A jövő mobiljait saját hangunk töltheti fel

Kiss Ádám Zoltán, 2008. december 5. 07:39

A már ismert piezoelektromos effektus kinyerésére használt anyagok nanoszintre történő csökkentésével kutatók szerint nemhogy csökkenne, de megháromszorozódik a kinyerhető elektromosság, így nemsokára saját hangunk is képes lehet feltölteni mobiltelefonunkat.

A piezoelektromos hatás korántsem ismeretlen a fizikusok számára. Olyannyira nem, hogy évtizedek óta a gyakorlatban is használják ezt a jelenséget mikrofonok, gitárhangszedők szerkezetének kialakításakor. A jelenség egyes kerámia- és kristályalapú anyagoknál figyelhető meg. Ezek enyhe mozgás, akár a hang által keltett rezgés hatására elektromosságot termelnek. Ezt az igen kis mennyiségű energiát kinyerő megoldást próbálták nanoszintre csökkenteni, hogy minél több helyen használni lehessen.

A kutatók meglepetésére, amikor sikerült az emberi hajszálnál 5000-szer kisebb vastagságú felületen is előidézni az effektust, a kinyerhető elektromosság a méretekkel arányosan nemhogy csökkent volna, de egyenesen megháromszorozódott, ráadásul a kisebb testmozgások, csavarás és nyújtás esetében is fellépet a hatás.

Mindez egyelőre beláthatatlan lehetőségeket kínálhat a tervezők számára. A zsebünkben hordott mp3 lejátszókat, kéziszámítógépeket feltöltő elektromos ruha a jövőben nem egy napelemekkel egybeépített dzsekit jelenthet, hanem egy külsejében a maival megegyező ruhadarabot, mely ráadásul a sötétben is tölt. A jelenséget kutató Texas A&M University tudósai szerint képesek lehetnek olyan vékony és elegendő felületű rétegek kialakítására mobiltelefonok esetében, melyek a beszélgetések közben a tulajdonos hangjának segítségével képesek feltölteni a készülékeket, örökre száműzve ezzel a mobiltelefon akkuk gyártásának, megsemmisítésének problémáját.

Kulcsszavak: mobiltelefon jövő

Telekom ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Megjelent a világ első unalmas telefonja

A Heineken a street kultúra ízlésformálójával, a Bodegával együttműködve bemutatta a Human Mobile Devices (HMD) által gyártott "The Boring Phone" készüléket.

2024. április 18. 13:15

Már egy évtizede társ a mindennapokban: 10 éves a Simple alkalmazás

Magyarország egyik legnépszerűbb mobilappja*, a Simple alkalmazás idén ünnepli a 10. születésnapját.  Az applikáció 2014. április 15-én vált elérhetővé az alkalmazásboltokban, az elmúlt évtizedben már több mint hárommillióan töltötték le, és indulása óta már több mint 50 millió in-app és 80 millió NFC tranzakció futott át rajta. A fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil számításai alapján 2023-ban a hazai online autópálya-matrica, a közterületi parkolójegy értékesítés és a QR-kód alapú csekkbefizetések is mintegy majdnem ötöde a Simple appon keresztül történt. 

2024. április 15. 13:02

Tavaszi fotózási tippek a HONOR-tól

A HONOR jobbnál jobb hardverrel és szoftverrel teszi izgalmasabbá a fotózást, de a funkciók és lehetőségek kihasználásához érdemes észben tartani pár egyszerű tippet ahhoz, hogy a lehető legszebb képeket készíthessük el.

2024. április 11. 11:38

A csoportos beszélgetéseket összegzi a Rakuten Viber új, MI-alapú funkciója

A Rakuten Viber, a privát és biztonságos üzenetküldés és hívások globális piacvezetője az OpenAI technológiáját felhasználva elindított egy mesterséges intelligenciával vezérelt beszélgetés összegző funkciót. A szolgáltatás a csoportos csevegések olvasatlan üzeneteinél hasznosítható. A több millió felhasználó igényeinek megfelelően kifejlesztett funkció zökkenőmentes és gyors megoldást kínál arra, hogy a csevegésben lévő akár 100 olvasatlan üzenetből a lényeges információkat egy tömör összefoglalóba sűrítse.

2024. április 10. 21:07

Mesterséges intelligenciával beszélgetve tökéletesíthetjük a kiejtésünket

Teljesen megújult a magyar fejlesztésű nyelvtanuló alkalmazás, a Xeropan. Az app már eddig is meghódította a világot, hiszen eddig összesen több mint kétmillióan használták a földkerekség minden táján – az új, 5.0-ás verzió pedig valószínűleg tovább növeli a regisztrálók számát. Új, komoly szakmai háttérrel összeállított, lineárisan felépülő tananyaggal segíti a nyelvtanulást, miközben kiejtésünket fejleszti és mesterséges intelligenciával a beszédkészségünket is gyakoroltatja.

2024. április 8. 13:10

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09