Számítógépek súlyos egészségügyi problémák megoldásához

forrás Prim Online, 2004. november 17. 18:52
Az IBM a világ vezető tudományos, oktatási és emberbaráti szervezeteinek képviselőivel együtt elindította World Community Grid elnevezésű globális humanitárius programját, amely az otthoni és vállalati számítógépek kihasználatlan kapacitását mozgósítaná a világ legsúlyosabb egészségügyi és társadalmi problémáinak megoldására.
A World Community Grid a világ számítógépeinek hatalmas, kihasználatlan kapacitását szeretné igénybe venni olyan kutatások folytatására, melyeknek célja különböző betegségek, mint az AIDS és a HIV, az Alzheimer-kór vagy a rák genetikai kódjának megismerése, illetve természeti katasztrófák hatékonyabb előrejelzése, valamint a világ élelmiszer- és vízkészleteinek megőrzése érdekében folytatott kutatómunka. Bárki önkéntesen felajánlhatja számítógépének használaton kívüli idejét azzal, hogy letölti a World Community Grid ingyenes szoftverét és regisztrál a www.worldcommunitygrid.org címen.

"A World Community Grid a filantróp adakozás új modellje" - emelte ki Linda Sanford, az IBM Enterprise On Demand Transformation részlegének alelnöke, a World Community Grid igazgatótanácsának elnöke. "Az IBM részt vesz a World Community Grid programban, mert ugyanúgy, mint ügyfeleink esetében, elkötelezetten alkalmazzuk a legjobb technológiákat a kritikus társadalmi és egészségügyi problémák megoldására. A World Community Grid jól demonstrálja, hogy a kormányzat, az üzleti világ és a társadalom az innováció közvetlen haszonélvezője lehet, ha hajlandóak vagyunk újragondolni az innováció és a tudomány fejlődésének és felvirágzásának lehetőségeit."

A World Community Grid első projektjét (a ‘Human Proteome Folding Project’-et) az Institute for Systems Biology szponzorálja. Ez egy nemzetközileg ismert nonprofit kutatóintézet, amely a rendszerbiológia tanulmányozásával és alkalmazásával foglalkozik. A projekt keretében remélhetőleg sikerül majd azonosítani az emberi proteomot alkotó fehérjéket, és ezen keresztül jobban megismerni az olyan betegségek okait és lehetséges gyógymódját, mint a malária vagy a tuberkulózis.

A World Community Grid további projektjeit egy újonnan létrehozott tanácsadó testület, a World Community Grid Advisory Board választja majd ki olyan vezető kutatóintézetek, állami és nonprofit szervezetek javaslatainak értékelésével, amelyek a grid számítástechnika használatával szeretnének humanitárius kutatásokat folytatni. A testület várhatóan öt-hat projektet vizsgál meg évente.

"A World Community Grid lehetővé teszi, hogy a kutatók szerte a világon példátlan mennyiségű adatot gyűjtsenek össze és elemezzenek a fontos globális problémák, többek között a közegészségügy kérdéseinek megválaszolásához" - hangsúlyozta Elaine Gallin, Ph.D., a kezdeményezés tanácsadó testületének tagja, a Doris Duke Charitable Foundation gyógyászati kutatóintézetének programigazgatója.

A World Community Grid tanácsadó testületének tagjai között a világ néhány legrangosabb tudományos, kutatási és jótékonysági szervezetének - köztük a National Institutes of Health, a Doris Duke Charitable Foundation, a Markle Foundation, a Mayo Klinika, az Oxfordi Egyetem, az Egészségügyi Világszervezet, valamint az ENSZ Fejlesztési Programjának képviselői foglalnak helyet.

Az IBM hardverekkel, szoftverekkel, műszaki szolgáltatásokkal és szakértelmével járul hozzá a World Community Grid infrastruktúrájának felépítéséhez, továbbá a hosztolásról, a karbantartásról és a támogatásról is gondoskodik.

Az IBM-hez csatlakozott a projekt keretében a grid-megoldások terén vezető szerepet betöltő United Devices is, amely azt tervezi, hogy a programban részt vevő PC-k és laptopok kihasználatlan kapacitását már meglévő világméretű grid-hálózatában összesíti. Az IBM és a United Devices már korábban is együttműködött a himlőkutatás számára létrehozott Smallpox Research Grid projektben, melynek keretében több mint kétmillió önkéntes vett részt a himlő kezelésére alkalmas készítmény keresésének felgyorsításában mintegy 35 millió gyógyszermolekula elemzésével. Az eredményeket az elmúlt év végén adták át az USA védelmi minisztériumának további tanulmányozásra.

Néhány becslés szerint a világon több mint 650 millió PC van használatban, és ezek mindegyike a World Community Grid projekt potenciális résztvevője. A grid számítástechnika gyorsan fejlődő technológia, amely önálló számítógépek ezreinek, sőt millióinak kollektív kapacitását képes összefogni egy hatalmas számítási bázissal rendelkező óriási “virtuális" rendszer létrehozásához. A grid-technológia a világ legnagyobb szuperszámítógépeink feldolgozó-képességét jóval meghaladó kapacitás biztosítására képes.

A World Community Grid az IBM több ezer alkalmazottja által adományozott számítógépes időből, valamint a világ minden részén dolgozó számítógép-felhasználók PC és laptop gépeinek tömegéből állt össze. A világméretű “szuperrácsot" IBM-technológia működteti, amely IBM eServer p630 és x345 rendszerekből, valamint IBM DB2 adatbáziskezelő szoftvert, továbbá AIX és Linux operációs rendszert futtató IBM Shark Enterprise Storage Serverekből áll. Az IBM DB2 szoftver naponta több millió SQL-lekérdezést támogat, miközben felügyeli az összehangoltan működő számítógépek milliói által szállított adatokat.
Kulcsszavak: egészségügy IBM

Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A múlt feltárása, a jövő segítségével!

Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!

2024. április 15. 18:46

Megéri-e az elektromos autózás?

Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.

2023. június 19. 09:31

Mire jók a chatbotok?

Éjjel-nappal elérhető chates ügyfélszolgálatot fenntartani igen költséges. A legtöbb weboldal számára nem is érné meg. Van azonban egy módszer, amivel jelentősen lehet növelni a felhasználói élményt, mégpedig chatbot használatával.

2023. június 16. 10:27

Hogyan válassz szoftverfejlesztő céget 5 lépésben?

Ha jelentős tőkét, erőforrásokat és időt fektetsz be egy szoftverfejlesztési projektbe, akkor egyáltalán nem mindegy, hogy milyen cégnek szervezed ki az adott feladatot.

2023. április 24. 09:12

Hát persze hogy dráma!

A Super Bowl reklámjai kapcsán szinte minden évben születik egy cikk Amerikában élő és dolgozó barátunk, Horváth Laci tollából, az idén azonban a marketing mellett szó esik az izgalmakról és a bírókról is...

2023. február 15. 23:01

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09