Szíriában megrendezésre kerülő Nemzetközi Informatikai Csapat Diákolimpiára (IIOT). A világverseny nemzeti előválogatójaként szolgáló Kódkupát március 10-én rendezte meg a Neumann Társaság az Algo Pro Club és a Budapesti Fazekas Mihály Gimnázium együttműködésével. A hiánypótló csapatverseny nagy hangsúlyt helyez a csapattagok közötti kooperációra, ami a vállalati munkakultúrára is felkészíti a fiatalokat.

2024. március 20. 16:03

MI festőrobot szórakoztatta a nézőket a Magyar Ifjúsági Robot Kupán

Az előző évek közkedvelt versenyszámaival, így többek közt a robotszínházzal, robotfocival és a menekítő robotok mérkőzésével zajlott le a 17. Magyar Ifjúsági Robot Kupa (MIRK) Nyíregyházán. A versenyt a Neumann Társaság megyei szervezete, a Nyíregyházi Egyetem és a Magyar Robot Kupa Alapítvány szervezésében, a Neumann Társaság kiemelt szakmai támogatásával bonyolították le.

2024. március 12. 19:17

Újabb Apple Premium Partner üzlettel erősít az iSTYLE a Westendben

Az iSTYLE, az Apple termékek vezető hazai viszonteladója, a mai napon megnyitotta második Apple Premium Partner üzletét a Westend City Centerben. A lépés fontos mérföldkő az iSTYLE életében, hiszen az új flagship store árukínálata, magasan képzett munkatársai és minőségi szolgáltatásai még közelebb hozzák az ikonikus Apple Store-ok vásárlási élményét a hazai közönséghez.

2024. március 8. 18:00

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09