Elindult a felsőoktatás és kutatás legújabb generációjú hibrid hálózata

primhirek, 2011. január 26. 16:55

Január 25-én rendezte meg a NIIFI azt a sajtóbeszélgetést, amelyen beszámoltak a múlt év végén átadott hibrid hálózati rendszerről. Az új hálózat elérhetővé teszi a hazai kutatók, valamint egyetemi oktatók és hallgatók számára a világ élvonalát jelentő európai rendszernek (az egész világot lefedő, gyakorlatilag a világ valamennyi kutatóját elérő GÉANT hálózatnak) azokat a hibrid szolgáltatásait, amelyek a kontinens legfejlettebb országaiban is csak nemrég jelentek meg a kutatók mindenhol elkülönülten működő és a legmodernebb technológiákat alkalmazó hálózataiban.

A magyar kutatás nemzetközi pozíciója (és az erre épülő innováció, azon keresztül pedig az ország gazdasági versenyképessége) szempontjából alapvető jelentőségű új hálózatot az NIIF Intézet az alkalmazott optikai technológia legkedvezőbb lehetőségének a kiaknázásával ”fekete üveg” infrastruktúrára alapozva építette ki, ezzel jelentős nemzetközi visszhangot is kiváltva. A fekete üveg alapú infrastruktúrára épülő DWDM technológia (a fényhullámokra ültetett információk extrém átviteli sebességet biztosító legkorszerűbb technikája) nem csupán a leggyorsabb információátvitelt biztosítja, de segítségével a hazai kutatás és felsőoktatás számos – eddig elérhetetlen – előnyös lehetőséghez is hozzá tud jutni. A hálózatban mostantól ugyanis a sávszélességek költséghatékonyan bővíthetők és ily módon a kutatók speciális nagysebességű kommunikációs igényei maradéktalanul és rendkívül gyorsan teljesíthetők.

A több mint 450 tudományos intézményt összekapcsoló hibrid adathálózati infrastruktúra a mintegy 600.000 főnyi, de éppen az igények speciális jellegéből adódóan zárt felhasználói közösség, a hazai kutatás, felsőoktatás és innováció szakembereinek lehetőségeit tekintve valóban minden eddiginél jelentősebb áttörést jelent. A most kiépített rendszer – az európai felsőoktatási és kutatói adathálózat integráns részeként – az igény szerint alakítható kapacitású összeköttetések útján hozzáférést biztosít az európai kutatói hálózatok által összekapcsolt nagy értékű kutatási erőforrásokhoz. Elérhetővé teszi a külföldi kísérleti eszközöket, szuper-számítógépes kapacitásokat, a kutatási információk világszerte rendelkezésre álló hatalmas adattárait, a kutatási együttműködés földrajzilag szétszórtan működő legkorszerűbb egyedi nagyberendezéseit (pl. CERN gyorsító és feldolgozó központjait) is.

A hálózat fekete üveg optikai szálait a Magyar Villamos Művek Zrt., a Magyar Telekom Nyrt., az Invitel Zrt., valamint más, kisebb telekommunikációs szolgáltatók biztosítják. Külön érdekesség – ami ugyancsak nemzetközi érdeklődést is kiváltott – hogy az NIIF Intézet a gerinchálózat legnagyobb részét a villamos felsővezetékekkel párhuzamosan kiépített földelő vezetékekbe integrált optikai szálakkal, más részét hagyományos alépítményekben futó optikai szálak útján valósította meg.

A tervezés, a tenderek és a szerződéskötések során kiemelt hangsúlyt kaptak az optikai szabványosság, valamint az optikai paraméterek szempontjai. Így a fekete-üveg alap-infrastruktúrán egy olyan – hatékonyan felügyelhető – rendszer valósult meg, mely nem igényel gyakori helyszíni kiszállásokat. Lehetővé teszi a távolról történő átkonfigurálhatóságot, szolgáltatásaival lefedve a teljes magyarországi felsőoktatási és kutatási közösséget.

A kutatói hálózati infrastruktúra rendszerébe beépített – a versenypárbeszédes közbeszerzési eljárás nyerteseitől (Alcatel-Lucent, Cisco, KFKI Rendszerintegrációs Zrt.) beszerzett – aktív eszközök a legkorszerűbb mai technológiát képviselik, lehetővé téve az eddigi rendszerrel való kompatibilitást, az NIIF közösségnek már eddig is nyújtott szolgáltatások fenntarthatóságát, de biztosítva a jövőállóságot (a majdani 40 és 100 Gbps sebességű alkalmazások bevezetését) is.

