A Káma-szútra féreg nem örömet okoz

Az internetes vírus két nap múlva fájlokat töröl

forrás Prim Online, 2006. február 1. 20:01
A Káma-szútra féreg a fertőzött rendszereken most péntektől, azaz 2006. február 3-ától kezdve minden hónap harmadik napján felülírja a biztonsági alkalmazásokhoz tartozó fájlokat és a felhasználók egyéb dokumentumait. A NOD32 antivírus rendszert gyártó ESET javasolja, hogy mindenki frissítse antivírus szoftverét.
A féreg két nap múlva aktivizálja magát, és a nem megfelelő védelemmel rendelkező számítógépeken óriási adatveszteséget okozhat. Habár a rendszeresen frissített vírusvédelmi szoftverek felhasználói nincsenek közvetlen veszélyben, az ESET online vírusfigyelője, a www.virusradar.com szerint a féreg az elmúlt 168 órában mégis a második legtöbb fertőzést produkálta az interneten, így indokolt kiemelten veszélyesnek tekinteni. Az adatvesztés megelőzése érdekében ajánlatos a számítógépet a legfrissebb víruskeresőkkel átvizsgálni, a NOD32 ingyenesen, a www.nod32.hu oldalról letölthető próbaverziója megelőzi a féreg aktivizálódását.

Az ESET által VB.NEI néven regisztrált (más néven Káma-szútra, Blackmal, Blackworm, vagy Nyxem) tipikus e-mail féregként viselkedik, mivel levélben, csatolmányként érkezik, majd a fájl megnyitásával a felhasználó maga telepíti a vírust. A féreg ezután minden hónap harmadik napján megpróbálja felülírni (értelmezhetetlenné tenni) a biztonsági alkalmazások állományait és a következő kiterjesztésű fájlokat:

  • .doc, .xls, . mdb, . mde, . ppt, .pps (többnyire a MS Office dokumentum-formátumai)
  • .zip, .rar (archivált fájlok kiterjesztései)
  • .pdf, . psd (tipikusan Adobe Acrobat vagy Photoshop fájlok)

A Káma-szútra vírus és a hasonló kórokozók fertőzése egyébként azon a reflexen alapszik, hogy sokan megnyitják az ismeretlen vagy éppen ismerős feladótól származó levelekhez csatolt fájlokat, vagy megnézik a levélben ajánlott weboldalt.

A biztonságos eljárás szerint először érdemes megbizonyosodni a feladó valódi személyéről, átvizsgálni a fájlt egy frissített és heurisztikus vírusvédelemmel ellátott keresővel, majd a csatolmányt a merevlemezre lementeni és megnézni az igazi nevét és kiterjesztését. A kettős kiterjesztés (két pont a fájnévben) mindig vírusfertőzésre utalhat.

A VB.NEI által várhatóan okozott károk is rávilágítanak a proaktív (azaz a még ismeretlen fertőzéseknek a vírusleíró adatbázis frissítése nélküli felismerésére képes) víruskereső szoftverek használatának fontosságára. Az ESET által fejlesztett NOD32 intelligens heurisztikus védelmének köszönhetően még a fertőzés előtt érzékeli a férget - ezt a AV-Test.Org (a magdeburgi egyetemen működő független, vírus- és kémprogramkereső labor) tesztje is bizonyítja.
Kulcsszavak: Eset NOD32 vírus

Biztonság ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Kiberbiztonsági útmutató készült a magyar kkv-knak

A magyar kisvállalkozásokat támogató kiberbiztonsági kézikönyvet mutatott be az Európai Innovációs és Technológiai Intézettel (EIT Digital), a Nemzetközi Digitális Alapítvánnyal (Global Digital Foundation) együttműködve a Huawei Technologies. 

2024. április 19. 18:43

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50