Agyhullámokkal irányított robot

forrás Prim Online, 2007. január 21. 11:13
Amerikai kutatók olyan humanoid robotot fejlesztettek, melynek mozdulatait az emberi agyból közvetlenül érkező jelek irányítják. A kutatócsoport félautomata robotját irányítója helyváltoztatásra és kiválasztott tárgyak felemelésére tudja utasítani pusztán azzal, hogy ezekre a cselekvésekre gondol. Az így generált agyhullámokat az emberi fejbőrre szerelt elektródák érzékelik és továbbítják őket egy számítógéphez, majd onnan utasítások formájában a robothoz − adta hírül az InfoPark Zrt. innovációs hírlevele (http://www.koine.hu/) a The Engineer nyomán.
A University of Washington tudósainak eszköze a 2006. december közepén Kanadában lezajlott Current Trends in Brain-Computer Interfacing szakmai találkozón került bemutatásra. A robotot vezérlő személy egy 32 elektródát tartalmazó sisakot viselt, mely az agytevékenységek fejbőrön okozott változásait észlelte. A navigátor a robotot gondolataival arra tudja utasítani, hogy haladjon előre, két tárgy közül válassza ki az egyiket, emelje fel azt és két lehetséges helyszínből juttassa el az egyikre. 

Az irányító a robot kameráján keresztül egy számítógép-képernyőn véletlenszerű képeket kap az érzékelt tárgyakról. Amikor a személy megpillantja azt a tárgyat, melyet fel akar venni, az agyában születő meglepetésérzet jelei eljutnak a számítógéphez, ahol azok leforítódnak a robot számára értelmezhető utasításokká. Előzetes eredmények szerint a robot 94 százalékos pontossággal választja ki az ember által szándékolt tárgyat.
 
A kutatást vezető Rajesh Rao professzor a The Engineer cikkében rámutatott: a kísérlet eredményei reményt adnak arra, hogy hasonló félautomata robotokat mozgáskorlátozottak segítésére, vagy házimunkák elvégzésére alkalmazzunk egyszer. A fejlesztés következő fázisai azt célozzák, hogy a robot képes legyen előre meghatározott tárgyakat felkutatni, akadályokat kikerülni és több szobán keresztül közlekedni. Ezek egyszerre igénylik kifinomultabb jelek feldolgozását az őt kormányzó személy agyából és nagyobb fokú autonómiát az önálló problémamegoldáshoz. (A The Engineer nyomán)

Forrás: Koine – az InfoPark Zrt. innovációs hírlevele
Kulcsszavak: robot tudomány

Színes ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Megéri-e az elektromos autózás?

Az elektromos autók használata ugyan már nem új keletű dolog, mégis még mindig nagyon megosztó témának számít. Vannak megrögzött ellenzői és szinte már vallásos áhitattal tisztelői is ennek a közlekedési eszköznek, de az igazság vélhetően valahol a kettő között lesz. Nagyban múlik ugyanis sok dolog azon is, hogy milyen felhasználói szokásaid vannak a mindennapokban. A következő cikkben azonban összegyűjtöttük az elektromos autózás néhány pozitívumát.

2023. június 19. 09:31

Mire jók a chatbotok?

Éjjel-nappal elérhető chates ügyfélszolgálatot fenntartani igen költséges. A legtöbb weboldal számára nem is érné meg. Van azonban egy módszer, amivel jelentősen lehet növelni a felhasználói élményt, mégpedig chatbot használatával.

2023. június 16. 10:27

Hogyan válassz szoftverfejlesztő céget 5 lépésben?

Ha jelentős tőkét, erőforrásokat és időt fektetsz be egy szoftverfejlesztési projektbe, akkor egyáltalán nem mindegy, hogy milyen cégnek szervezed ki az adott feladatot.

2023. április 24. 09:12

Hát persze hogy dráma!

A Super Bowl reklámjai kapcsán szinte minden évben születik egy cikk Amerikában élő és dolgozó barátunk, Horváth Laci tollából, az idén azonban a marketing mellett szó esik az izgalmakról és a bírókról is...

2023. február 15. 23:01

Digitalizáció a KKV-knál - ahogy a mesterséges intelligencia látja

Manapság mindenki mindenről a ChatGPT-t kérdezi meg, úgyhogy - gondoltam - mi is kipróbáljuk, megnéztük, hogy milyen hírt írna a mesterséges intelligencia arról, hogy hol tart a digitalizáció Magyarországon a kis- és középvállalkozásoknál. Íme:

2023. február 4. 21:32

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09

Nők az informatikában – Számít a nemek aránya a munkahelyen?

2024. március 12. 20:53

Szemünk előtt zajlik az e-kereskedelem mohácsi csatája

2024. március 6. 13:05