IP alapú tévészolgáltatást tesztel a T-Online

Kovács Attila, 2006. április 20. 14:16
A T-Online megkezdte az IP alapú televíziós szolgáltatás műszaki tesztjét - tájékoztatták ma a sajtó munkatársait az az internetszolgáltató képviselői. Az IPTV esetében a megszokott tévénézési lehetőségen túl az előfizetők olyan új tartalmi szolgáltatásokat is kipróbálhatnak, mint a digitális videotéka (VOD – Video On Demand), a műsorfelvevő (PVR – Personal Video Recorder), az elektronikus műsorújság (EPG), a szünetfunkció (timeshift), a gyerekzár és az egyéb interaktív lehetőségek. Első lépésben Budapest XI. kerületében, 500 felhasználó számára nyílt meg az új platform kipróbálásának lehetősége.
Az IPTV technológiánál a tartalom az internet-protokollra épülő szélessávú hálózaton érkezik. A T-Online jelenlegi konfigurációjában körülbelül 2,5 Mbit/s sávszélesség szükséges egy set-top-box kiszolgálásához, az internetre használt sávszélességen túl.

A mai technikai bemutatón kiderült: az IPTV rendszerének üzembe helyezése egyszerű: az új szolgáltatást a már meglévő tévékészülékhez a szolgáltató által adott set-top-box egységgel és ADSL gateway eszközzel lehet igénybe venni. Az egységet egy speciális távirányítóval lehet vezérelni.
A szolgáltatások a televízió képernyőjén, a tévéműsor felett megjelenő menürendszer segítségével érhetők el. Az elektronikus műsorújság nem csak a csatornák aktuális műsorkínálatát mutatja be, hanem lehetővé teszi, hogy az újságban található műsorokat a felhasználó időzített felvételre is beállíthassa. Ugyanígy az is megoldható, hogy ha valaki lemarad egy élő műsorról, a set-top-box készülék segítségével – nagy kapacitású merevlemezre – rögzítheti az adást. Ezt az adattároló funkciót használja fel a készülék úgynevezett timeshift képessége is: általa élő adás közben is „megállíthatóvá” válhat a műsor, így amikor a néző folytatni kívánja a tévézést, a műsor ugyanarról a pontról indul tovább, ahol azt korábban abbahagyta, mivel eközben a készülék rögzítette az adást.

A tesztrendszerben jelenleg közel 50 tévéállomás programja érhető el, amelyek prémium csatornákkal egészülnek ki. Emellé társul a videotéka, amelynek segítségével komplett mozifilmeket tekinthetünk meg: a rendszerben néhány gombnyomás után tetszés szerinti film rendelhető meg, és azonnal elindul a lejátszás.

A rendszer funkciói között fontos szerepet játszik a PIN-kódos védelem. Ezáltal lesz védhető a vásárlási modul, amely nem csupán a videotéka használata közben hasznos, hanem segítségével például a számlainformációt is nyomon követhetjük, sőt szolgáltatási csomagot is válthatunk a tévé képernyőjén távirányítónkkal. Ugyancsak PIN-kóddal vezérelhetjük a gyermekzár funkciót, amelynek segítségével bizonyos televíziós és videotéka tartalmakat elzárhatunk a kiskorúak elől.

A T-Online Magyarország az IPTV szolgáltatást a Microsoft IPTV platform segítségével biztosítja, amelyet az internetszolgáltató arculatához alakítva, magyar nyelvű (honosított) felülettel bocsátja a felhasználók rendelkezésére.

A Megyeri Tibor és Garay Csaba által tartott bemutatón kapott további információk:
a kereskedelmi szolgáltatás várhatóan 2006. második felében, végén kezdődik,
az IPTV csomagok kínálatával a T-Online "belső konkurenciája" lesz a testvérvállalat T-Kábel kábeltévés szolgáltatónak;
a multicast technológiát használó eszköz még nem képes a HDTV adások továbbítására;

Telekom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Nem érdemes otthon őrizgetni a régi mobilokat

Bár látható javulás, a magyarok több mint fele még mindig otthon tárolja használaton kívüli, régi mobiltelefonját – derült ki a Yettel legutóbbi országos, reprezentatív kutatásából. A milliónyi fiókban heverő mobilkészülékből rengeteg értékes anyag újra felhasználható lenne, miközben a bennük lévő akkumulátor évek alatt akár tűzveszélyessé is válhat. Most a használt mobilok akár 30 000 Ft-ot is érhetnek a Yettelnél.

2024. április 19. 11:50

Megjelent a világ első unalmas telefonja

A Heineken a street kultúra ízlésformálójával, a Bodegával együttműködve bemutatta a Human Mobile Devices (HMD) által gyártott "The Boring Phone" készüléket.

2024. április 18. 13:15

Már egy évtizede társ a mindennapokban: 10 éves a Simple alkalmazás

Magyarország egyik legnépszerűbb mobilappja*, a Simple alkalmazás idén ünnepli a 10. születésnapját.  Az applikáció 2014. április 15-én vált elérhetővé az alkalmazásboltokban, az elmúlt évtizedben már több mint hárommillióan töltötték le, és indulása óta már több mint 50 millió in-app és 80 millió NFC tranzakció futott át rajta. A fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil számításai alapján 2023-ban a hazai online autópálya-matrica, a közterületi parkolójegy értékesítés és a QR-kód alapú csekkbefizetések is mintegy majdnem ötöde a Simple appon keresztül történt. 

2024. április 15. 13:02

Tavaszi fotózási tippek a HONOR-tól

A HONOR jobbnál jobb hardverrel és szoftverrel teszi izgalmasabbá a fotózást, de a funkciók és lehetőségek kihasználásához érdemes észben tartani pár egyszerű tippet ahhoz, hogy a lehető legszebb képeket készíthessük el.

2024. április 11. 11:38

A csoportos beszélgetéseket összegzi a Rakuten Viber új, MI-alapú funkciója

A Rakuten Viber, a privát és biztonságos üzenetküldés és hívások globális piacvezetője az OpenAI technológiáját felhasználva elindított egy mesterséges intelligenciával vezérelt beszélgetés összegző funkciót. A szolgáltatás a csoportos csevegések olvasatlan üzeneteinél hasznosítható. A több millió felhasználó igényeinek megfelelően kifejlesztett funkció zökkenőmentes és gyors megoldást kínál arra, hogy a csevegésben lévő akár 100 olvasatlan üzenetből a lényeges információkat egy tömör összefoglalóba sűrítse.

2024. április 10. 21:07

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09