Kit érdekel, hogy papírból puskázott a számítógép? A vizsga sikerült!

Vértes János Andor, 2006. április 24. 12:14
A 2006. évi választás győztesei közé tartozik a választási rendszer számítógépes háttere is: nem volt betörés (szinte még kísérlet sem), az eredmények gyorsan, zökkenőmentesen rendelkezésre álltak, senkiben fel sem merült, hogy bárhol bármi gond lehetett volna abban a fránya informatikában.
Az igazán nagyszerű és boldogító tények mellett azért emeljük ki, hogy a nagyfokú biztonság és hibamentesség legfőbb oka, hogy nálunk a számítógépes rendszer alapvetően még mindig nem a választás lebonyolításának eszköze. A legfőbb adathordozó az a mérhetetlen sok papír, amire ikszét vagy keresztjét elhelyezheti az állampolgár, és azon számítógépek többsége, amelybe ezek az adatok bekerülnek, ugyancsak izoláltan, az internetről nemhogy tűzfalakkal, hanem fizikai falakkal is elválasztva működtek. A számítástechnikai rendszer nálunk nem csinál mást, csak a bevitt számokat összeadja és az eredményt visszaböfögi, némi túlzással ezt megtehetné a telefonunkba integrált négyműveletes kalkulátor is. Komolyabb algoritmusra nem is a szavazatok összeszámlálásakor, hanem a magyar választási rendszer bonyolultságából eredő számítások elvégzésekor van szükség, vagyis amikor a Hagenbach Bischoff formula, illetve a d"Hont mátrix segítségével kiszámolják a listás mandátumokat és elosztják a töredék szavazatokat, de ehhez is elég lenne egy kisebb tudományos kütyü (a választási rendszer ésszerű reformjáról nem is beszélve)...

Amikor tehát örömködünk, hogy mekkora nagy nálunk az informatikai biztonság, érdemes belegondolnunk, hogy az ősi abakusz esetében sem fenyegettek senkit e-mailben terjedő vírusok vagy beépített kémprogramok, az eredményt pedig csak úgy lehetett "meghackelni", ha valaki egy óvatlan mozdulattal áttolt néhány golyót a túloldalra. Ha akadt kellő őrszemélyzet, aki oda tudott figyelni, hogy senki illetéktelen ne tologassa a golyókat, akkor máris ki lehetett adni a győzelmi jelentést: a rendszer biztonsága ötösre vizsgázott...

Nos ennyiről és ennyiből még nem mondhatjuk el, hogy itt van már a Kánaán. Tennünk kell még néhány aprócska lépést addig, amíg előbb szavazófülkében, később talán otthon is egy képernyőt nézve, netán arra rábökve tesszük oda az X-et a nekünk megfelelő személy/párt mellé, és már az "urnazárás" pillanatában megvan a végeredmény... Műszakilag mindez akár már ma is megvalósítható lenne, csak hát néhány biztonságtechnikai kérdés felmerül, és egy ilyen típusú országos hálózatot feltehetően ma még sokkal drágább lenne működtetni, mint amennyibe a több tízezer választási bizottság, a sok millió kinyomtatott papír és ezek manuális összeszámolása kerül. A számítógéprendszer ma mindehhez csak apró ráadás. Amely persze jól vizsgázott, dicsérjük meg, legyünk megértők, ne hangsúlyozzuk, hogy ott volt hozzá az a többmilliónyi papírpuska... Az érettségiztető tanárok többségének figyelmét is jótékonyan el szokta vonni a párkányon megpihenő galamb, mi sem lehetünk ünneprontóak...
Kulcsszavak: politika

E-közig ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A Thermaltake bemutatja első Bumblebee (dongó) színű termékét

A Thermaltake, a prémium toronyházak, hűtések, gamer perifériák és nagy teljesítményű memóriák piacán vezető PC-komponens márka bejelentette a The Tower 200 Bumblebee Mini toronyházat, egy új színű változatot a közkedvelt The Tower sorozatban. A Tower 200 egy mini-ITX toronyház függőleges kialakítással és kivételes hűtési hatékonysággal. Bár ez a ház kompakt méretű, egy 4090-es grafikus kártya és egy 280 mm-es radiátor is elfér benne. Az új élénk sárga árnyalat hozzáadásával a The Tower 200 sorozat már hat színben kapható: fekete, Snow, Turquoise, Racing Green, Matcha Green és Bumblebee, így könnyedén kiválaszthatod a stílusodhoz illő The Tower 200-at.

2024. január 2. 12:10

Magyarországon is elkezdték blokkolni az AI robotok hozzáférését a weboldalak

Felmérésünk szerint az 1000 legolvasottabb magyar weboldal nagyjából 1%-a blokkolja a mesterséges intelligencia robotok hozzáférését tartalmaikhoz. Világszinten ez az arány már 20% felett jár, de Magyarországon is növekedés várható.

2023. október 12. 16:11

Gyerekszobától a tanteremig – Két nap a digitális tudatosságért

Mit jelent a digitális szülőség a XXI. században? Hogyan tudjuk online is biztonságban gyerekeinket? Milyen eszközkészlettel tudjuk elősegíteni, hogy élmény legyen a tanulás? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ az a kétnapos esemény-sorozat, melyet a digitális tudatosság jegyében szerveznek a Magyar Telekom székházban.

2022. október 13. 12:55

Érik a forradalom az alkalmazásfejlesztésben

Az IT-szektorban tomboló munkaerőhiány nem új keletű probléma: miközben jelenleg az USA-ban közel 1 millió betöltetlen pozíció van a területen, a hazai GDP csaknem 20%-át adó digitális gazdaság a kivándorlással, a kisadózó vállalkozásokat érintő szigorításokkal és az alapfokú oktatás kapcsolódó hiányosságaival küzd. Mindezt tetézi a járvány alatt pánikszerűen felpörgő digitalizációs igény, hiszen nagyságrendileg ötször több megrendelés érkezik manapság a fejlesztő cégekhez. 

2022. október 4. 17:08

Félárú utazási kedvezmény a HVG Állásbörzére érkezőknek

A MÁV-Volán-csoport saját standdal és online is várja az érdeklődőket a HVG Állásbörzén, amit 2022. október 5-én és 6-án rendeznek a Papp László Budapest Sportarénában. Az eseményre utazóknak a MÁV-START és a GYSEV 50 százalékos alkalmi menettérti kedvezményt biztosít bármely belföldi állomásról Budapestre, a Keleti, a Nyugati és a Déli pályaudvarra, továbbá Kelenföld, Kőbánya-Kispest, Kőbánya alsó, Kőbánya-felső és Zugló állomásra. 

2022. október 4. 15:33

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50