Rekordteljesítményű virtuálisvalóság-szimulátor

forrás Prim Online, 2007. április 8. 11:29
A világ legnagyobb teljesítményű virtuálisvalóság-szimulátorát fogják átadni április 26-án az Egyesült Államokban, az Iowa State Universityn.
A háromszor három méteres alapterületű, C6 elnevezésű szimulátorterem százmillió pixeles felbontása kétszer nagyobb a ma legnagyobb kapacitású VR-szobákénál. A 2000 óta működő C6 ötmillió dolláros felújítását a tengerentúli állam Légierejének Tudományos Kutatási Hivatala támogatja – adta hírül az InfoPark Zrt. innovációs hírlevele.

A hatszög alaprajzú szoba az átalakítás után 16-szor nagyobb felbontású kép megjelenítésére lesz képes, mint eredetileg. Az új felszerelés magában foglal egy 96 grafikus feldolgozóegységet tartalmazó számítógépklasztert, 24 digitális projektort, egy nyolccsatornás audiorendszert, valamint hangsebesség fölötti mozgáskövető animációs eljárást alkalmaz. A létesítmény tulajdonosa, az Ames-i Iowa State Universityn működő Alkalmazott Virtuális Valóság Technológiák Központja (Virtual Reality Applications Center) többek közt a hadsereg következő generációs, pilóta nélküli légi járműveihez fejleszt vezérlő interfészt. 

Az április 26-i demonstráción a rekordteljesítményű VR-szimulátor repüléstechnikai alkalmazásai mellett egyéb területeken való kiaknázási lehetőségei is bemutatásra kerülnek. Így például a C6-ban megtekinthető lesz 22 000 gén adatainak vizualizációja, a látogatók a virtuális térben ízelítőt kapnak a városi környezetben zajló harci kiképzésből, szemügyre vehetik a növényi fotoszintézis tudományos modelljét, egy atomerő-mikroszkóp adatainak kivetítését, és mérnökök mellett segédkezhetnek új terméktervek megjelenítésében. Ezeken kívül a közönség részt vehet egy trópusi szigetre tett virtuális utazásban, melynek keretében egy légpárnás siklóban repülhetnek a tenger fölött, illetve búvárruhát öltve meglátogathatnak egy hajóroncsot.

A megújult C6 nyilvános bemutatására a helyszínen zajló „Feltörekvő Technológiák Konferencia 2007” háromnapos szakmai rendezvényen kerül sor. Az esemény meghívott vendégelőadói közt a magyarul is megjelent Snow Crash (1992) c. regényéről ismert, Amesben élő Neal Stephenson tudományos-fantasztikus író is szerepel, aki a bemutató napján tart előadást.
Kulcsszavak: tudomány

Infotársadalom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Idén is a „Bajnokok" között a Schneider Electric

Zsinórban az ötödik évben kapott „Champion", vagyis „Bajnok" minősítést a Schneider Electric a Canalys kutatócég „Titans Channel Leadership Matrix" elemzésében. A vállalat az értékesítési csatornái folyamatos fejlesztése iránti elkötelezettségével, valamint a bevezetett programokkal és a partnereit támogató eszközökkel érdemelte ki az elismerést.

2024. március 29. 10:48

Fényes jövő vár idén az adatközponti szektorra

Saját átalakulási folyamaton megy keresztül az adatközpontok piaca, amely magába foglalja a legmodernebb technológiák használatát a műveletek és az erőforrások elosztásának optimalizálása, valamint a biztonsági protokollok javítása érdekében. 

2024. március 28. 19:05

A Philips Monitors E1 terméksorozat három új, többcélú modellel bővül

A Philips Monitors E1 sorozata ebben a hónapban három új modellel bővül. Az irodai felhasználók és távmunkában dolgozók számára szükséges összes alapvető funkcióval ellátott új modellek segítenek a felhasználóknak a kapcsolattartásban és növelik a termelékenységüket, mindezt versenyképes áron. 

2024. március 28. 13:27

Országszerte elérhetővé válik a Netrevalók program

A Netrevalók program sikeres tavalyi indulása után idén az Informatikai és Könyvtári Szövetséggel kötött megállapodással országos szintűvé válik a kezdeményezés, és 27 fővárosi könyvtár mellett 48 vidéki intézmény is csatlakozik a programhoz. Így összesen már 45 településen lesz elérhető a generációk digitális edukálását célzó program. A digitális infrastruktúra fejlesztése érdekében a Magyar Telekom a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár és az Informatikai és Könyvtári Szövetség részére 100- 100 darab monitort adományoz a programban résztvevő könyvtárak számára.

2024. március 28. 11:50

Tabudöntögető témákat feszegetnek a diákok a Megoldások a holnapért programban

Kiválasztották a Samsung és az EdisonKids által meghirdetett Megoldások a holnapért kihívás legjobb 50 diákcsapatát. A fenntarthatóság, a jövő oktatása és a közösség hívószavára összesen 120 jövőformáló és kreatív pályázat érkezett az ország számos pontjáról. A továbbjutók új készségekkel és ismeretekkel gazdagodhatnak a Megoldások a holnapért speciális tanulási platformján, hogy újszerű megoldást dolgozhassanak ki az általuk felvetett problémára. Az oktatási anyagok összeállításában, a diákok tervezői gondolkodásának elmélyítésében idén ismét kulcspartner a Cellux Csoport. A csapatokat támogató tanárok mentorálásában a Hősök Tere Alapítvány ad szakmai segítséget.

2024. március 28. 10:01

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09

Nők az informatikában – Számít a nemek aránya a munkahelyen?

2024. március 12. 20:53

Szemünk előtt zajlik az e-kereskedelem mohácsi csatája

2024. március 6. 13:05