IX. Telecom Liberalizáció Konferencia

Kovács Attila, 2005. szeptember 13. 16:03
"Piacok és szabályozások újragondolása" mottóval, a CEBC szervezésében, szeptember 13-án tartották meg kilencedszer a Telecom Liberalizáció Konferenciát.
A hatvan résztvevős budapesti félnapos esemény apropója, hogy az elektronikus hírközlési piacok liberalizációja tíz év alatt a jelenlegi európai átlag közelébe hozta a szolgáltatások elérhetőségét a hazai lakosság és a vállalkozások számára. Nagyon sokat változott az igénybe vett távközlési szolgáltatások összetétele, a piaci kereslet és annak súlya a gazdaságban. A távközlési jeltovábbítás iránt megnyilvánuló kereslet további lényeges változásai még csak körvonalazódnak, a jeltermékek szerepe pedig még éppen csak érzékelhető a tartalompiacokon, de a hírközlési szakpolitika, a hatóság és piaci szereplők már készülnek az új eszközök, az új alkalmazások, az új szolgáltatásáruk piaci jelenlétére.

Megnyitójában Bárányné Sülle Gabriella (T-Mobile), a konferencia moderátora emlékeztetett rá, hogy mértékadó EU-szakértők szerint a következő 15 évben a piaci modellekben sokkal nagyobb szerepet kap az innováció, mint maguk a szolgáltatások.

Az öt előadás és a "Versenyhelyzet, piaci konszolidáció" témájú panelbeszélgetés élő és megalapozott ismereteket nyújtottak a várható változásokról az iparágban, felszínre hozva a fontos kérdéseket az új üzleti modellekben, a keresletekben és a jogi-szabályozási környezetben érzékelhető trendekről is. A konferencia a következő kérdésekre kereste a megfogalmazható válaszokat: hogyan birkózhat meg a hírközlési szakpolitika a dinamikusan változó szabályozási szűkületekkel; milyen stratégiai elemekkel bővülhet a hírközlési hatóság eszköztára; mennyivel kerültek közelebb a keresletekhez és a megvalósításhoz a konvergens szolgáltatások innovatív termékei; hogyan érhetnek be a piacokon az új IP és mobil hálózatok és alkalmazások; mennyire új az új generációs hálózat felépítése és működése; melyek lehetnek a szolgáltatók növekedési a pályái a változó igények és keresletek kielégítésére; mi lehet a "3 az egyben" modell üzleti alapja; mivel jár együtt a gazdasági versenyhelyzet megtartása a megélénkülő piackonszolidációs törekvések mellett?

Tóth László, az NHH stratégiai igazgatója "A Nemzeti Hírközlési Hatóság szabályozási stratégiájának tervezése" címmel tartott előadásában a nyár elején indult munkáról szólt. Kijelentette, hogy a már közzétett vitaanyag alapján ez év végére elkészül a stratégiai koncepció. "A folyamat többlépcsős, és egyre komolyabb anyagok elkészültét feltételezi" - mondta Tóth. Hozzátette: 4 témakörben (szabályozói célok, piaci helyzet és trendek, lehetséges szabályozási irányok, piaci forgatókönyvek) összesen 15 kérdést fogalmaztak meg a vitaanyagban. A stratégiai igazgató szerint máris látható, hogy a jelenlegi hírközlési szabélyozás túl bonyolult, rendkívül erőforrás-igényes és a különböző szinteken alkalmazott eszközök egymással ellenmondásba kerülhetnek. Ezáért az NHH határozott törekvése, hogy legalábbis a kevésbé fontos területeken egyszerűsítse a szabályozást.

További előadások a következő témákban hangzottak el: az EU elektronikus hírközlési szakpolitikájának készítési stratégiája; innováció a T-Comnál; lehet-e nálunk működőképes a virtuális mobilszolgáltatói üzleti modell; "3-az-1-ben" modell a kábeltévé-szolgáltatásban.
Kulcsszavak: konferencia távközlés

Telekom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Nem érdemes otthon őrizgetni a régi mobilokat

Bár látható javulás, a magyarok több mint fele még mindig otthon tárolja használaton kívüli, régi mobiltelefonját – derült ki a Yettel legutóbbi országos, reprezentatív kutatásából. A milliónyi fiókban heverő mobilkészülékből rengeteg értékes anyag újra felhasználható lenne, miközben a bennük lévő akkumulátor évek alatt akár tűzveszélyessé is válhat. Most a használt mobilok akár 30 000 Ft-ot is érhetnek a Yettelnél.

2024. április 19. 11:50

Megjelent a világ első unalmas telefonja

A Heineken a street kultúra ízlésformálójával, a Bodegával együttműködve bemutatta a Human Mobile Devices (HMD) által gyártott "The Boring Phone" készüléket.

2024. április 18. 13:15

Már egy évtizede társ a mindennapokban: 10 éves a Simple alkalmazás

Magyarország egyik legnépszerűbb mobilappja*, a Simple alkalmazás idén ünnepli a 10. születésnapját.  Az applikáció 2014. április 15-én vált elérhetővé az alkalmazásboltokban, az elmúlt évtizedben már több mint hárommillióan töltötték le, és indulása óta már több mint 50 millió in-app és 80 millió NFC tranzakció futott át rajta. A fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil számításai alapján 2023-ban a hazai online autópálya-matrica, a közterületi parkolójegy értékesítés és a QR-kód alapú csekkbefizetések is mintegy majdnem ötöde a Simple appon keresztül történt. 

2024. április 15. 13:02

Tavaszi fotózási tippek a HONOR-tól

A HONOR jobbnál jobb hardverrel és szoftverrel teszi izgalmasabbá a fotózást, de a funkciók és lehetőségek kihasználásához érdemes észben tartani pár egyszerű tippet ahhoz, hogy a lehető legszebb képeket készíthessük el.

2024. április 11. 11:38

A csoportos beszélgetéseket összegzi a Rakuten Viber új, MI-alapú funkciója

A Rakuten Viber, a privát és biztonságos üzenetküldés és hívások globális piacvezetője az OpenAI technológiáját felhasználva elindított egy mesterséges intelligenciával vezérelt beszélgetés összegző funkciót. A szolgáltatás a csoportos csevegések olvasatlan üzeneteinél hasznosítható. A több millió felhasználó igényeinek megfelelően kifejlesztett funkció zökkenőmentes és gyors megoldást kínál arra, hogy a csevegésben lévő akár 100 olvasatlan üzenetből a lényeges információkat egy tömör összefoglalóba sűrítse.

2024. április 10. 21:07

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09