Idén 78 újabb e-Magyar pont létesül Erdélyben

Szülőföldön az információs társadalom

forrás Prim Online, 2006. október 19. 18:47
Az e-Magyar pontok révén mintegy 350.000 erdélyi magyar számára vált lehetővé az internetes kommunikáció. A lakosság által ingyenesen és könnyen elérhető, kiszámítható minőségben szolgáltató közösségi internet-hozzáférési pontok sok települést kapcsoltak rá a világhálóra. 2006-ban újabb 78 e-Magyar pont létrehozását támogatta a Progress Alapítvány, a HargitaHáló mellett újabb 3 Hálót is kialakítanak. A romániai magyar közösségek 2003-tól pályázhatnak informatikai fejlesztésekre.
2006-ban a Szülőföldön az információs társadalom program folytatásaként a Határon Túli Magyarok Hivatala 85 millió forintos támogatást biztosított. A Progress Alapítvány főként az infrastrukturális fejlesztésekre fektetett hangsúlyt, ezért augusztusban pályázatot hirdetett további e-Magyar Pontok létrehozására. Ezen belül továbbra is kiemelt szerepet kapnak a Háló-jellegű fejlesztések, amelyek stratégiai szempontból több előnnyel járnak. Lehetőség adódik arra, hogy a teljes hálózat internet-ellátása egy kapcsolódási ponton történjen meg, a Háló végpontjai között pedig integrált rendszer alakul ki, amely költségmegtakarításhoz vezet.

A beérkezett pályázatok elbírálása kerültek, így a HargitaHáló (újabb 3 hozzáférési pont létrehozása, így elérve a 44-et), UdvarhelyHáló (létrehozás, 17 hozzáférési ponttal), MarosHáló (létrehozás, 13 hozzáférési ponttal és beintegrálva a tavaly létrehozott 8 egyéni pontot) és a GyergyóHáló (létrehozás, 12 hozzáférési ponttal) kap támogatást. Ugyanakkor további 33 egyéni hozzáférési pont jön létre olyan területeken,  ahol integrált hálózat nem működik. Az e-Magyar Pontok működtetői továbbá ECDL képzésben részesülnek. Az egy e-Magyar Pontra fordított támogatás értéke mintegy 20.000 RON-ra becsülhető.

Az RMDSZ és a magyarországi Informatikai és Hírközlési Minisztérium még 2003-ban írt alá együttműködési megállapodást, amely a kölcsönös tájékoztatásra, tanácsadásra, informatikai pályázati rendszerek közös kidolgozására irányult. A magyarországi Informatikai és Hírközlési Minisztérium 2003-ban első alkalommal biztosított külön keretet a határon túli magyar közösségek támogatására. A program romániai kezelését a Progress Alapítvány vállalta.

A romániai magyar közösségek informatikai támogatására 2004-ben hirdetett pályázaton keresztül 162 számítógép, illetve 51 nyomtató került kihelyezésre. Az eszközök jelentős része (50 helyszín) magyar többségű iskolákba jutott el. A tartalomfejlesztési támogatás révén 10 országos-, 8 regionális, illetve 8, az adott szakterület szempontjából fontos honlap létrehozását, illetve fejlesztését támogatta az Alapítvány.

2004-ben az Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM) a határon túli magyarság internet-ellátottságának növelését, az információs társadalom kialakulást, ugyanakkor a magyar nyelvű kultúra megőrzését tartotta szem előtt. Ebben az évben a lakosság által könnyen elérhető, megfizethető, kiszámítható minőségben szolgáltató közösségi internet-hozzáférési pontok (továbbiakban: e-Magyar pont) létrehozását tűzte ki célul. Az IHM a Puskás Tivadar Közalapítványt bízta meg a határon túli pályázatok lebonyolításával. A PTA az e-Magyar pontok, a számítógépes tartalomszolgáltatás létrehozásához és az adatforgalom biztosításához szükséges műszaki, technikai fejlesztések megvalósításához, a magyar kultúra digitális megőrzéséhez, info-kommunikációs és audio-vizuális fejlesztésekhez kapcsolódó képzéshez nyújtott pénzbeni támogatást.

2005-ben 89 e-Magyar pont jött létre. Ez helyszínenként egy, illetve két számítógépet, egy nyomtatót, illetve internet-kapcsolat jelent. A támogatásnak köszönhetően 41 tartalomfejlesztési projekt is született, tizenkét kolozsvári könyvtár együttműködésével pedig elindult az Erdélyi Közös Könyvtárkatalógus - EKKA (http://www.konyvtar.ro).

További részleteket a www.progress.ro honlapon találnak.

RMDSZ sajtóanyag

Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI

A múlt feltárása, a jövő segítségével!

Kevés izgalmasabb terület létezik a régészetnél. Vajon mi rejtőzik a régi idők, épületek falai mögött? Felfedezések, meglepetések sokasága, amire nem igazán lehet felkészülni. Egy ilyen terepmunkát azonban nem lehet csak úgy, ásóval elvégezni, és még Indiana Jonesnak is óriási segítség egy-egy digitális, innovatív, 21. századi eszköz!

2024. április 15. 18:46

Megéri-e az elektromos autózás?

Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.

2023. június 19. 09:31

Mire jók a chatbotok?

Éjjel-nappal elérhető chates ügyfélszolgálatot fenntartani igen költséges. A legtöbb weboldal számára nem is érné meg. Van azonban egy módszer, amivel jelentősen lehet növelni a felhasználói élményt, mégpedig chatbot használatával.

2023. június 16. 10:27

Hogyan válassz szoftverfejlesztő céget 5 lépésben?

Ha jelentős tőkét, erőforrásokat és időt fektetsz be egy szoftverfejlesztési projektbe, akkor egyáltalán nem mindegy, hogy milyen cégnek szervezed ki az adott feladatot.

2023. április 24. 09:12

Hát persze hogy dráma!

A Super Bowl reklámjai kapcsán szinte minden évben születik egy cikk Amerikában élő és dolgozó barátunk, Horváth Laci tollából, az idén azonban a marketing mellett szó esik az izgalmakról és a bírókról is...

2023. február 15. 23:01

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50