A fejlesztés eredményeként az ország szinte valamennyi régiójában megújult az infrastruktúra, a közép-magyarországi régióban pedig – a projektek előírásait figyelembe véve – az egyéb helyszíneken felszabaduló eszközök felhasználása biztosítja a legalább 10Gbps adatsebességet.

A hibrid adathálózati infrastruktúra kialakításával a hazai felsőoktatás és kutatás hálózati infrastruktúrája ismét világszínvonalúvá vált. A magyarországi kutatás elektronikus infrastruktúrája ezzel teljes mértékben illeszkedik az Európai Kutatási Térség követelményeihez és elsőként lesz módunk a régióban a legkorszerűbb hálózati technológiák alkalmazására, egyebek mellett a 40 Gbps technológia bevezetésére és a 100 Gbps technológiák tesztelésére is.

További információ:    http://www.hboneplus.hu , http://www.niif.hu

Kulcsszavak: hálózat NIIF

hirek.com ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Újabb húszezer laptopot szállít a Delta Systems Kft. az iskoláknak

A tavaly őszi szállítás után idén újabb, csaknem 20 ezer laptopot kapnak Békés, Jász-Nagykun-Szolnok, Baranya és Somogy vármegye diákjai a Delta Systems Kft. közreműködésével mintegy 4 milliárd forint értékben. A Klebelsberg Központ nevében eljáró Digitális Kormányzati Ügynökség (DKÜ) a csaknem húszezer darab notebook beszerzésével kapcsolatos közbeszerzés nyerteseként nevezte meg a Delta Systems Kft. vezette konzorciumot, mellyel a négy vármegye tanulói számára biztosítják a digitális oktatáshoz való egyenlő hozzáférés feltételeit. 

2024. április 24. 10:12

Ezek voltak a legnépszerűbb helyek és személyek az online médiában 2023-ban

Politikusok, sportolók, hazai és külföldi hírességek szerepelnek a leggyakrabban említett nevek között, amelyek megjelentek az online médiatérben 2023-ban. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 93 népszerű médiafelület – televíziós csatornák, újságok, rádiók honlapjai, valamint hírportálok, közösségimédia-felületek, fórumok és blogok – elemzésével azt vizsgálta, kik álltak a hírek és a közbeszéd fókuszában, valamint azt is, hogy hazánk és a nagyvilág helyszínei közül melyek szerepeltek a legtöbbet.

2024. április 23. 19:24

Factor 4: a legújabb UltiMaker 3D nyomtató gyártósorok támogatására

Az UltiMaker április 22-én bemutatta az UltiMaker Factor 4 új, ipari 3D nyomtatót, amelyet kifejezetten gyártóüzemi felhasználásra, a gyártósorok működési hatékonyságának és megbízhatóságának növelésére fejlesztettek. Az UltiMaker Factor 4 hazai bemutatójára az Ipar Napjain kerül sor a kizárólagos hazai forgalmazó, a FreeDee Kft. standján (A pavilon, 101F).

2024. április 23. 18:00

Együttműködésre lép a CETIN Hungary és a Pécsi Tudományegyetem

A független, integrált távközlési infrastruktúra-szolgáltató CETIN Hungary Zrt. és a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Kara a jövőben három kiemelt területen működik együtt: a kiberbiztonsági szolgáltatások fejlesztésében, a kutatás-fejlesztési tevékenység színvonalának további emelésében, illetve az építőiparban egyre elterjedtebb és ismertebb építményinformációs modellezéssel (BIM) kapcsolatos kölcsönös tudástranszferben.

2024. április 23. 16:21

Bevállalós ötletekkel versenyeznek a Megoldások a holnapért döntősei

Kiválasztották a legjobb nyolc csapatot a Samsung és az EdisonKids Megoldások a holnapért kihívásán. A jövő oktatása, a fenntarthatóság és a közösségfejlesztés iránt elkötelezett fiatalok megkezdhetik a felkészülést a döntőre. A következő hetekben a csapatok elképzelésük prototípusát alkothatják meg és tesztelhetik működését a mentorok közreműködésével. A diákok a szakértők segítségével készülnek a végső, májusi megmérettetésre, ahol a három legjobb csapat összesen 6 millió forint összértékű Samsung készülékkel bővítheti egyéni és oktatási intézménye eszközparkját.

2024. április 23. 14:44

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50