Új kategóriát vezet be a Leica az X1-essel

Kiss Ádám Zoltán, 2009. szeptember 12. 17:42

Az új gép számos tulajdonságot vett át a cég csúcsmodellétől, de a jóval kisebb és olcsóbb D-Lux 4 kezelhetőségéből és felhasználóbarát menüjéből és megoldásaiból is kapott.

A Leica bejelentéseit mindig nagy érdeklődés övezi, még akkor is, ha valaki nem rendelkezik a gyártó általában igen jó minőségű, ám borsos áru termékeinek egyikével sem. A legtöbben jó félévvel ezelőtt még a D-Lux5 bejelentését várták, ám a cég ennél jóval izgalmasabb modellt mutatott be, a az X1-est. Az új kategóriát indító gép mind méretre, mind tudásra a népszerű és elérhető D-Lux4 és az új M9-es közé pozícionált modell. És itt nem csupán marketingfogásról van szó. Az X1-es gyakorlatilag a Leica M9 magnézium vázát kapta meg kisebb módosításokkal, és a felső réz kiegészítő elem nélkül. Az érzékelő mérete 23,6 x 15,8 mm-re csökkent a 35 mm-es csúcsmodellhez képest, ám ez még mindig igen nagynak számít az iparági szabványok szerint. A CMOS rendszerű szenzor 12,2 megapixeles felbontással bír, ami az aránylag nagy fizikai kiterjedés mellett ISO100 és ISO 3200-as érték közötti érzékenység használatát teszi lehetővé. A legfőbb különbség az M9-hez képest, hogy itt ugyan minden manuálisan is állítható, ám megvan a D-Lux sorozatból ismert automatizáció is. A nagytestvérrel ellentétben tehát van autófókusz, több üzemmóddal megtámogatva, és a 30-1/2000 másodperc közötti záridő beállításában is számíthatunk a gép segítségére. Van beépített vaku is, emellett a cég saját külső egységei is csatlakoztathatóak és teljes mértékben vezérelhetőek a vakupapucs segítségével.

Az X1 fix foglalatú F2,8-as, kisfilmes értéken 35 mm körüli objektívet kapott, makró módban 30 cm-es fókusztávolsággal. Hiányzik a gépről a korábban megszellőztetett markolat, ezt az M9-hez hasonlóan külön kell felszerelni. A képek komponálását vagy a 2,7 inches, 230 ezer képpontos LCD-n, vagy elektronikus keresőn keresztül végezhetjük, a képek pedig JPEG és DNG formátumban is menthetők SD, vagy SDHC kártyákra, majd akár HMNI kimenet segítségével a modern nagyfelbontású televíziókon, projektorokon is megtekinthetők. Mindet összevetve az X1 hozza a Leica legtöbb exkluzív tulajdonságát, a saját JPEG algoritmustól kezdve a kézi összeszerelésen át a minőségi optikákig. A modellt azoknak szánták, akik komolyan, de nem halálosan komolyan veszik a fényképezést, és egy minőségi, ízig vérig Leica, mégis akár esküvőkön is használható gépet szeretnének. Hogy az X1 az M9 és a D-Lux4 között helyezkedik el, azt ára is tükrözi, a nagytestvér árcímkéjének kevesebb mint harmadáért, de a kistesó áránál magasabb összegért, 2000 dollár körül vehetjük meg 2010 januárjától.

Kulcsszavak: Leica

Digicam ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Április elején hirdetik ki a természetfotózás egyik legrangosabb versenyének győztesét

A Varázslatos Magyarország több mint egy évtizede az ország egyik legrangosabb és legizgalmasabb természetfotó pályázata, mely a képek által nyit ablakot nemzeti parkjaink természeti csodáira, ezzel felhívva a figyelmet a természetvédelem fontosságára. A kilenc hónapon át tartó versenyben a fotósok nemcsak havonta részesülnek díjazásban, de az évad legeredményesebb fotósa elnyeri A magyar természetfotó nagydíját és a vele járó Arany Daru szobrot is. 

2024. február 28. 14:34

Új Sony objektív állóképekhez és videókhoz is

A Sony örömmel jelenti be az új kompakt, 35 mm-es, full-frame kompatibilis α (Alpha) E-bajonettes objektívjét, az FE 24-50mm F2.8 G standard zoomot, amely a teljes zoomtartományban F2,8 maximális rekeszértékkel rendelkezik. Kicsi és könnyű teste ellenére eléri a nagy felbontású teljesítményt és a gyönyörű bokeh-t, amely egy nagy rekesznyílású, F2,8-as G objektívtől elvárható. A 24 mm-től 50 mm-ig terjedő gyújtótávolságot fed le, így az állóképektől, például a mindennapi pillanatképektől és portréktól kezdve a videókészítésig minden megörökíthető, mindezt kiváló minőségben, de olyan kialakítással, amely a legkisebb táskában is könnyedén elfér.

2024. február 23. 14:36

Megalakult a Xiaomi x Leica Optical Institute

A Xiaomi, a világ egyik vezető mobiltelefon-gyártója, és a Leica Camera AG együtt jelentették be, hogy létrehozták a Xiaomi x Leica Optical Institute elnevezésű intézményt, amelyre az egész okostelefon iparág fejlődését meghatározó, mérföldkő jelentőségű fejleményként tekint a két vállalat. Az új szervezet elsősorban az optikai technológiák fejlesztésére koncentrál majd, különböző tudományos diszciplínák – többek között a digitális képalkotás és a mesterséges intelligenciára épülő technológiák – egyesítésével. 

2024. február 20. 14:33

Bemutatták a MediaMarkt fotópályázatának győztes alkotásait

Ünnepélyes díjátadó keretein belül kihirdették a MediaMartk 8. alkalommal megrendezett fotópályázatának nyerteseit, és megnyitották a legjobb fotókból készült kiállítást a Fővárosi Szabó Ervin könyvtárban. A neves fotóművészekből álló zsűri több mint 10 000 pályázat közül választotta ki a legjobbakat.

2024. február 12. 16:03

Különleges természeti képek taroltak a Huawei nemzetközi mobilfotós versenyén

Vulkánkitörés okozta szélsőséges időjárást, háborús filmeket idéző repülő-showt és félelmetes sast ábrázoló alkotások nyerték el idén a HUAWEI XMAGE Awards (korábban NEXT IMAGE Awards) nemzetközi mobilfotós pályázat három fődíját. A fejenként bruttó 10 ezer amerikai dolláros pénzjutalommal járó nyertes pályaműveket több mint 600 ezer nevezés közül választotta ki a szakértői zsűri. A nemzetközi megmérettetést 2017 óta rendezik meg, elsődleges célja megmutatni, hogy a magas színvonalú, akár művészi fotók elkészítéséhez nincs feltétlenül szükség professzionális fényképezőgépre.

2023. november 22. 13:09

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50

A 2024-es év fordulópont lehet az IT munkaerőpiacon?

2024. március 20. 10:09

Nők az informatikában – Számít a nemek aránya a munkahelyen?

2024. március 12. 20:53

Szemünk előtt zajlik az e-kereskedelem mohácsi csatája

2024. március 6. 13:05