Tizenkétmilliárdos forrás szélessávú fejlesztésekre az elmaradott régiókban

forrás Prim Online, 2005. október 7. 12:22
A szélessávú internet-hozzáférést biztosító infrastruktúrák kiépítésére rendelkezésre álló pályázati források 3 milliárd forint mértékű megemeléséről döntött a napokban a Gazdasági Versenyképességi Operatív Program (GVOP) Monitoring Bizottsága.
A GVOP 4.4.2 pályázat keretében lehívható támogatás mértékét 10,5 milliárd forintra megemelő forrás-átcsoportosítást a kevésbé fejlett régiók önkormányzatainak az előirányzott 4,6 milliárdos keretet jóval meghaladó igénye indokolta.

Magyarországon az utóbbi években a szélessávú lefedettség dinamikusan növekszik. 2004 márciusában a tízezer fő feletti lélekszámú települések lakosságának 87,9%-a számára volt biztosított szélessávú internet-hozzáférés, jelenleg ez az arány 92% feletti.

A legjelentősebb növekedést a kisebb, három és tízezer fő közötti települések, valamint a háromezres lélekszám alatti települések lakosainak lefedettségi adatai mutatják. Utóbbi esetében az arány még 2004 tavaszán is csak 3,7% volt, míg jelenleg a legkisebb települések esetében a lakosság 50%-ának van lehetősége szélessávon internetezni.

Az európai szintre való felzárkózás és a versenyképesség növelése érdekében az IHM által készített Nemzeti Szélessávú Stratégia (NSZS) célul tűzte ki, hogy 2010-re Magyarország egész területén elérhetővé váljon a szélessávú internetszolgáltatás. E cél eléréséhez elengedhetetlen a nemzeti és európai uniós források bevonása azon kevésbé fejlett térségek fejlesztéseinek finanszírozására, ahol a szolgáltatóknak nem éri meg üzleti alapon fejleszteni, hiszen beruházásaik megtérülése nem - vagy csak hosszabb távon - volna biztosított.

Az IHM 2003-ban hazai forrásból írt ki pályázatokat (HHÁT-2 és HHÁT-3) a fenti cél támogatására, majd 2004-től a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) által irányított GVOP 4. prioritásának 4. intézkedése keretében nyíltak meg jelentős uniós források a szélessávú infrastruktúra-fejlesztés támogatására Magyarország üzletileg kevésbé fejlett területein. A GVOP 4.4.1 kódjelű pályázat keretében a kis- és középvállalkozások, míg a GVOP 4.4.2 pályázaton önkormányzatok szerezhetnek támogatást.

A 2005 elejétől elérhető GVOP 4.4.2 pályázat iránt az elmúlt hónapokban óriási érdeklődés mutatkozott, ami egyrészt a magas, 75%-os támogatási aránynak, másrészt a különleges konstrukciónak köszönhető. A Magyarországon újonnan kidolgozott modell értelmében a pályázat támogatja, hogy az önkormányzatok a szolgáltatókkal együtt egyfajta "partneri" viszonyban valósítsák meg a beruházást és biztosítsák a szolgáltatást. A különlegesen magas érdeklődést és pályázati kedvet bizonyítja, hogy az eddig beérkezett 60 pályázat már több mint 10 milliárd forint támogatást igényelt. Mivel ez az igény jóval magasabb az idén előirányzott 4,6 milliárdos keretnél, a GVOP Monitoring Bizottsága a napokban döntést hozott a források átcsoportosításáról - ennek nyomán a GVOP 4.4.2 pályázat keretében az idén 10,5 milliárd forint támogatás áll rendelkezésre.

Míg a GVOP 4.4.2 pályázat iránt óriási az érdeklődés, addig a GVOP 4.4.1 pályázat felfutása még várat magára. A 4.4.1 pályázat lehetővé teszi a KKV-k, illetve a közösségi végpontokon keresztül a magánszemélyek számára a bekapcsolódást az üzleti folyamatokba. A támogatásra rendelkezésre álló keretösszeg 2006 végéig 1.500 millió forint. A nyertes pályázók részére a 2004-es és 2005-ös években eddig megítélt támogatás 926 millió forint. Az elektronikus hírközlési szektorban működő KKV-k érdeklődésének felkeltését, pályázati kedvük élénkítését célozta az IHM és az IT Kht. napokban megtartott konferenciája. A rendezvényen az eddig megvalósult szélessávú mintaprojektek bemutatásán túl a pályázat részletes ismertetéséről, az előző évhez képest a pályázati kiírásban történt kedvező változásokról, a sikeres pályázat megírásának kulcskérdéseiről tartottak előadásokat a minisztérium, valamint a pályázatok kezelését végző IT Információs Társadalom Kht. szakértői.
Kulcsszavak: pályázat ADSL IHM

Telekom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Rakuten Viber elnyerte a SOC 2 Type 2 tanúsítványt

A Rakuten Viber, a világ egyik vezető kommunikációs platformja, amely nagy hangsúlyt fektet a biztonságos és privát kommunikációra, sikeresen teljesítette a Service Organization Control (SOC) 2 Type II tanúsítványt. A SOC 2 az American Institute of Certified Public Accounts (AICPA) által kidolgozott ellenőrzési szabvány. Szigorú keretrendszerét úgy alakították ki, hogy biztosítsa az ügyféladatok biztonságát, rendelkezésre állását, bizalmas jellegét és védelmét.

2024. április 24. 11:38

A magyar vásárlók közül választják a legtöbben környezettudatosságból a felújított mobilt

Nagyjából 300 tonna szén-dioxidtól kímélte meg a környezetet a Rejoy és a három további piacon jelen lévő anyacége, a Flip Technologies – ez átszámítva 150 személyautó éves kibocsátásának felel meg. A piactér régiós ügyfélfelmérése szerint arányaiban a magyar vásárlók közül voksolnak a legtöbben a felújított készülékekre környezettudatossági szempontokból – ebben pedig a boomer és millenial korú ügyfelek a legaktívabbak.

2024. április 21. 16:50

Nem érdemes otthon őrizgetni a régi mobilokat

Bár látható javulás, a magyarok több mint fele még mindig otthon tárolja használaton kívüli, régi mobiltelefonját – derült ki a Yettel legutóbbi országos, reprezentatív kutatásából. A milliónyi fiókban heverő mobilkészülékből rengeteg értékes anyag újra felhasználható lenne, miközben a bennük lévő akkumulátor évek alatt akár tűzveszélyessé is válhat. Most a használt mobilok akár 30 000 Ft-ot is érhetnek a Yettelnél.

2024. április 19. 11:50

Megjelent a világ első unalmas telefonja

A Heineken a street kultúra ízlésformálójával, a Bodegával együttműködve bemutatta a Human Mobile Devices (HMD) által gyártott "The Boring Phone" készüléket.

2024. április 18. 13:15

Már egy évtizede társ a mindennapokban: 10 éves a Simple alkalmazás

Magyarország egyik legnépszerűbb mobilappja*, a Simple alkalmazás idén ünnepli a 10. születésnapját.  Az applikáció 2014. április 15-én vált elérhetővé az alkalmazásboltokban, az elmúlt évtizedben már több mint hárommillióan töltötték le, és indulása óta már több mint 50 millió in-app és 80 millió NFC tranzakció futott át rajta. A fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil számításai alapján 2023-ban a hazai online autópálya-matrica, a közterületi parkolójegy értékesítés és a QR-kód alapú csekkbefizetések is mintegy majdnem ötöde a Simple appon keresztül történt. 

2024. április 15. 13:02

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50