Elképesztő exportsiker: magyar cég megoldása támogatja a lett és észt gázpiac összevonását

forrás: Prím Online, 2019. november 8. 08:59

Európán belül az első több országot átfogó gázpiaci egyesítést hozzák tető alá a magyar IP Systems megoldásával. Az energetikai szoftverfejlesztésre szakosodott vállat már bevezetés alatt álló informatikai rendszere révén az észt és a lett gázszállítói infrastruktúra kerül közös platformra. A közbeszerzési eljárás keretében elnyert mintegy 100 millió forint értékű projektet 2020 tavaszára valósítja meg az IP Systems az észtországi Eleringnél és lettországi Conexus Baltic Gridnél, hatása azonban egész Európa gázpiacára kiterjedhet. 

A földgáznak, mint energiaforrásnak számos versenytárssal, alternatív energiaforrással kell megmérettetnie magát. A versenyképesség záloga a méretgazdaságosság, ami különösen a kisebb piaccal rendelkező nemzetek, így pl. az Északi országok esetében kulcskérdés. Észtország, Lettország, Finnország és Litvánia ezért együtt kezdte el megvizsgálni az egységes közös gázpiac kialakításának lehetőségét. Két országot meghaladó gázpiac összevonásra az Európai Unió történetében eddig még nem került sor, a példaértékű projektben elsőként az észt és a lett piac kerül összevonásra. Ennek alapfeltétele azonban egy közös informatikai platform, melynek beszerzésére az észt és lett szállítási rendszerüzemeltetők 2019 elején írtak ki pályázatot.  

 

„Az IP Systems tökéletesen megfelelt az elvárásainknak. Tapasztalatuk, referenciáik és nem utolsó sorban az általuk alkalmazott, nagy rugalmasságot biztosító agilis módszertan kellően meggyőző volt ahhoz, hogy rájuk bízzuk ezt az Európában példaértékűnek számító projektet” - mondta Veiko Aunapuu, az Elering projektmenedzsere. „Az IP Systems nemcsak versenyképes árat és egy megbízható technikai megvalósítási tervet ajánlott, hanem egy nagyon világos projektmenedzsment megközelítést is. Az ajánlatukban rendkívül meggyőző volt, hogyan fognak eljutni egy működőképes közös platformhoz. Izgalmas egy ilyen tapasztalt csapattal dolgozni” - mondta Jānis Vilims, a Conexus Baltic Grid informatikai osztályának vezetője.

 

Finnország és Litvánia lehet a következő

Az első körben két országra kiterjesztett megoldás segítségével a korábbiakhoz képest a gázpiaci szereplők sokkal egyszerűbben és hatékonyabban használják majd a gázszállítói infrastruktúrát. A határkeresztező kapacitáspontok megszűnnek, több informatikai platform helyett, egykapus megközelítéssel az összes kereskedelmi tevékenység egy központi platformon lesz megvalósítható. Az Európában eddig egyedülálló működési modell további előnye, hogy csökkennek az üzemeltetési költségek és a piacra lépés korlátai is, valamint nő a likviditás. Mindez összességében regionálisan javítja az ellátás biztonságát, komolyabb versenyt és végső soron a gázárak csökkenését is hozhatja. 

 

A tender keretében az IP Systemsnek rendkívül komplex feladatot kell megoldania, mely hatékonyan és gyakorlatilag szünetmentesen menedzseli az összességében mintegy 2000 ezer km hosszú, 5 be- és 7 kitáplálási ponttal rendelkező észt és lett gázszállítói hálózatot. „Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy az ukrán áram és gázpiaci liberalizációt lehetővé tevő platformok leszállítását követően ismét egy előremutató projektben vehetünk részt, mely pozitív hatással lesz az európai gázpiac optimális működtetésére és egyúttal javítja a versenyt” – mondta Füzi Ákos, az IP Systems Zrt. vezérigazgatója.

 

Az alkalmazottak tulajdonában lévő magyar vállalat már megkezdte a rendszer bevezetését, mely fokozatosan lép éles üzembe 2019 novemberétől. A teljes megoldás 2020 tavaszán kerül átadásra. A megoldás elsőként Lettország és Észtország földgázszállító rendszerei között kerül kialakításra, de a tervek közt szerepel az is, hogy a rákövetkező években Finnország és Litvánia földgázszállítási rendszerüzemeltetői is csatlakozhatnak hozzá. 

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Informatikai pályaorientációs napon segítik női szakértők az iskolás lányok elhelyezkedését

Lányoknak szóló informatikai pályaorientációs napot szervez a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság Informatika Történeti Kiállítása és a Women4Cyber Hungary a szegedi Szent-Györgyi Albert Agorában. A Girls in ICT Day rendezvényen gondolatébresztő interjúk és inspiráló előadások segítenek a jövő reménybeli női informatikusainak a tájékozódásban és elhelyezkedésben. Az érdeklődőknek az eseményre nemcsak személyesen, hanem online is lehetőségük van csatlakozni.

2024. április 18. 16:54

Kerti bolt: az eMAG új, online üzlet az üzletben koncepciója több mint 100 ezer termékkel

Kerti bolt néven az eMAG új, bolt a boltban online koncepcióját indította útjára a webáruházában, amely mintegy 100 ezer-féle kertészeti terméket kínál, és kényelmesebb böngészési élményt nyújt e kategória termékei között. Értékesítési statisztikái szerint egy átlagos magyar vásárló átlagosan mintegy 24.000 forintot költ online vásárolt kertészeti termékekre – a legtöbb ilyen terméket május hónapban értékesíti a cég.

2024. április 18. 09:59

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09