Viccgenerátor a beszédkészség fejlesztéséhez

MTI Sajtóadatbank, 2006. szeptember 3. 09:35
Skót programozók számítógéppel generált szóviccekkel élénkítik a beszédben visszamaradott gyerekek kifejezőkészségét: az angol vicc színvonalát alulról közelítő furcsa mondókákat imádják a gyerekek, és mindenkinek mesélik az újnál újabb vicceket.
Három egyetem (Dundee, Aberdeen és Edinburgh) kutatóinak közös munkájával készült el a "poénos beszédkészség fejlesztő rendszer" (System to Augment Non-speakers Dialogue Using Puns - STANDUP)".

Dr. Annalu Waller számítógép-tudománnyal foglalkozó kutató (University of Dundee) nem tagadja, hogy a számítógép által összehozott új viccek nagy része szörnyű, de bizonyos fejlődési szakaszban a kisgyerekek is állandóan sületlen, egyáltalán nem nevetséges vicceket mondanak, s ezt a lehetőséget hozták el a beszédben visszamaradottak számára.

A vicckészítő laboratóriumba be kell írni a poén részét képező egyszerű vagy összetett szót, s a program megírja a felvezető kombinációkat. Tulajdonképpen hasonló hangzású vagy más módon a szóhoz köthető szavakat keres, és helyez be a vicc-sablonba.

A sablon a magyar viccek közül leginkább a "Hogy hívják a kis rókát? Apróka " kaptafához hasonlít.

Dr. Waller szerint a beszédben visszamaradott gyerekeknek eddig készített számítógépes oktatóprogramok nem segítenek a kommunikációs készség fejlesztésében, mert nem állnak elő nyelvi újdonságokkal. A fantázia élénkítéséhez nyelvi játékokra van szükség.

A programot 10 hete használják egy Glasgow melletti kisegítő iskolában, és a gyerekek rajonganak érte, mert a viccekkel időről időre a figyelem központjába kerülnek, és nő az önbizalmuk is - olvasható a BBC brit közszolgálati rádió és televízió honlapján.

Kulcsszavak: oktatás tudomány

Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A múlt feltárása, a jövő segítségével!

Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!

2024. április 15. 18:46

Megéri-e az elektromos autózás?

Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.

2023. június 19. 09:31

Mire jók a chatbotok?

Éjjel-nappal elérhető chates ügyfélszolgálatot fenntartani igen költséges. A legtöbb weboldal számára nem is érné meg. Van azonban egy módszer, amivel jelentősen lehet növelni a felhasználói élményt, mégpedig chatbot használatával.

2023. június 16. 10:27

Hogyan válassz szoftverfejlesztő céget 5 lépésben?

Ha jelentős tőkét, erőforrásokat és időt fektetsz be egy szoftverfejlesztési projektbe, akkor egyáltalán nem mindegy, hogy milyen cégnek szervezed ki az adott feladatot.

2023. április 24. 09:12

Hát persze hogy dráma!

A Super Bowl reklámjai kapcsán szinte minden évben születik egy cikk Amerikában élő és dolgozó barátunk, Horváth Laci tollából, az idén azonban a marketing mellett szó esik az izgalmakról és a bírókról is...

2023. február 15. 23:01

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09