ABB technológiával jön létre a világ legnagyobb digitális alállomása Fehéroroszországban

forrás: Prím Online, 2018. október 25. 11:02

A Belorusz Energiaügyi Minisztérium és az irányítása alá tartozó Mogilevenergo energiaátviteli közművállalat részére épített egyik legnagyobb légszigetelt alállomás (angol rövidítéssel: AIS) korszerűsítése során az ABB technológiájával jön létre a világ legnagyobb digitális alállomása.

A korszerűsítés nyomán az alállomás olyan digitális technológiával fog rendelkezni, amely egyrészt javítja szabályozhatóságát és megbízhatóságát, másrészt optimalizálja az üzemeltetési költségeit.  Az ABB szállítja hozzá az energiaellátás védelmi és irányítástechnikai rendszerét, az ABB Ability MicroSCADA (felügyeleti szabályozó és adatgyűjtő) rendszert, és azt a digitális processbus-t, amely rézhuzal helyett Ethernet kábelen keresztül biztosítja a különböző gyártóktól származó termékek közötti átjárható kommunikációt, és ezzel költséget, illetve helyet takarít meg. Az ABB a projekt részeként digitálisan előkészített nagyfeszültségű termékeket, köztük száloptikás áramérzékelőket (FOCS-FS) és szakaszolós megszakítókat (DCB) is szállít a műszaki tervezést és a beszerzést végző RIKO cég részére. 

 

A közel 9 és fél milliós lélekszámú, öt országgal határos Fehéroroszország villamosenergia-igénye egyre nő, és az ezt kielégítő áramellátó hálózat vele együtt bővül. A helyiek a digitális technológiában látják azt a kulcsfontosságú eszközt, amely segít leküzdeni a jövő energiatermeléssel és energiaigénnyel kapcsolatos kihívásait.

 

A digitalizáció példa nélküli rálátást biztosít a megrendelők eszközeire és rendszereire, és hatalmas adatmennyiség hatékony felhasználását teszi lehetővé. Ezenkívül a digitalizációnak köszönhető az informatika (IT) és az üzemeltetés technológia (OT) egyre egyszerűbb integrációja is, ami annyit jelent, hogy a vezérlő központok operátorai valós időben tudják értelmezni a legfontosabb jelenségeket, így megelőzhetővé válnak a kritikus hibák. A helyszínen telepített okos szenzorok számának növekedésével párhuzamosan egyre nagyobb lesz az alállomáson gyűjtött és elemzett folyamatadatok mennyisége, ami hozzájárul a védelem, a szabályozás és az állapotmonitoring javulásához, amennyiben az adatfelhőben gyülekező adatokat prediktív modellek létrehozására és gépi tanulásra használják fel.

 

 

„A legtávolabb eső területektől az igazgatóság ülésterméig mindenhol alkalmazható digitális termékek, szoftverek, valamint alállomási automatizálási, vezérlési és védelmi megoldások széles körének köszönhetően az ABB továbbra is a digitális hálózati technológia fejlesztésének élvonalában marad” – mondta Massimo Danieli, az ABB csoport Power Grids divízióján belül működő Grid Automation üzletág vezetője. – „Örömünkre szolgál, hogy hozzájárulhatunk a belorusz digitális alállomás létrehozásához, ami egy kiterjedtebb, okosabb és zöldebb hálózat kiépítése esetén tovább erősíti az ABB, mint szóba jöhető partner pozícióját” – tette még hozzá.

 

Az ABB kínálatának egy másik kulcsfontosságú területét a szabadon álló száloptikás áramérzékelők (FOCS-FS) és a digitális alállomáson belüli, nyílt szabványokon alapuló IEC 61850-es kommunikációt biztosító nem hagyományos műszertranszformátorok képezik.  A digitális alállomás valós idejű adatokat is gyűjt a primer berendezéseken és közvetlenül hasznosítható tudássá alakítja át azokat, így segítve a közműcégeket az általuk üzemeltetett eszközök működésének folyamatos megfigyelésében, állapotának ellenőrzésében és karbantartásában, s mindezt a költséghatékonyság javítása mellett. Ezeket a fontos eszközadatokat azután továbbítani lehet az ABB Ability Ellipse APM (eszközteljesítmény-menedzsment) szoftverre, mely így a prediktív és a preventív karbantartásra egyaránt lehetőséget biztosít. Az ABB leválasztó kismegszakítói (DCB) egyetlen egységben ötvözik a kismegszakító és a leválasztó funkciót, és ettől az alállomás felépítése még kompaktabb lesz.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Együttműködésre lép a CETIN Hungary és a Pécsi Tudományegyetem

A független, integrált távközlési infrastruktúra-szolgáltató CETIN Hungary Zrt. és a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara a jövőben három kiemelt területen működik együtt: a kiberbiztonsági szolgáltatások fejlesztésében, a kutatás-fejlesztési tevékenység színvonalának további emelésében, illetve az építőiparban egyre elterjedtebb és ismertebb építményinformációs modellezéssel (BIM) kapcsolatos kölcsönös tudástranszferben.

2024. április 23. 16:21

Bevállalós ötletekkel versenyeznek a Megoldások a holnapért döntősei

Kiválasztották a legjobb nyolc csapatot a Samsung és az EdisonKids Megoldások a holnapért kihívásán. A jövő oktatása, a fenntarthatóság és a közösségfejlesztés iránt elkötelezett fiatalok megkezdhetik a felkészülést a döntőre. A következő hetekben a csapatok elképzelésük prototípusát alkothatják meg és tesztelhetik működését a mentorok közreműködésével. A diákok a szakértők segítségével készülnek a végső, májusi megmérettetésre, ahol a három legjobb csapat összesen 6 millió forint összértékű Samsung készülékkel bővítheti egyéni és oktatási intézménye eszközparkját.

2024. április 23. 14:44

A boldog gyerekekből lesznek sikeres felnőttek

Több mint 600 támogatott, 105 diploma, 606 nyelvvizsga, 246 informatikai bizonyítvány. Csak néhány eredmény, amit a 19 éve működő Csányi Alapítvány és az általa mentorált fiatalok elértek. Az alapítvány valódi sikere a számok mögött, a személyes történetekben rejlik – hangzott el Zánkán az Alapítvány által szervezett idei Életút Fesztiválon április 20-án. A kiemelkedő informatikai és idegen nyelvi képzések mellett a végzett fiatalok a megszerzett kapcsolati tőkét, a közösség erejét tartják a legfontosabbnak. Nemcsak a Csányi Alapítvány nagykorú már, hanem egyre több mentoráltból vált olyan fiatal felnőtt, akik büszkén támaszkodhatnak az alapítvány segítségével megszerzett tudás mellett egymásra, „Csányisokra” is.

2024. április 23. 11:35

Állásbörzét és karrierfelkészítést tart szerdától a Corvinus

Több mint kétszáz állásajánlat közül lehet válogatni a Corvinus Egyetem idei karrierexpóján április 24-én és 25-én. Az eseményen részt vevők sok tippet gyűjthetnek karrierjük beindításához, kiteljesítéséhez is. Ebben nemcsak több tucat, corvinusos diplomával színes és sikeres életutakat bejáró szakember segít személyesen, de megtanulható a ChatGPT és a LinkedIn munkakeresői célokra optimalizált, profi használata is. 

2024. április 23. 09:57

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50